Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

Najbolj onesnažen zrak dihajo Celjani

V Celju je bilo lani po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) 53 preseganj onesnaženja s trdimi delci, samo v decembru skoraj vsak dan v mesecu, kar je precej več kot v ostalih mestih. Na drugem mestu po preseganjih je sicer Zagorje ob Savi, kjer so lani zabeležili 51 preseganj, sledita Maribor in Murska Sobota.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 13:21
2:57

Večino dnevnih preseganj dovoljenih vrednosti prašnih delcev v zraku je Arso izmeril v jesensko-zimskih mesecih. Glavni vir za dodatno onesnaženi zrak v tem času pa so kurilne naprave na trda goriva ter promet.

V Celju imajo od leta 2013 sprejet odlok o načrtu za kakovost zraka, kjer so opredeljeni ukrepi za zmanjšanje onesnaženosti zraka s trdimi delci, in od leta 2014 podrobnejši program ukrepov, ki se obnovi po treh letih.

Kot je povedal tiskovni predstavnik celjske občine Gregor Globočnik, ukrepe izvajajo na zmanjševanju rabe energije zaradi ogrevanja stavb in zamenjavo zastarelih kurilnih naprav, kar posledično pomeni tudi zmanjševanje emisij zaradi ogrevanja stavb.

Za zamenjavo kurilnih naprav v gospodinjstvih celjska občina namenja vsako leto tudi subvencije iz občinskega proračuna. Ukrepi za zmanjševanje emisij iz prometa se izvajajo predvsem na področju izgradnje infrastrukture, ki bo omogočala učinkovitejšo trajnostno mobilnost. Sočasno se izdeluje Celostna prometna strategija Celja z akcijskim načrtom ukrepov, ki bo omogočal učinkovitejšo trajnostno mobilnost.

"Dokument je v zaključni fazi in bo aprilu predlagan v potrditev tudi celjskemu mestnemu svetu. Že pri pripravi odloka o načrtu kakovosti zraka in podrobnejšega programa ukrepov sodelujemo s pristojnim ministrstvom, saj je odlok kot tudi program ukrepov, poleg soglasja mestnega sveta, potrdila tudi vlada," je še dejal Globočnik.

Kot opozarjajo na Arso, so v državi glede prašnih delcev storili manj, kot bi morali, in da tako državo kot lokalne skupnosti na tem področju čaka še veliko dela.

Delci so sicer zelo majhni, a za zdravje zelo nevarni, saj večajo umrljivost za boleznimi dihal, srca in ožilja.

 

PREBERITE ŠE: 

Stroka izpostavila potrebo po pospešenem prehodu na nizkoogljične vire energije

Iz sklada za podnebne spremembe letos prednostno proti prašnim delcem

Ob slabši kakovosti zraka priporočila za kurjenje

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine