Z uporabo klimatske naprave tako zmanjšamo tveganje za težave z astmo, izboljšamo kakovost zraka v prostoru, s hlajenjem preprečimo morebitno dehidracijo telesa (ker se ne potimo), prav tako zmanjšamo vlažnost v prostoru. Ker nimamo odprtih oken, je naš dom varnejši, hkrati preprečimo insektom, da bi prišli v notranjost. V prostoru s primerno temperaturo smo nedvomno bolj zbrani, lažje delamo in tudi bolje spimo.
Urban Martinuč, direktor podjetja Airabela iz Ljubljane, je prepričan, da bodo zaradi trenutnih svetovnih dogodkov in energetske krize, ki nastaja, številne evropske vlade namenile veliko sredstev za hitrejši razvoj tehnologij, ki izkoriščajo obnovljive vire energije, kamor spadajo tudi klimatske naprave oziroma toplotne črpalke, ki od 75 do 85 odstotkov energije za svoje delovanje črpajo iz zunanjega zraka. Zato lahko po njegovem mnenju v prihodnjih dvajsetih letih pričakujemo velik preskok v tehnologiji teh naprav. Ob tem dodaja, da so klimatske naprave že danes, v primerjavi s preteklostjo, precej naprednejše. »Tako imajo vse naprave, ki so naprodaj znotraj EU, inverterski kompresor – to pomeni, da lahko moč delovanja prilagajajo razmeram v prostoru ali stavbi. Nekdanji ON/OFF kompresorji so bili precej bolj potratni. Hkrati vse današnje naprave v EU poleg hlajenja omogočajo tudi ogrevanje. Plini, ki se uporabljajo za prenos toplote, so bistveno bolj prijazni do okolja kot tisti, ki so se uporabljali pred leti. Tu so še razvoj filtrov, senzorjev gibanja, upravljanje s pametnimi napravami in druge izboljšave.«
S povedanim se strinja Tine Roj iz podjetja Atlas Trading iz Vojnika, ki pravi, da se razvoj klimatskih naprav zdaj osredotoča predvsem na vedno večjo učinkovitost sistemov z uporabo okolju manj škodljivih hladilnih sredstev ter na izboljšanje uporabniške izkušnje. Tudi Gregor Deu iz Dinesa iz Ljubljane pravi, da je napredek dobro viden, saj denimo večina proizvajalcev že omogoča povezljivost in upravljanje na daljavo in vključitev naprav v hišne nadzorne sisteme. »Pri oblikah pa ni posebne revolucije. Te se malenkost spreminjajo v skladu s trendi industrijskega oblikovanja, dodanih je tudi več barvnih možnosti,« še dodaja.
Po Deuovih besedah obstajajo tudi med kupci klimatskih naprav, podobno kot pri vseh potrošnih dobrinah, tako ljudje, ki jih zanima predvsem cena, kot tisti, ki bi radi nekaj več. »To nekaj več so lahko najnovejši model, posebna oblika, visoka učinkovitost, ime blagovne znamke in podobno.« Tudi po Martinučevih izkušnjah stranke predvsem iščejo izdelek, ki bo zadovoljil želje in potrebe, ki jih postavljajo v ospredje. Strinja se, da so te različne. »Nekateri potrebujejo klimatsko napravo samo za to, da bi hladili prostore v času glavne poletne sezone. Ti so pozorni na cenovno ugodne rešitve, ne zanimajo jih toliko druge tehnične prednosti, ki jih zagotavljajo boljši modeli, prav tako ne dajejo prednosti oblikovanju pred ceno. Spet drugi iščejo celoletno rešitev, tako za hlajenje kot ogrevanje prostorov. Ker bodo napravo uporabljali večji del leta, so pozorni na njeno učinkovitost in s tem majhno porabo električne energije, pa tudi na zmožnost ogrevanja pri nizkih zunanjih temperaturah. Imamo pa tudi takšne kupce, ki prisegajo na lepoto, zato jim je dizajn na prvem mestu. Posebna skupina so stranke, ki se spopadajo z različnimi zdravstvenimi težavami, kot so alergije na pršice ali cvetni prah, težave z astmo in drugimi boleznimi dihal. Zanje je pomembno, kakšne filtre ima klimatska naprava.« Direktor Airabele še pojasni, da te stranke ne izbirajo modelov klimatskih naprav, ki imajo zgolj protiprašne filtre, saj ti ne morejo zadržati tako majhnih delcev, kot so cvetni prah, pršice in drugi mikroorganizmi. Ljudem, ki imajo težave z alergijami, bodo najbolj v pomoč klimatske naprave, ki imajo poleg prašnih filtrov tudi tehnologijo za oddajanje plazemskih ionov. »To pomeni, da naprava v prostor oddaja negativne ione, ki ob stiku z molekulami kisika in dušika oblikujejo spojino z visoko oksidativno močjo – ta učinkovito razkraja bakterije in različne alergene. S takšno tehnologijo filtracije zraka poskrbimo ne samo za toplotno udobje, ampak tudi dvignemo kakovost notranjega zraka na precej višjo raven.«
Po Rojevih izkušnjah so nekatere stranke posebej pozorne na podatke o glasnosti klimatske naprave. »Hrupnost je lahko zelo moteča, zato je pomembno preveriti, kakšna je najnižja raven zvočnega tlaka klimatske naprave (merjeno v dBA). Enote, ki spadajo med tišje na trgu, imajo to vrednost pod 25 dBA. Za namestitev v spalne prostore pa svetujemo izbiro naprave s stopnjo hrupnosti manj kot 20 dBA.« Po njegovih besedah lahko uporabnik z rednim vzdrževanjem in čiščenjem poskrbi, da je naprava ne le čistejša, ampak tudi tišja. »Umazanija, ki se sčasoma nabere v notranjosti enote, lahko moti delovanje vrtljivih delov.«
Roj meni, da je v teh časih, ko se energenti dražijo, klimatska naprava idealna rešitev za znižanje stroškov ogrevanja. Energijski razredi so določeni na podlagi sezonske učinkovitosti naprave, ki se podaja z vrednostjo SEER pri hlajenju in SCOP pri gretju. Kazalnik SEER nam pokaže sezonski izkoristek klimatske naprave za hlajenje, medtem ko SCOP pomeni sezonski izkoristek klimatske naprave za ogrevanje. Višji ko sta vrednosti SEER/SCOP, višja je učinkovitost naprave in z njo energijski razred. Sogovornik opozarja, naj bodo kupci pozorni ravno na ti dve vrednosti. »Kot primer bi navedel dve klimatski napravi, od katerih ima prva vrednost SEER 6,1, druga pa SEER 8,4. Na podlagi enotne klasifikacije energijskih razredov spadata obe v energijski razred hlajenja A++, vendar je druga za skoraj 40 odstotkov učinkovitejša od prve.«
Sogovornik svetuje, da notranjo enoto klimatske naprave postavimo v dnevni prostor, ki je najpogosteje v južnem delu stanovanja. Nameščena naj bo tako, da izpih hladnega zraka ne vpliva neposredno na ljudi v prostoru. »Pomembno je razumeti, da so klimatske naprave namenjene za hlajenje/ogrevanje prostorov in ne ljudi,« pove. Deu poleg tega priporoča, naj pri nakupu ne bo merilo najnižja cena, ampak je treba izbrati tudi pravo moč klimatske naprave. Če je prevelika, kupec po nepotrebnem plača preveč, če je premajhna, pa se klima »muči« in preveč ropota. »Pri izbiri se posvetujmo z izkušenim prodajalcem oziroma monterjem. Ta bo tudi povedal, kam jo je smiselno montirati, in priporočil ustrezno moč. Splošen nasvet pa bi bil, da naj v vročih poletnih mesecih naprava deluje ves dan, da se prostor ne pregreje. Večinoma je dovolj že, če deluje na minimumu. Ko pridemo domov, pa si temperaturo prilagodimo.«