Prvotna kotlovnica na Pobrežju je bila zgrajena leta 1974 in je zagotavljala toploto za 584 stanovanj. »Etažni lastniki v projektu energijske učinkovitosti niso preuredili zgolj kotlovnice, temveč so se prenove naselja lotili celostno,« poudarjajo v družbi Energija plus. Leta 2010 so tako zamenjali stavbno pohištvo in dodatno izolirali stavbe. Sanacija ogrevanja je bila zadnja faza v projektu izboljšanja energijske učinkovitosti naselja. Pred sanacijo kotlovnice so se ogrevali z ekstra lahkim kurilnim oljem, po prenovi pa z zemeljskim plinom. Moč starih kotlov je bila 5,9 megavata, novi kotli so nizkotemperaturni, vgrajene imajo prenosnike toplote dimnih plinov na vodo. Vgradili so dva kotla in zalogovnik tople vode, montirali plinski priključek, prenovili toplotne podpostaje, vgradili postajo za soproizvodnjo in obnovili sistem centralnega ogrevanja. Etažni lastniki in družba Energija plus so sklenili pogodbo o zagotavljanju toplotne energije za deset let, družba mora v tem času med drugim vzdrževati toplovod, prevzeti obračun stroškov in uporabnikom zagotoviti konkurenčno ceno toplote.
Izboljšanje energijske učinkovitosti kotlovnice Pobrežje je 548 gospodinjstvom brez večjih lastnih vlaganj, zagotovilo 1,5 milijona kWh prihranka energije oziroma najmanj 30 odstotkov manjše stroške za ogrevanje, okolju pa prihranilo več kot 500.000 kilogramov izpustov ogljikovega dioksida na leto.
»Širitev ponudbe energentov in storitev je temeljna razvojna usmeritev družbe. Prav zato veliko pozornosti namenjamo področju učinkovite rabe električne energije, zemeljskega plina in drugih energentov ter v svoje delovanje vključujemo nove, do kupca in okolja prijazne produkte,« je poudaril direktor Energije plus Bojan Horvat in dodal, da povečanje energijske učinkovitosti prispeva tako k večji zanesljivosti preskrbe z energijo kot h krepitvi konkurenčnosti gospodarstva in k regionalnemu razvoju, neposredno pa vpliva tudi na nižanje življenjskih stroškov.
Projekt prenove kotlovnice so prijavili na natečaj časnika Finance in Inštituta Jožef Stefan, ki je aprila potekal v sklopu 16. konference Dnevi energetike v Portorožu, strokovna komisija pa ga je izbrala za najboljšega v kategoriji energijsko najbolj učinkovit projekt. Po Horvatovih besedah je prejeta nagrada za prvi prijavljeni projekt zagotovo dobra popotnica in primer dobre prakse, ki si jih želijo tudi v prihodnje.