Gradbeništvo je bilo v Sloveniji v preteklosti ena izmed paradnih panog gospodarstva. Od začetka gospodarske krize naprej pa so začela eden za drugim ugašati največja gradbena podjetja. Tako ni presenetljiv podatek državnega statističnega urada, da se je v lanskem letu pri nas gradilo samo 9894 stanovanj oziroma za deset odstotkov manj stanovanj kot leto poprej, do konca leta pa je bilo dokončanih zgolj 3484 stanovanj. Največ stanovanj niso gradila gradbena podjetja, temveč fizične osebe. Največ stanovanj se je dokončalo v savinjski in osrednjeslovenski regiji. Stanovanjski sklad je tako na koncu lanskega leta obsegal že 857.007 stanovanj.
Kar 86 odstotkov od vseh stanovanj, ki so se gradila v lanskem letu so gradile fizične osebe z lastnimi finančnimi vložki, na koncu pa so jih dokončale 31,2 odstotka. Ostala stanovanja so gradila podjetja oziroma pravne osebe, ki so dokončale 60 odstotkov začetih gradenj. Vložek v gradnjo stanovanj je bil tako pri fizičnih kot pravnih osebah manjši kot je bil v preteklosti. Fizične osebe so tako v stanovanja investirale 11,7 odstotkov manj denarja, pravne pa 36,2 odstotka.
Povprečna površina stanovanj, ki so se do konca leta dokončala znaša 146 kvadratnih metrov. Stanovanja v enostanovanjskih stavbah so v povprečju velika 166 kvadratnih metrov, v večstanovanjskih stavbah pa 87 kvadratnih metrov. V savinjski regiji se je dokončalo 19,7 odstotka stanovanj, v osrednjeslovenski pa 17,4 odstotka stanovanj. Najmanj začetih gradenj so dokončali v Zasavju, zgolj 1,1 odstotka. Če pogledamo po občinah, so največ stanovanj dokončali v Ljubljani in sicer 130, sledi Podčetrtek s 109 dokončanimi stanovanji, v Slovenskih Konjicah so jih dokončali 76, v Velenju 74, v Vrhniki 63 v Ivančni Gorici 47…
Ko je stanovanjski sklad konec leta objavil podatke, se je izkazalo, da obsega 857.007 stanovanj, ki so v povprečju velika 81 kvadratnih metrov. Malo več kot polovica stanovanj se nahaja v mestih, tista v izvenmestnih naseljih pa so zato nekoliko večja po površini, v povprečju za 19 kvadratnih metrov. Izmed stanovanj stanovanjskega sklada jih konec lanskega leta 21 odstotkov ni imelo centralnega ogrevanja, sedem odstotkov pa jih je bilo tudi brez kopalnice. V preteklosti se je največ stanovanj zgradilo v obdobju od leta 1971 do 1980.