Tako boste ugotovili, če se v vaši klimi nabira plesen

Klimatske naprave nam v vročih dneh lajšajo življenje, če niso primerno očiščene, pa nam lahko tudi škodujejo.

Letošnje poletje nas je s pogostimi in intenzivnimi vročinskimi valovi še posebno močno opominjalo, kako hvaležni smo za iznajdbo klimatskih naprav. Mnogi bi brez njih to sezono živeli v razmerah, kakršne najdemo v savni, prav tako je bilo letos opaziti rekordno povpraševanje po takšnih in drugačnih hladilnih napravah. 

Klimatska naprava je nadvse zaželen aparat v gospodinjstvih, ki jih sonce hitro segreje, izjemno pomembno pa je, da jih zaradi pogoste uporabe tudi redno servisiramo. Če klima deluje dobro, bomo navadno opazili po tem, da ne bo zaznati čudnega ropota ali intenzivne glasnosti, ko je vključena. Prav tako bomo vedeli, da je učinkovita, če se bo, ko jo prižgemo, temperatura ozračja v prostoru znižala. Kako pa ugotovimo, ali se v klimi nabira plesen?

Ker vemo, da je vdihovanje spor, ki jih oddajajo različne plesni, škodljivo zdravju, je pomembno, da vsake toliko preverimo, če se te slučajno ne nahajajo v naši klimatski napravi. Zaradi načina njenega delovanja, torej cirkulacije zraka skoznjo, je še posebej pomembno, da v njej ni plesni, saj bo sicer spore razširila po našem domu. Prva stvar, na katero moramo biti pozorni, ko preverjamo, ali je klimatska naprava čista, je vonj. Če zaznamo smrad po zatohlem, ko klimo vklopimo, je to že dovolj alarmanten znak, da se lotimo nadaljnjega raziskovanja.

Različne barve plesni

Plesen se lahko nabira tudi na zunanjih režah in tako jo bo mogoče opaziti že s prostim očesom. Tudi, če je na ta način ne opazimo, pa je dobro, da preverimo še notranjost klime. Preden se lotimo dela, si nadenemo zaščitno masko, saj spor ne želimo vdihovati. Prav tako napravo izklopimo iz elektrike. Nato odstranimo sprednjo plastično letvico, da lahko vidimo notranjost klime. Z robčkom ali krpo nežno obrišemo notranje dele in preverimo, če na papirju oziroma tkanini ni sledi plesni. Slednja je lahko najrazličnejših barv, navadno bomo opazili sive, zelene, rumene, rjave ali celo črne madeže. 

Če je krpa čista, lahko klimo zapremo in jo zopet priklopimo v elektriko. V nasprotnem primeru pa je najbolje, da čiščenje zaupate profesionalcem, torej, da pokličete pooblaščenega serviserja in mu poročate o težavi. Če se v klimi nahaja plesen, je, dokler ni očiščena, ne priklapljajte.


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE