Energenti: Drva in električna energija glavna vira ogrevanja

28. 4. 2023 | Besedilo: J. B.

ogrevanje, energenti, drva, REUS 2022

V Sloveniji kot glavni energent za ogrevanje gospodinjstev še vedno prevladujejo drva, vendar se je njihov delež v zadnjih sedmih letih zmanjšal, medtem ko se je povečala uporaba električne energije in energije okolja. Upadel je tudi delež kurilnega olja kot glavnega ogrevalnega vira v gospodinjstvih, ugotavlja Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2022.

Podatki kažejo, da je izbira glavnega energenta za ogrevanje v gospodinjstvih odvis­na od vrste stavb, velikosti naselja in od regije, v kateri je gospodinjstvo. Tako se denimo v Ljubljani za ogrevanje stanovanjskih stavb večinoma uporablja dal­jinska toplota, v Mariboru pa električna energija.

Drva so pri ogrevanju glavni energent za 25 odstotkov anketiranih slovenskih gos­podinjstev, pri čemer jih ta v povprečju polovico kupijo, drugo polovico pa pripravijo sama. Drvom sledita energija okolja in dal­jinska toplota, ki imata vsaka 13-odstotni delež, enaki, 11-odstotni, so tudi deleži gospodinjstev, ki kot glavni vir za ogrevanje uporabljajo električno energijo, kurilno olje in zemeljski plin. Za slabo polovico anketiranih gospodinjstev je glavni vir hkrati edini vir energije za ogrevanje. Slaba petina dodatno uporablja še drva in dobra desetina električno energijo.

A pri deležu električne energije kot energenta za ogrevanje je treba upoštevati, da toplotne črpalke poleg energije okolja za svoje delovanje uporabljajo tudi električno energijo, kar pomeni, da je delež gospodinjstev, ki je pri ogrevanju odvisen od elek­trične energije, skupaj kar 24-odstoten in se približuje deležu ogrevanja z drvmi, pravi Rajko Dolinšek iz podjetja Informa Echo, ki izvaja raziskavo.

Lani zbrani podatki kažejo, da se je v primerjavi z letom 2015, torej v sedmih letih, za deset odstotnih točk povečala uporaba energije okolja in za sedem uporaba elek­trične energije kot glavnega energenta za ogrevanje. Za osem odstotnih točk se je zmanjšala tako uporaba kurilnega olja kot drv. Uporaba daljinske toplote in zemeljskega plina je v tem obdobju ostala na približno enaki ravni.

FOTO: Studio/Shutterstock

Porazdelitev virov

Tretjina anketiranih gospodinjstev, ki živijo v enodružinskih stavbah, je kot glavni energent za ogrevanje navedla drva. Ta se kot glavni vir energije za ogrevanje najpogosteje uporabljajo v naseljih do 2000 prebivalcev.


Za tretjino gospodinjstev, ki živijo v večstanovanjskih stavbah, predstavlja glavni ogrevalni vir daljinska toplota. Poleg električne energije prevladuje v naseljih z več kot 10.000 prebivalcev.

Drva in kurilno olje se kot glavni vir energije za ogrevanje največ uporabljajo na združenem območju Posavja in Jugovzhodne Slovenije, električna energija na združenem območju Primorsko-notranjske, Goriške in Obalno-kraške regije, daljinska toplota in zemeljski plin v Osrednjeslovenski regiji ter energija okolja na združenem območju Pomurske in Podravske regije.

V okvirju raziskave REUS 2022 za gospodinjstva je sodelovalo 1013 slovenskih gos­podinjstev, vzorec zanjo je pripravil Statistični urad Republike Slovenije. Gre za doslej že deveto ponovitev raziskave, ki se izvaja od leta 2009, tudi s podporo ministrstva za okolje in prostor.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE