"Eko sklad tistim lastnikom nepremičnin, ki so prejemniki redne denarne socialne pomoči in živijo na degradiranih območjih, povrne celoten strošek zamenjave starih peči," so v sporočilu za javnost poudarili v skladu, ki je razpis v petek objavil v uradnem listu.
Poleg izboljšanja kakovosti zraka ta ukrep prispeva k zmanjševanju energetske revščine. Po novem so do teh spodbud upravičeni tudi prejemniki varstvenega dodatka in tisti prejemniki redne denarne socialne pomoči, ki so najemniki občinskih stanovanj.
Območja oz. občine, za katere velja ta poziv, so občine Celje, Hrastnik, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto, Trbovlje in Zagorje, ki so zaradi prekomerne onesnaženosti zunanjega zraka s trdimi delci PM10 uvrščene v razred največje obremenjenosti in imajo sprejet odlok o načrtu za kakovost zraka.
Nepovratna finančna spodbuda je sicer lahko dodeljena le v primeru, če občinski akt ali lokalni energetski koncept na tem območju ne določata drugega prednostnega načina ogrevanja.
Eko sklad bo priznal do 100 odstotkov priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 8000 evrov za malo kurilno napravo na lesno biomaso (na polena, sekance in kombinirano kurjavo, ki ni enosobna kurilna naprava, osnovna peč ali odprti kamin), 6000 evrov za malo kurilno napravo na lesno biomaso (na pelete, ki ni enosobna kurilna naprava, osnovna peč ali odprti kamin), 4000 evrov za peletno peč z vodnim toplotnim prenosnikom (kamin) in 2000 evrov za enosobno kurilno napravo.
"Namen javnega poziva je zmanjšanje prekomerne onesnaženosti zraka z delci PM10 in s tem izboljšanje kakovosti zunanjega zraka ter večja raba obnovljivih virov energije in večja energijska učinkovitost v stanovanjskih stavbah," so še navedli na Eko skladu.