Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Podkasti

VIDEO: Vsaka dodatna stopinja pomeni 5 - 10 % višji račun za ogrevanje (Matjaž Valenčič)

V tokratni epizodi Deloindom podkasta smo se z Matjažem Valenčičem, neodvisnim energetskim svetovalcem in strokovnim vodjo portala ZaEnSvet, pogovarjali o spremembi pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, idealni temperaturi v bivalnih prostorih, slovenski (ne)varčnosti ter uporabniških napakah pri ogrevanju.
V tokratni epizodi na temo ogrevanja smo v studiu gostili energetskega svetovalca Matjaža Valenčiča. FOTO: Marko Feist/Delo
V tokratni epizodi na temo ogrevanja smo v studiu gostili energetskega svetovalca Matjaža Valenčiča. FOTO: Marko Feist/Delo
12. 11. 2024 | 08:31
19. 11. 2024 | 10:23
4:14

Pogovor smo začeli s prihajajočimi spremembami pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki so dvignile kar nekaj prahu, saj po novem letu prepovedujejo vgradnjo električnih bojlerjev in nekaterih drugih grelnih naprav. Ministrstvo za naravne vire in prostor sicer že preučuje možnosti za spremembe in dopolnitve tega pravilnika, zato še ni znano, kakšne bodo končne usmeritve. Ne glede na to, ali bodo pred sprejetjem implementirani popravki, bodo smernice v luči trajnostne rabe energije šle v tej smeri, zato smo energetskega svetovalca Matjaža Valenčiča prosili za alternative predvidoma kmalu prepovedanih načinov ogrevanja prostorov in sanitarne vode - s čim torej lahko nadomestimo star električni bojler ali IR-panele.

PREBERITE ŠE: BO PREPOVED ELEKTRIČNIH BOJLERJEV OSTALA?

Strokovnjaka smo povprašali tudi o priporočeni bivalni temperaturi v notranjih prostorih. »Priporočena oziroma kar zaukazana temperatura za ogrevanje bivalnih prostorov je 20 stopinj Celzija, z odstopanjem eno stopinjo gor ali dol. Če je nekomu hladno, mu predlagam, naj si obleče še eno jopico,« se glasi njegov jasen odgovor. Slovenci smo po sogovornikovem mnenju pri ogrevanju precej potratni oziroma razvajeni, pri čemer pa opozarja: »Tu se moramo zavedati, da vsaka stopinja več pomeni od 5 do 10 odstotkov večji strošek ogrevanja.«

"Planeta ne moremo obremenjevati na ta način, da ga vsak maksimalno obremeni in upa, da ga bodo nekje drugje reševali – vsak mora prispevati svoj delež," je prepričan Valenčič. FOTO: Marko Feist/Delo

Vsaka stopinja pomeni od 5 – 10 odstotkov večji strošek za ogrevanje. Če želimo imeti v stanovanju 25 stopinj, to lahko pomeni tudi za polovico dražje ogrevanje.

Poprosili smo ga tudi za nekaj praktičnih nasvetov, kako je pri ogrevanju mogoče prihraniti. Prihranek pri končnem računu uporabnika se namreč sklada tudi z njegovim manjšim ogljičnim odtisom, kar dandanašnji ni zanemarljivo. Valenčič ponudi številne povsem preproste rešitve, kot so odmik pohištva od radiatorjev, ustrezno prezračevanje in pravilno nastavitev termostatskih profilov ter tudi zahtevnejše posege, kot je zadostna izolacija stavbe in zamenjava oken. Dotaknemo se tudi občutenja temperature v prostoru, saj občutimo tako obodne ploskve prostora kot tudi toploto zraka, kar lahko igra veliko vlogo pri potrebnem ogrevanju objekta.

V pogovoru smo se dotaknili tudi najpogostejših napak uporabnikov pri ogrevanju ter govorili o tem, kateri energent velja za najugodnejšega in kateri je pri nas najbolj razširjen. 

Ob koncu pogovora energetski svetovalec vsem svetuje, naj imajo za primer izrednih razmer zagotovljen zasilni način ogrevanja; če je le mogoče delujoč na lokalno dostopen obnovljiv vir energije.

MORDA VAS ZANIMA TUDI: DELOINDOM PODKAST: TALNO GRETJE V STAREJŠIH HIŠAH ZAGOTOVILO ZA MRAZ

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine