Sejemski četverček, ki ga v Celju organizirajo vsaki dve leti, tudi letos ponuja novosti na področju energetike, varčne rabe in virov energije, industrijskega vzdrževanja, čiščenja in obnove zgradb, ekologije in varovanja okolja, na ogled so tudi nove tehnologije ter materiale za varjenje in rezanje. Obiskovalci bodo lahko v štirih sejemskih dneh dobili odgovore na vprašanja o energijsko učinkovitem in do okolju prijaznem ogrevanju, hlajenju in prezračevanju, izkoristili možnost brezplačnega svetovanja, ki ga nudijo svetovalci mreže Ensvet in si ogledali primere dobrih praks v novogradnji in obnovi stavb.
Dopoldne so v sklopu slavnostnega odprtja razglasili tudi energijsko najbolj učinkovite objekte v okviru natečaja Energetsko učinkoviti objekti 2012. Za priznanja, ki jih od leta 2007 podeljuje Dnevnikova priloga Moj dom v sodelovanju s Celjskim sejmom in Eko skladom, se je letos potegovalo 13 prijaviteljev oziroma objektov, od tega pet poslovnih. Strokovna komisija pod vodstvom Franka Nemca, direktorja Agencije za prestrukturiranje energetike, je podelila dve priznanji v kategoriji zasebnih stanovanjskih hiš in tri priznanja za poslovne oziroma turistične objekte. Fotografije nagrajenih objektov in obrazložitve komisije predstavljamo v nadaljevanju.
Hiša Andreje in Jožeta Šmida
Hiša Jaris
Mladinski hotel Punkl
Gozdna vila Mari
Poslovni objekt Cubis
Poslovna zgradba v Šenčurju je zasnovana v nizkoenergijski tehnologiji z dobro izrabo naravne svetlobe. Urejen je prezračevalni sistem z rekuperacijo odpadnega zraka in centralni nadzorni sistem za energetske sisteme, za ogrevanje poskrbijo kondenzacijski kotli na zemeljski plin, na strehi objekta je sončna elektrarna.
Sejemski četverček, ki je v Celju potekal pred dvema letoma, je v štirih dneh obiskalo več kot 21.000 ljudi, nekaj več kot dve leti poprej. Odzivi razstavljavcev in obiskovalcev so bili pozitivni, pravijo v Celjskem sejmu. Anketa, ki jo redno opravljajo med obiskovalci in razstavljavci sejemskih dogodkov, je pokazala, da največ ljudi pritegnejo pestra ponudba in novosti. Na tretjem mestu je pridobivanje koristnih informacij ter, kakor je pri strokovnih sejmih pričakovati, spremljanje razvoja stroke – skoraj polovica obiskovalcev je namreč na sejme prišla poslovno.