Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

Dimnikarsko poročilo in napotki za kurilno sezono

Dimnikarji so konec maja ocenili preteklo kurilno sezono, natančneje kurilne, dimovodne in prezračevalne naprave v gospodinjstvih. Na podlagi pregleda 5000 omenjenih naprav so ugotovili, da se v gospodinjstva vračajo trda goriva, a je bilo kljub temu manj požarov. Uprava RS za zaščito in reševanje jih je lani zabeležila 446, glavni vzroki pa so vžig saj, iskrenje in neustrezno tehnično stanje dimniških naprav. Dimnikarji pozivajo k rednim pregledom in vzdrževanju kurilnih in drugih naprav.
Katarina Nemanič
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 23:02
4:27

Ocene razmer pretekle kurilne sezone so pripravili sekcija dimnikarjev pri GZS, zbornica komunalnega gospodarstva in sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Glavna ugotovitev je, da Slovenci v zadnjih letih ponovno več uporabljamo peči na trdna goriva. Verjetno k temu pripomorejo ekološki krediti in subvencije, ponudba biomase in visoke cene drugih energentov, navajajo v poročilu. Manjša kupna moč pa morda botruje ponovni uporabi starejših kaminov in drugih peči na trdna goriva, ki so jih stanovalci v preteklosti že nehali uporabljati in so jih nadomestili z drugačnimi sistemi.

Čeprav je bilo lani požarov manj kot v preteklih dveh letih, bi jih z rednimi dimnikarskimi pregledi in odpravljanjem pomanjkljivosti lahko skoraj povsem preprečili, žal pa še vedno preveč Slovencev zavrne obvezen dimnikarski pregled, ne odpravi ugotovljenih nepravilnosti ali pa svoje kurilne naprave sploh ne prijavi dimnikarskemu podjetju. Dimnikarska služba je obvezna za vse. Tudi v večstanovanjskem objektu, ki je na primer priključen na toplovod, je pomembno, da dimnikar redno pregleda zračnike ter iz njih odstrani prah, živalske iztrebke, smeti itd. Koristno je tudi vedeti, ali so zračniki še prehodni, še poudarjajo v sekcijah. Zavrnitev pregleda pomeni, da v neposredno nevarnost spravljamo svoje zdravje in premoženje, ogrožamo svojo družino, sostanovalce, sosede ter onesnažujemo okolje. Če dimnikarski pregled zavrnemo ali v danem roku ne odpravimo pomanjkljivosti, nas je dimnikar dolžan prijaviti inšpekciji, kar nam prinese še kazen za prekršek.

Od junija do oktobra je primeren čas, da na svojih ogrevalnih sistemih, prezračevalnih napravah, dimnikih itd. odpravimo poškodbe, pomanjkljivosti, nastavimo gorilnike, zamenjamo iztrošene dele, obstoječe naprave nadomestimo z novimi ter jih pripravimo za brezhibno delovanje v naslednji kurilni sezoni.

Nekaj napotkov dimnikarjev:

  • pri nakupu nove peči se je dobro posvetovati z dimnikarjem, ki oceni ustreznost izbrane peči in vse pogoje obratovanja;
  • po  vgradnji ali namestitvi kakršne koli nove, tudi dodatne kurilne naprave pa je o tem čim prej treba obvestiti svojega dimnikarja. Opraviti mora obvezen prvi pregled, pri katerem preveri, ali je nova naprava vgrajena v skladu s tehnično dokumentacijo in predpisi ter jo vpiše v evidenco kurilnih naprav. Če naprava ni prijavljena, ne more nihče skrbeti za njeno pravilno delovanje in redne preglede;
  • pomembno je vedeti, da lahko tudi prenove, ki na prvi pogled nimajo ničesar skupnega s kurilno ali grelno napravo, bistveno vplivajo na njeno varno uporabo. Tesnjenje oken in vrat oziroma njihova zamenjava, vgradnja rešetk na kanalih za prezračevanje, vgradnja ventilatorjev na zračnike, kuhinjske nape, klimatske naprave, sušilni stroji ipd. spreminjajo dovod zraka ali vplivajo na tlačne pogoje v prostoru. Ob vsaki takšni spremembi mora dimnikar preveriti, ali je tudi v novih pogojih obratovanje kurilne naprave varno. Še posebej pomembno je to pri napravah na plinasta goriva (npr. plinski grelniki). Zaradi neustreznih pogojev lahko pride do izhajanja dimnih plinov. Posledice so zastrupitve, ki se lahko tudi usodno končajo.

 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine