Odločitev naročnika AquafilSLO, ki ga večina ljudi bolj pozna po nekdanjem imenu Julon, je povezana z njegovo okoljsko zavezanostjo. Za enega največjih izdelovalcev sintetičnih vlaken v Evropi, ki 40 odstotkov surovin za svoje proizvode pridobi z recikliranjem odpadnih izdelkov, med njimi tudi ribiških mrež, trajnost proizvodnih procesov in izdelkov že več kot desetletje predstavlja strateško usmeritev. Te vrednote so jih vodile tudi pri izbiri rešitev za nove pisarniške prostore, ki so z uporabo trajnostnih pristopov in materialov zasnovani tako, da zaposlenim omogočajo prijeten, svetel in odprt delovni prostor, je povedal direktor podjetja Denis Jahič.
Prenova je sledila najnovejšim smernicam za trajnostni razvoj urbaniziranih področij – to je strategiji zgoščevanja stavb, ki predstavlja metodo trajnostnega razvoja že razvitih in urbaniziranih področij z razumno uporabo že uporabljenih virov, s čimer preprečuje nastajanje zelo obremenjujočih gradbenih odpadkov. Pri nadgradnji daje prednost uporabi lesa, ki pripomore k zmanjševanju ogljičnega odtisa v gradbeništvu in omogoča dobro bivalno klimo, je poudaril dr. Bruno Dujič iz podjetja CBD, specializiranega za lesene konstrukcije. Kot ključne prednosti odločitve za nadgradnjo obstoječih stavb s konstrukcijo iz križno lepljenega lesa je izpostavil majhno maso, togost in prožnost – te lastnosti so namreč odločilne pri zagotavljanju statične trdnosti in potresne varnosti nadgrajenega objekta.
Po besedah arhitekta Jerneja Hočevarja iz Tria Studia so novi poslovni prostori izvedeni s »škatlastim sistemom«, ki so ga prečno, s pomočjo jeklenih konzol, namestili na obstoječo tovarniško strešno konstrukcijo. Vse stene, strop in v križ postavljeni nosilci nove stropne plošče so iz trislojnega križno lepljenega lesa, pri čemer je les viden povsod, kjer ni inštalacijskih vodov, ti pa pa so zakriti z mavčnokartonsko oblogo. Talne obloge so izdelane iz vlaken Econyl, ki jih po inovativnem postopku v podjetju izdelujejo iz odsluženih izdelkov in industrijskih odpadkov. Fasadna obloga je iz kompaktnih plošč, stavbno pohištvo aluminijasto, ravna streha pa ima bitumensko kritino. V prvi fazi projekta so nadgradili le del obstoječe hale, sistem in tlorisna zasnova pa omogočata preprosto podaljšanje prostorov, ko se bo za to izkazala potreba.
Krožno gospodarstvo v AquafilSLO