Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

Plavanje v mestnih rekah

Si predstavljate, da bi poleti plavali v Ljubljanici? Da? Ne? Lahko pa si v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO), kjer bodo jutri ob 18. uri odprli razstavo z naslovom Mesto plava, ogledate, kako to počnejo v Švici. Razstava namreč v središče postavlja plavanje v mestnih rekah kot poseben sodoben pojav v urbanem prostoru.
Foto: Lucía de Mosteyrín Muñoz
Foto: Lucía de Mosteyrín Muñoz
31. 8. 2020 | 11:58
22. 10. 2024 | 11:56
3:28

V zadnjih nekaj desetletjih so švicarska mesta Basel, Bern, Zürich in Ženeva postopoma očistila svoje reke in jih uredila do te mere, da je plavanje v njih mogoče in prijetno. »Reke so tako neopazno postale del vsakdanjega življenja prebivalcev mest. Takšna uporaba vodnih poti razkriva preobrazbo vloge rek. Rečno plavanje v Švici je danes samoumevno, a dejstvo, da je reke sploh mogoče uporabljati na tak način, je rezultat skrbno premišljenih posegov, tako političnih (prepoved fosfatov v čistilih v celotni Švici) kot fizičnih (izgradnja stopnic za lažji dostop do reke in izhod iz nje),« so zapisali v MAO ob razstavi, ki je nastala v produkciji Švicarskega arhitekturnega muzeja S AM. Švica je postala pionirka razvoja kopalne kulture v rekah mestnih središč.

Urbano kopanje

Skozi razstavo bodo obiskovalci spoznali urbano kopalno kulturo na Renu, Aareju, Limmatu in Roni ter zgodovinski razvoj in posebnosti posameznega mesta. Del razstave je tudi filmska instalacija züriškega režiserja Jürga Eglija, ki omogoča potopitveno izkušnjo plavanja v reki, kot jo doživlja plavalec.

Razstava predstavlja tudi sodobne pobude za plavanje v reki, ki so nastale v Berlinu, Bruslju, Londonu, Parizu, Bostonu in New Yorku, ter prikazuje vse večji pomen tega gibanja v svetu.

Kopanje v Ljubljanici

Na razstavi je  na ogled tudi projekt Fužinska Copacabana avtorja Valentina Tribušona Ovsenika, ki v središče postavlja Ljubljanico kot enega osnovnih gradnikov mesta Ljubljana. »Projekt predstavlja nabor možnosti, ki jih reka skozi arhitekturne posege lahko nudi prebivalcem mesta, in hkrati razbija mit, da so bregovi reke namenjeni le zelenim površinam.«

Virtualni ogled razstave

Ob odprtju razstave bo v MAO potekala javna razprava o kulturi plavanja v mestnih rekah in pomenu tega prosto dostopnega javnega prostora za diskurz o arhitekturi in urbanem razvoju. Na njej bodo sodelovali Andreas Ruby, sokustos razstave Mesto plava in direktor Švicarskega arhitekturnega muzeja S AM;  Robert Rožac, državni sekretar Ministrstva za okolje in prostor RS, in Saša Arsenovič, župan občine Maribor. Pogovor bo vodil Matevž Čelik, direktor MAO.

Odprtje razstave in javno razpravo v MAO si lahko ogledate tudi prek spleta. Tako bo jutri ob 17. uri po razstavi Mesto plava spletne obiskovalce popeljal kustos Andreas Ruby. Preko družbenih kanalov MAO pa si ob 18. uri lahko ogledate tudi prenos javne razprave.

Razstava Mesto plava bo na ogled do 8. oktobra 2020.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine