Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

Slovenija s projektom Edison postaja laboratorij zelene mobilnosti

Slovenija s projektom Edison pospešeno razvija model učinkovitega prenosa dostopnih in uporabniku prijaznih tehnologij zelene mobilnosti na trgu. Gre za inovativno platformo za zeleno mobilnost prihodnosti, ki združuje več kot 40 strateški partnerjev, podjetij, raziskovalnih institucij, občin in Rotary klubov.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
M. W.
20. 10. 2017 | 10:25
22. 10. 2024 | 00:47
4:06

Slovenija s projektom Edison (Eco Driving Innovative Solutions and Networking) vstopa v samo jedro globalnega razvoja zelenih mobilnostnih tehnologij in rešitev prihodnosti, so prepričani v Hidrii, ki je eden od strateških partnerjev projekta. »Edison je inovativni poslovni model brezmejnega sodelovanja med znanostjo, izobraževanjem in gospodarstvom, med javnim in zasebnim v skupno dobro, s katerim bomo prevzeli vodilno vlogo pri kreiranju in aplikaciji inovativnih prebojnih rešitev zelene mobilnost prihodnosti v Sloveniji, regiji Evropi in globalno,« ocenjuje predsednik poslovnega odbora družbe Hidria Iztok Seljak.

V Hidrii, kjer so maja lani skupaj s partnerji zagnali projekt Zelena Keltika, v okviru katerega so postavili deset polnilnih postaj za električna vozila na regionalni cesti od Logatca do Bovca, verjamejo v ogromen potencial električne mobilnosti v naši državi in menijo, da lahko Slovenija postane vodilna na tem področju in da bi lahko iz tega naslova v prihodnjih letih ustvarili do 1000 delovnih mest. To je tudi razlog, da zdaj v okviru mednarodnega partnerstva Edison nadaljujejo prizadevanja za izboljšanje učinkovitosti avtomobilov z motorji z notranjim zgorevanjem, za zmanjšanje njihovih izpustov in za postavitev električnih polnilnic na avtocestah od Muenchna–Salzburga–Ljubljane–Zagreba–Beograda–Skopja–Aten–Istanbula.

Edison se zavzema za razširjeno in masovno dosegljivo električno mobilnost. V okviru Edison eCity bodo kmalu odprli inovativne centre v Kopru, Novem mestu in Novi Gorici, do konca oktobra bodo v Celju odprli hitro polnilnico, prav tako v Ljubljani, v Celju pa bodo uvedli tudi električni avtobus.

Projekta Edison eCity in eCelje v slovenske občine vpeljujeta celovit koncept elektromobilnosti. Mestna občina Celje je na tem področju primer dobre prakse, saj je kot prva prevzela ta koncept in s tem javnosti sporočila, da je prihodnost v zeleni energiji in mobilnosti. Trenutno imajo deset električnih polnilnic, v pol leta naj bi jih odprli še 30. V občinski vozni park uvajajo električna vozila, v Celju naj bi kmalu začel voziti tudi električni taksi, poleg tega bo na voljo medkrajevni dnevni najem električnih vozil (e-car sharing), ki ga nameravajo partnerji razširiti po vsej Sloveniji.

Projekt Edison pokriva vse ključne strateške usmeritve EU, zato ga že od začetka spremljata tako slovenska vlada s pristojnimi ministrstvi kot tudi evropska komisarka za promet Violeta Bulc, ki je v času sejma MOS tudi odprla Edisonov inovativni center v Celju. S projektom in z načrtovanimi inovativnimi centri v Kopru, Novem mestu in Novi Gorici se Slovenija spreminja v naravni laboratorij zelene mobilnosti prihodnosti in v vzorčni poligon za kreiranje in testiranje inovativnih zelenih tehnologij.

Z razvojem, izdelavo in vpeljavo človeku prijaznih zelenih mobilnostnih tehnologij partnerji Edisona pomembno prispevajo k varovanju okolja, krepitvi gospodarstva in boljši kakovosti življenja. Kakor pravijo v Hidrii, nameravajo uporabiti najboljše slovensko znanje in najboljše svetovno znanje s področja zelene mobilnosti, oboje pa integrirati v Edisonov laboratorij mobilnosti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine