Peter Posinek je načrtoval čim bolj preprosto in ne preveliko hišo. Ker je po izobrazbi gradbenik, se je odločil za klasično, zidano hišo. Nekaj časa je kolebal med opeko in porobetonom, nato se je tehtnica prevesila v prid zadnjega. Po njegovih besedah ima material dobre toplotnoizolativne lastnosti, pri pasivni hiši pa je zelo pomemben tudi občutek tople stene, kar porobeton omogoča zaradi svoje majhne mase in s tem majhnega toplotnega toka. Poleg tega je imel na voljo tipske elemente (protipotresni bloki, elementi U in L, preklade), s katerimi je mogoče na preprost način reševati detajle, predvsem toplotne mostove.
Prejšnji mesec so izdelali lahke predelne stene, opravili slikopleskarska in keramičarska dela ter položili parket v mansardi. Naredili so tudi test zrakotesnosti, ki ga bodo za obiskovalce na dnevu odprtih vrat tudi ponovili. Organizator, podjetje Xella, prosi vse, ki bi si radi ogledali praktični prikaz testa zrakotesnosti, da so na kraju dogodka najpozneje do 17.30, pozneje namreč vstop v hišo ne bo mogoč.
Investitor Grega Hodnik je hišo začel graditi letos spomladi. Lani jeseni je najprej začel pridobivati ponudbe za montažne hiše, nato še gradbenih podjetij, vmes pa si je ogledal vsaj 15 hiš (montažnih in masivnih) v fazi gradnje. Tehtnica se je počasi začela nagibati v prid zidani izvedbi, pridobljene reference gradbenih podjetij pa so ga dokončno prepričale za masivno gradnjo. Material, iz katerega je sezidal hišo, po njegovih besedah med vsemi klasičnimi masivnimi materiali najbolj izpolnjuje zahteve energijsko varčne gradnje.
Ogled hiš (gradnjo obeh lahko spremljate tudi na tej povezavi) je brezplačen, zaradi lažje organizacije pa se je treba prijaviti, bodisi po elektronski pošti (janja.kovac@xella.com) bodisi po telefonu (031 203 299).