Z neodvisnim energetskim svetovalcem in direktorjem nevladne okoljske organizacije Vitra Cerknica Bojanom Žnidaršičem smo se v tokratni epizodi podkasta pogovarjali o omrežninah ter varčevanju z elektriko v gospodinjstvih.
»Ogrevanje predstavlja okrog 80 do 82 odstotkov vseh stroškov gospodinjstva. Govoriva o dveh ogrevanjih - o ogrevanju prostorov in ogrevanju sanitarne vode, kar pri svetovanju izrazito ločim,« iz izkušenj pove sogovornik.
V nadaljevanju pojasni, na kaj moramo biti pozorni, ko primerjamo cene različnih tipov ogrevanja, in zakaj cena energenta ne sme biti edino merilo. Cena ogrevanja je namreč sestavljena iz treh cen, in zato, da bi dobili čisto sliko, koliko nas ogrevanje dejansko stane, moramo upoštevati vse tri. »Ena je cena investicije, ki je enkratna, druga cena energenta - od toplotne črpalke, kjer ima recimo najbolj učinkovita od 2,5 do 3 cente kilovatno uro, do utekočinjenega naftnega plina, ki je bil pred časom okrog 20 centov na kWh. To so zelo velike razlike. Tretja cena pa je cena vzdrževanja. IR paneli ne potrebujejo nobenega vzdrževanja, klima naprava potrebuje malo, sploh toplotne črpalke malo, recimo kotel na polena pa potrebuje dosti vzdrževanja, predvsem čiščenja pepela, dimnika in tako naprej. Vse tri cene moramo vzeti v obzir in potem videti, koliko nas bo stalo ogrevanje z današnjimi cenami naslednjih pet ali deset let.«
CELOTEN PODKAST LAHKO POSLUŠATE NA SPODNJI POVEZAVI
Energetski svetovalec opozori, da moramo pri investiciji poleg izbire same naprave imeti v mislih še prostorske potrebe kurilnice, potrebo po izvedbi dimnika, po shrambi energenta ter samo izvedbo razvoda. Pri izbiri energenta pa velja razmisliti tudi o izkoristkih - tu velja stremeti k čim višjim izkoristkom in že z menjavo tehnološko zastarele za novo ogrevalno napravo lahko precej prihranimo. »Plinski kondenzacijski kotel ima izkoristek okoli 100 odstotkov, IR panel in toplotna črpalka imata tudi zelo visoke izkoristke, nek star kotel na nafto pa ima recimo izkoristek le 50 odstotkov. Z nakupom nove ogrevalne naprave na nek način prišparamo polovico stroška, ki smo ga imeli s staro ogrevalno napravo.«
Pri primerjavi cen vam je po Žnidaršičevih besedah lahko v dodatno pomoč posebna tabela, ki so jo pripravili v pisarni Ensvet Nova Gorica, iz katere je razvidno, koliko stane posamezen energent v primerjavi s kurilnim oljem - ali je določen energent dražji od kurilnega olja ali pa cenejši.
Energetski svetovalec za konec svetuje še, da si vsak sam vodi energetsko knjigovodstvo – evidenco vseh stroškov, povezanih s hišo. Lahko to počnete v neki enostavni tabeli ali na roko, na listu papirja, kjer boste imeli na enem mestu zbrano vso statistiko – tako porabe kot cen.
Poleg ogrevanja smo se v podkastu dotaknili še nekaterih aktualnih tem - sogovornika smo med drugim povprašali tudi o spremembah, ki jih prinaša nov način obračunavanja omrežnin, o tem, katere naprave velja uporabljati v času cenejših časovnih blokov, ali naprave porabljajo energijo tudi v času pripravljenosti ter v katerih primerih velja spreminjati dogovorjeno obračunsko moč.
Vabljeni k poslušanju celotnega podkasta!
NAPOVEDUJEMO
Naslednja epizoda Deloindom podkasta bo na sporedu 10. decembra, v njej pa se bomo z dvema nadvse ustvarjalnima gostjama - Tjašo Kokalj Jerala in Katjo Koritnik pogovarjali o prazničnem okraševanju, letošnjih trendih in njunih "naredi sam" projektih.