Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

Dunaj proti vročini: Kako lahko asfalt reši mesta pred pregrevanjem

Avstrijska prestolnica Dunaj ponovno dokazuje svojo zavezanost trajnostnemu razvoju. V 23. okrožju so v okviru pilotnega projekta začeli testirati nove vrste okolju prijaznega asfalta, ki naj bi pomagale zmanjšati učinek toplotnih otokov v mestih in izboljšati kakovost bivanja v urbanih središčih.
Testna površina s štirimi različnimi vrstami asfalta. Foto Dieter Jaderny/ma 28/
Testna površina s štirimi različnimi vrstami asfalta. Foto Dieter Jaderny/ma 28/
K. Ž.
30. 4. 2025 | 08:31
30. 4. 2025 | 08:31
2:48

Zakaj je vročina v mestih vse večji problem?

Vse več mest po svetu se sooča s pojavom toplotnih otokov – območij, kjer se zaradi gosto pozidanih površin temperatura občutno dvigne. Klasični asfalt je eden glavnih krivcev, saj se pod vplivom sonca hitro pregreva in dodatno obremenjuje mikroklimo. Dunajska mestna uprava se je zato odločila za ukrepanje in iskanje inovativnih rešitev.

Pilotni projekt: štiri različne asfaltne zmesi na preizkušnji

V sodelovanju s Tehnično univerzo na Dunaju so strokovnjaki na kolesarski stezi ob reki Liesingbach položili štiri različne vrste asfalta na 80 metrov dolgem testnem odseku. Ena izmed zmesi predstavlja klasični asfalt, tri pa so inovativne alternative, ki se razlikujejo po:

  • barvi,
  • vrsti uporabljenega kamna,
  • tipu veziva.

Poleg manjšega segrevanja so nove zmesi zasnovane tudi za večje udobje uporabnikov, saj zmanjšujejo tresljaje pri vožnji s kolesom ali otroškim vozičkom.

Mestna ministrica Ulli Sima na predstavitvi pilotnega projekta. Foto Lukas Fuchs/pid/
Mestna ministrica Ulli Sima na predstavitvi pilotnega projekta. Foto Lukas Fuchs/pid/

Ključna lastnost: vodoprepustnost asfalta

Pomembno merilo uspešnosti v projektu je vodoprepustnost – sposobnost asfalta, da omogoča pronicanje deževnice v tla. Ta lastnost pripomore k izboljšanju urbane mikroklime in zmanjšanju toplotnih obremenitev. Na testni lokaciji so nameščeni napredni senzorji, ki natančno merijo temperaturo in vlažnost ter omogočajo podrobno analizo vpliva posamezne zmesi na lokalno okolje.

Kaj pričakujejo od projekta?

Rezultati triletnega pilotnega projekta bodo ključni za prihodnje odločitve o širši uporabi inovativnega asfalta po vsem Dunaju. Vodja projekta, Wolfgang Ablinger iz mestnega oddelka za ceste (MA 28), poudarja: »Želimo pokazati, da lahko nove rešitve resnično pripomorejo k ohlajanju mesta. Če se določena zmes izkaže za uspešno, jo bomo uvedli tudi v mestnem središču.«

Dunaj kot vzor trajnostnega urbanizma

S tem projektom Dunaj znova utrjuje svoj sloves ene najbolj trajnostno naravnanih mest v Evropi. Inovacije, kot je uporaba okolju prijaznega asfalta, ne izboljšujejo zgolj kakovosti življenja prebivalcev, ampak so tudi pomemben korak v boju proti podnebnim spremembam.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine