!!galerija!!
Želela sva si hišo, ki nam bo dajala občutek, da je naš dom: to pomeni, da bo topla, odprta in svetla. Poleg tega sva si želela čim bolj naravne materiale, hišo, ki je do narave prijazna in ki tudi ustreza okolju, v katerem živimo. Če se izrazim po domače, da vanj »paše«. Ko sva ta pričakovanja zapisala, se je v njihovem stičišču izrisala pasivna hiša.
Imela sva dovolj informacij o njenih značilnostih, da je bila takšna gradnja ena od možnosti. Ko sva se začela konkretno odločati o hiši, sem o pasivni gradnji veliko bral in podatke primerjal z drugimi načini gradnje. Ko sem spoznal vse njene prednosti, o pravilnosti odločitve ni bilo niti sekunde dvoma.
Podatki o hiši
Tip hiše: Lumar Primus iEDTION Individual
Velikost hiše: 144 m²
Tip gradnje: montažna gradnja
Tip konstrukcije: prvi slovenski certificirani pasivni konstrukcijski sistem Lumar Pasiv Eko
Energijski razred: pod 10 kWh/m² a (pasivna hiša, ki ustreza današnjim standardom skoraj ničenergijske hiše, sNES)
Toplotna črpalka: Termotehnika zemlja/voda TČK SV3/4 BE2
Prezračevalni sistem z rekuperatorjem: Paul Novus tip 300
Naša domača stena pozimi ni hladilnik in poleti ni radiator. To pomeni, da poleti sonce zunanje stene ne pregreva in ta ne oddaja nezaželene toplote, pozimi nas pa ne hladi, saj je sestava montažne stene namenjena prav tovrstni toplotni zaščiti. Druga stvar je prezračevanje z rekuperacijo, brez katere si ne predstavljam več doma. Oskrbo s svežim zrakom ves čas lahko najbolje ilustriram z razmerami v spalnici, ko prideta k nama spat še oba otroka. Ko ponoči zapustim prostor in se vanj vrnem, ne zaznam vonja po podihanem zraku, ki je v navadnih hišah pri spalnicah z zaprtimi okni običajen pojav. Pohvaliti moram tudi mikroklimo poleti, čeprav nimamo klimatske naprave, pri kateri bi moral ves čas nadzorovati, da sta otroka zunaj hladnega piša. Uredili pa smo pohlajevanje s toplotno črpalko, ki hladi tekočino v ceveh, pozimi namenjenih talnemu ogrevanju. Temperatura je tako v vseh delih prostora enakomerna.
Imamo. Odpiranje oken in vrat se s prezračevalnim sistemom ne izključuje. Tudi meni je prijetno odpreti okna in slišati ptice v gozdu okoli nas. Prednost pa je, da za svež zrak odpiranje ni potrebno, saj ga prezračevalni sistem dovaja ves čas. Poleg tega pozimi recimo ne izgubljamo toplote, kakor se zgodi pri odpiranju oken.
Seveda sem, saj gre za življenjske odločitve. Na koncu so pretehtali resda moji osebni občutki glede kakovosti, detajlov izvedbe in arhitekture, ki je bila pri Lumarju najbliže mojim predstavam o tem, kakšen naj bo videti naš dom.
Najprej moram poudariti, da sem na kos zemlje, na katerem smo jo postavili, zelo navezan. Parcelna meja je odprta, za hišo je gozd, pred nami potok in okolica ponuja čudovite poglede. Z besedami, da sva si s partnerico želela hišo, ki bi se skladala z našim okoljem, nisem imel v mislih tradicionalne oblike stanovanjskih hiš – normalno je, da je okus tudi generacijsko pogojen – nisva pa hotela ekstravagantnosti ne v eno ne v drug smer. Všeč pa so nama bile mat črne plošče Esal na strehi in v zgornjem delu fasade in veliko lesa, ki je druga dominanta zunanje podobe. Leseni so balkoni, vrtna lopa z garažo … Les ne le obožujem, zdi se mi, da ga doživljam kot del našega naravnega okolja. Mislim, da dobi stavba z njim poseben značaj. Zunanji leseni deli iz sibirskega macesna, ki so pred vremenskimi vplivi zaščiteni z oljenjem, so doslej le minimalno spremenili barvo.
Notranje enote toplotne črpalke zemlja/zrak, za katero imamo zunaj na travniku na več kot 300 kvadratnih metrih položen zemeljski kolektor, in rekuperatorja, če prezračevanje deluje s povprečno močjo, ne slišimo, rekuperator je slišati le, če je npr. zaradi velike kuharije treba prezračevanje preklopiti na najvišjo stopnjo. A to je samo nekaj minut, kolikor potrebujemo povečano moč, da se odvede zrak z vonjem po kuhanju.
Za pametne napeljave se nisem odločil, saj bi to pomenilo veliko dodatnega ožičenja, če pa se bo pri kakšnem sistemu pokazala potreba po pametnem krmiljenju, bo zadostovala brezžična rešitev. Ker živimo na območju brez kanalizacijskega omrežja, imamo malo biološko čistilno napravo (betonsko različico), ki štiri leta in pol deluje brez vsakršnih težav, za zbiralnik deževnice in vzporedno napeljavo zanjo pa se nismo odločili. Razumljivo, da je bilo treba pri odločitvah upoštevati tudi finančne omejitve.
Zelo natančno lahko povem, da smo v letu 2017 za to porabili nekaj manj kot 170 evrov – to je celoletni, ne mesečni strošek za elektriko, ki jo potrebuje toplotna črpalka za svoje delovanje. Marsikomu se zdi ta podatek neresničen, resnici na ljubo sem nekoliko višjo številko pričakoval tudi sam. Stroški za ogrevanje so eden od dokazov, da se sicer nekoliko dražja naložba v montažno pasivno hišo še kako obrestuje.
Zelo veliko sem se ukvarjal z zemeljskimi deli na parceli, tudi vrtna lopa in avtomobilski nadstrešek sta večinoma moje delo. Priznati pa moram, da brez velike pomoči, izkušenj, nasvetov in spodbude mojega očeta v hiši ne bi živeli tako, kot lahko živimo zdaj. Z očetom sva veliko stvari naredila skupaj, marsikaj pa je naredil on sam.
Delo pri družinski hiši bi primerjal s partnersko zvezo. Pridejo trenutki, ki ti požrejo ogromno živcev, na koncu pa se vse dobro izteče. Projekt dom je kompleksen projekt z veliko različnimi področji, ki si lahko pridejo kdaj navzkriž, a za vse naposled najdeš zadovoljivo rešitev. Pri urejanju interierja smo sodelovali z Gaser arhitekti, katerih pristop nama je s partnerico najbolj ustrezal. Vsem, ki si nameravajo urejati dom ali poslovni prostor, svetujem, naj si poiščejo arhitekta za notranjo ureditev. Strošek, da izdela idejno zasnovo, je nizek; smernice, ki jih oblikuje na podlagi tvojih želja, so nenadomestljive. Kljub temu da si danes marsikdo predstavlja, da ima smisel za urejanje interierja, je pogled strokovnjaka drugačen. Tudi sam sem bil »pameten« in ponekod kljub drugačnim priporočilom vztrajal pri svojih zamislih, a se je prej ali slej pokazalo, da v prostoru nekaj »ne štima«, in smo na koncu pristali pri arhitektovem predlogu.