Tako kot podarimo stara oblačila, obutev ali pohištvo, ko ga več ne potrebujemo, lahko podarimo tudi staro elektronsko opremo, recimo mobilni telefon. Marsikdo si ne more privoščiti nakupa nove opreme in bo vesel, če mu jo podarimo. Če osebno ne poznamo primerne osebe, se lahko obrnemo na spletne strani, ki so namenjene podarjanju rabljenih predmetov.
Če naprave ne želimo podariti, jo lahko prodamo. Preverimo le, ali naprava deluje in je varna za uporabo. Obstaja kar nekaj spletnih strani, prek katerih odkupujejo rabljene mobilne telefone.
Čedalje več prodajalcev elektronske opreme, pa tudi telekomunikacijskih podjetij, nudi možnost, da pustimo rabljeno opremo pri njih, saj kasneje poskrbijo za ustrezno reciklažo odsluženega aparata. Primerno bomo ravnali tudi, če bomo odpadno elektroniko prinesli na zbirna mesta izvajalcev lokalnih javnih služb, v centre za ravnanje z odpadki.
PREBERITE ŠE: SLOVENIJA SPET NA SODIŠČU EU ZARADI OKOLJSKE ZAKONODAJE
Pravilno ravnanje z odsluženo elektronsko opremo je pomembno, saj ta vsebuje mnogo okolju nevarnih snovi, kot so težke kovine in nevarni plini (svinec, kadmij, živo srebro in klorofluoroogljiki ...). Če z njo ne ravnamo pravilno, lahko naštete snovi povzročijo veliko okoljsko škodo, poleg tega pa so nevarne tudi za naše zdravje.
Zato si zapomnimo: odpadna električna in elektronska oprema nikakor ne spada v zabojnike za preostanek odpadkov, prav tako je ne pustimo med kosovnimi odpadki ali celo na divjih odlagališčih.