Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

REUS 2017: Večje število gospodinjstev, ki so v času kurilne sezone znižala dnevno temperaturo

Slovenska gospodinjstva se ogrevajo več kot polovico leta, zato je temperatura v prostorih pomemben dejavnik, ki v dobri meri vpliva na stroške gretja. Raziskava REUS je pokazala, da se je v dveh letih (od raziskave leta 2015) povečalo število gospodinjstev, ki so znižali dnevno temperaturo v bivalnih prostorih.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
21. 12. 2018 | 10:53
22. 10. 2024 | 05:20
4:24

V Sloveniji imamo povprečno idealno temperaturo le okoli 130 dni na leto, v preostalih dnevih pa jo je treba umetno vzdrževati. Stroški ogrevanja so visoki, sploh če je temperatura v prostorih visoka. Vsaka dodatna stopinja nad 20 stopinj Celzija nam zviša stroške gretja za približno šest odstotkov, navajajo v raziskavi.

Od leta 2015 do 2017 se je za štiri odstotne točke povečal delež gospodinjstev, ki vzdržujejo dnevno temperaturo med 19 in 20 stopinjami in za štiri odstotne točke se je zmanjšal delež tistih, ki vzdržujejo dnevno temperaturo med 21 in 22 stopinjami. Ob tem štiri petine vprašanih trdi, da kadar je v stanovanju pretoplo, raje zmanjšajo gretje, kot da bi odprli okno, še navajajo v raziskavi.

V primerjavi z 2015 je bilo zaznati povišanje običajne nočne temperature, saj je značilno padel delež gospodinjstev, ki vzdržujejo v hiši ali stanovanju med 17 in 18 stopinj in narasel delež tistih, ki vzdržujejo temperaturo med 19 in 20 stopinjami.

Vir: Informa Echo
Foto:
Vir: Informa Echo Foto:
Rezultati raziskave REUS

V skoraj polovici gospodinjstev je običajna dnevna temperatura v času kurilne sezone med 21 in 22 stopinjami. V slabi četrtini je dnevna temperatura med 19 in 20 stopinjami in v enakem deležu med 23 in 24 stopinjami. V majhnem deležu gospodinjstev je dnevna temperatura med 17 in 18 stopinjami (4 %), izpod 16 stopinj (1 %) in nad 25 stopinjami (1 %).

Običajna nočna temperatura v domovih med kurilno sezono je pri več kot tretjini anketiranih gospodinjstev med 17 in 18 stopinjami, pri slabi tretjini med 19 in 20 stopinjami. Skoraj enak delež gospodinjstev vzdržuje nočno temperaturo med 8 in 16 stopinjami (14 %) in med 21 in 22 stopinjami (11 %). Majhen delež gospodinjstev spi pri izrazito nizkih temperaturah pod 8 stopinj (1 %) oz. pri izrazito visokih temperaturah nad 23 stopinj (3 %).

V okviru raziskave REUS so še ugotovili, da nižje dnevne temperature (do 18 stopinj Celzija) vzdržujejo gospodinjstva z majhnim številom članov in v Obalno-kraški in Goriški regiji. Višje temperature pa vzdržujejo predvsem gospodinjstva z otroki in v Koroški in Pomurski regiji. Nočno temperaturo, ki je nižja od 16 stopinj, vzdržujejo gospodinjstva z nižjimi prihodki od 690 EUR, manjša gospodinjstva (1-2 člana), gospodinjstva brez otrok in gospodinjstva v Zasavski regiji. Nočne temperature nad 21 stopinj pa vzdržujejo predvsem gospodinjstva z višjimi prihodki od 2.760 EUR, gospodinjstva z mlajšimi člani od 35 let, gospodinjstva z otroki in gospodinjstva v Pomurski regiji.

Z nižjo temperaturo (a ne prenizko) prihranimo

Večina energetskih svetovalcev priporoča dnevno temperaturo v dnevni sobi med 20 in 22 stopinjami Celzija in nočno temperaturo med 17 in 18 stopinjami Celzija. Stroške ogrevanja najlažje znižamo tako, da imamo temperaturo v prostorih nižjo. Vendar pa pretirano varčevanje ni vedno smiselno, ugotavljajo v raziskavi REUS, saj določeni načini gretja (npr. toplotne črpalke) ne delujejo učinkovito, če se sistem ponoči izklopi. Pri preveč hladnih stenah pa tvegamo tudi razvoj plesni.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine