Ocene razmer pretekle kurilne sezone so pripravili sekcija dimnikarjev pri GZS, zbornica komunalnega gospodarstva in sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Glavna ugotovitev je, da Slovenci v zadnjih letih ponovno več uporabljamo peči na trdna goriva. Verjetno k temu pripomorejo ekološki krediti in subvencije, ponudba biomase in visoke cene drugih energentov, navajajo v poročilu. Manjša kupna moč pa morda botruje ponovni uporabi starejših kaminov in drugih peči na trdna goriva, ki so jih stanovalci v preteklosti že nehali uporabljati in so jih nadomestili z drugačnimi sistemi.
Čeprav je bilo lani požarov manj kot v preteklih dveh letih, bi jih z rednimi dimnikarskimi pregledi in odpravljanjem pomanjkljivosti lahko skoraj povsem preprečili, žal pa še vedno preveč Slovencev zavrne obvezen dimnikarski pregled, ne odpravi ugotovljenih nepravilnosti ali pa svoje kurilne naprave sploh ne prijavi dimnikarskemu podjetju. Dimnikarska služba je obvezna za vse. Tudi v večstanovanjskem objektu, ki je na primer priključen na toplovod, je pomembno, da dimnikar redno pregleda zračnike ter iz njih odstrani prah, živalske iztrebke, smeti itd. Koristno je tudi vedeti, ali so zračniki še prehodni, še poudarjajo v sekcijah. Zavrnitev pregleda pomeni, da v neposredno nevarnost spravljamo svoje zdravje in premoženje, ogrožamo svojo družino, sostanovalce, sosede ter onesnažujemo okolje. Če dimnikarski pregled zavrnemo ali v danem roku ne odpravimo pomanjkljivosti, nas je dimnikar dolžan prijaviti inšpekciji, kar nam prinese še kazen za prekršek.
Od junija do oktobra je primeren čas, da na svojih ogrevalnih sistemih, prezračevalnih napravah, dimnikih itd. odpravimo poškodbe, pomanjkljivosti, nastavimo gorilnike, zamenjamo iztrošene dele, obstoječe naprave nadomestimo z novimi ter jih pripravimo za brezhibno delovanje v naslednji kurilni sezoni.
Nekaj napotkov dimnikarjev: