Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novogradnje

Hiše prihodnosti: Prva aktivna hiša za poskusno bivanje

Zdravo in udobno bivanje, kakovostna naravna osvetlitev, vedno svež zrak in akustično ugodje, vsa energija za ogrevanje, hlajenje in delovanje gospodinjskih aparatov in delovanje drugih naprav pa je pridobljena iz obnovljivih virov, zaradi česar je vpliv stavbe na okolje zmanjšan na minimum. To so glavne prednosti prve aktivne hiše za poskusno bivanje, ki jo je podjetje Lumar IG postavilo v Dragočajni pri Medvodah.
Barbara Primc
18. 9. 2017 | 13:16
21. 10. 2024 | 19:29
4:02

Moja hiša prihodnosti, kakor so jo poimenovali (arhitekturna zasnova je delo biroja KošorokGartner), je namenjena vsem, ki jih zanima, kakšno je bivanje v energijsko učinkovitih montažnih hišah, kako deluje sistem prezračevanja, kaj vse uporabniku olajšajo pametne inštalacije in podobno. Grajena je s konstrukcijskim sistemom Lumar Pasiv, njena odlika pa je raba primarne energije za ogrevanje do 10 kWh/m2a. Leseni I-nosilci nosilne konstrukcije so izolirani z vpihano celulozno izolacijo, kar zagotavlja dobro toplotno stabilnost in s tem prijetnejšo bivalno klimo vse leto. S celulozo je izolirana tudi strešna konstrukcija. Na zunanji strani je kot fasadna izolacija uporabljena lesnovlaknena fasadna plošča v skupni debelini 60 mm.

Vgrajeno stavbno pohištvo iz lesa z zunanjo aluminijasto oblogo ustreza standardom energijsko učinkovite gradnje; trislojna zasteklitev v kombinaciji s posebnim premazom z dodatnim belim steklom zagotavlja boljši prehod sončnega sevanja skozi steklo, pravijo v podjetju. Leseno jedro strešnih oken je oblito s poliuretanom, zato ne potrebujejo vzdrževanja, trislojna zasteklitev iz zunanjega kaljenega stekla pa ima tudi premaz s samočistilnim učinkom. Strešna okna so opremljena z dežnim tipalom, na fasadnih oknih, orientiranih na jug, pa so vgrajena zunanja in notranja senčila s sistemom za uravnavanje notranje klime. Z nadzorovanim odpiranjem oken v pritličju in strešnih oken v mansardi, s katerim bo nastal naravni vlek zraka v prostorih, bo omogočeno nočno pohlajevanje objekta v poletnih mesecih.

Osnovna naprava za generacijo toplote in hladu je sicer toplotna črpalka zrak/voda. Na južni strani strehe so vgrajeni sprejem­niki sončne energije, ki ob ogrevanju tople sanitarne vode podpirajo tudi sistem nizkotemperaturnega stenskega, talnega in stropnega ogrevanja za celotno hišo. Z velikopovršinskimi sistemi ogrevanja namreč dosegamo nizke temperature predtoka, znotraj katerega obratujejo najbolj gospodarne in do okolja prijazne naprave za proizvajanje toplote, pojasnjujejo v podjetju. Za stalen dotok svežega zraka v vseh prostorih skrbi sistem prezračevanja z rekuperacijo toplote, njegovo optimalno delovanje pa zagotavljajo pametne inštalacije.

Na strehi hiše je nameščenih 21 fotovoltaičnih modulov moči 240 W. Sončna elektrarna z nazivno močjo 5,04 kW naj bi na leto proizvedla 5515 kWh električne energije, kar zadošča za porabo približno 1,6 povprečnega slovenskega gospodinjstva. Če bi vso proizvedeno električno energijo shranili v akumulatorje, bi bila hiša z vidika rabe elekt­rične energije samozadostna. Prihranek izpustov ogljikovega dioksida v letu dni, izračunan po metodologiji Centra za energetsko učinkovitost pri Inštitutu Jožef Stefan, bo 2760 kilogramov.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine