Kolumna Mateje Tamše: 5 stvari, ki bi jih ob načrtovanju hiše naredila drugače

Po nekaj mesecih bivanja v novi montažni hiši je čas za retrospektivo - kaj bi spremenili, če bi se načrtovanja in gradnje lotili še enkrat.

Izkoristila bi ugodne kredite in ga vzela malo več

V tem trenutku se to sicer sliši noro, takrat pa nisva vedela, da jemljeva kredit z zgodovinsko najnižjo fiksno obrestno mero ter da bo situacija pri bankah že čez dobro leto povsem drugačna. Takrat bi stisnila še malo, pa bi lahko pokrili še izdelavo lope, nadstreška in terase ter uredili okolico, brez nekih norih preplačil kredita - sedaj pa ti projekti stojijo in čakajo na boljšo prihodnost, zunaj hiše pa imamo še vedno pesek.

Še bolj temeljito bi se posvetila načrtovanju električne napeljave

Nisem si predstavljala, kako zelo draga je notranja oprema, čim greš iz nekih osnovnih Ikea kosov v izdelavo prostorov po meri ...

Sicer moram reči, da smo veliko večino naših potreb z vtičnicami in stikali pokrili. So pa nekatere stvari, ki jih nismo uspeli načrtovati tako daleč vnaprej – recimo točen položaj zvočnikov v dnevni sobi, za katere nam zdaj manjka nekaj vtičnic. Poleg tega so tudi otroške sobe v končni fazi dobile malo drugačno obliko, kot je bilo na začetku načrtovano in ravno na mestih za nočne lučke nam recimo vtičnice manjkajo. Tu se je še posebej za koristno izkazala pomoč arhitekta, ki se ukvarja tudi z načrtovanjem bivalnih prostorov. Po drugi strani si takrat sploh nisem predstavljala, kako zelo draga je notranja oprema, čim greš iz nekih osnovnih Ikea kosov v izdelavo prostorov po meri. Najbolj optimalno bi bilo dejansko to, da bi že v času izdelave PZI imel izbrane vse izvajalce – in že vse prostore načrtovane in dogovorjene vnaprej. Žal pa je pri večini normalnih smrtnikov tako, da večina opremlja hišo postopoma in se takšni mini kiksi pač pokažejo kasneje. 

Tehnični prostor bi na račun spodnje kopalnice malo povečala

Na načrtih sta sicer oba prostora zelo majhna, vendar se mi zdi, da je spodnja kopalnica tako praktično načrtovana, da bi brez težav bila približno 30 centimetrov ožja, pa ji ne bi čisto nič manjkalo. V tehniki, poleg pralnega stroja, toplotne črpalke, rekuperatorja, razsmernikov za sončno elektrarno in bodočega sušilnega stroja, pa bi mi ta dodatni prostor prišel zelo prav.


V zgornjem nadstropju bi po vseh sobah namestila okna z dvokrilnim odpiranjem

V zgornjem nadstropju imamo v vseh spalnicah okna, pri katerih se odpira samo polovica. To je čisto sprejemljivo, če imaš pod njimi balkon – sedaj pa ga nimamo, kar pomeni kar nekaj praktičnih težav pri čiščenju – tako stekel, kot tudi žaluzij, na kar ob načrtovanju hiše sploh nisem pomislila. Sicer se da večino težav rešiti s pripomočki z daljšimi ročaji, vseeno pa se v visoki nosečnosti zaradi drugačnega težišča tega opravila iz varnostnih razlogov rajši ne lotim. 

Izpustila bi osvetlitev na senzor na stopnišču in hodniku

Po tem, ko smo se v hišo vselili, se je izkazalo, da zato, ker živimo ob cesti z javno razsvetljavo, ta ponoči skozi okno na stopnišču povsem dovolj razsvetli prostor, da vidiš, kje si in kam stopaš tudi ob najtemnejših nočeh. Tako ne vem, če sem že kdaj sredi noči prižigala luč – v praksi so se nam izkazale za povsem nepotrebne. Seveda lahko doprinesejo tudi k estetskemu videzu stopnišča, ampak pri nas še kar niso prišle na vrsto, čeprav imamo razsvetljavo po celi hiši že urejeno. Na srečo imamo prostore načrtovane tako, da nas ta nočna razsvetljava na ulici ne moti. 




Nobeden od teh spodrsljajev nima res bistvenega vpliva na življenje v naši hiši.

Tolažim se s tem, da nobeden od teh spodrsljajev nima res bistvenega vpliva na življenje v naši hiši – z njo, kvadraturo, razporeditvijo prostorov, smo sicer zelo zadovoljni in mislim, da bo vse še veliko bolj optimizirano, ko dobimo še zunaj hiše nekaj shranjevalnih površin in bo – enkrat – vse skupaj dokončano na način, kot smo si nekako na začetku zamislili.

!!galerija!!


O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE