V današnjem času, ko so strani črnih kronik v časopisih polne zgodb o vlomih in tatvinah, se marsikdo v skrbi za svojo družino in lastnino odloči, da si bo na vhodu v hišo ali stanovanje postavil protivlomna vrata. Samo v prestolnici se med delavniki vsak dan v povprečju zgodi pet vlomov. Direktor podjetja Val, ki je v Sloveniji vgradilo 30.000 protivlomnih vrat, Gregor Vrhovnik, pojasni razloge za nakup takšnih vrat: »Varnost in intimnost postajata v sodobnem svetu vse večji vrednoti. Vsakomur, ki še ne pozna sproščujočega občutka v resnično varnem domu, želim, da bi to občutil. Iz tega zornega kota protivlomna vrata niso strošek. So dolgoročna naložba v notranji mir, sproščenost in radost, ki jo lahko privoščimo sebi, svojim otrokom, staršem in vsem, ki jih imamo radi.«
Zaščita pred tatovi
Vgrajevanje protivlomnih vrat se je pri nas začelo pred približno petnajstimi leti. Nekoč namreč ljudje niso toliko skrbeli, da jih bodo neznanci okradli, medtem ko ni nikogar doma. Marsikdo ni niti zaklepal vhodnih vrat, a četudi bi jih, je bila večina vrat lesenih, brez kakšnih varnostnih elementov, zato vlom ni bil poseben podvig, saj je bil dovolj že močnejši udarec. Primarna funkcija vrat takrat ni bila varnost, v nasprotju z današnjimi protivlomnimi vrati, pri katerih je prav vsak vidik podrejen temu, da bodo čim bolj varna in nevlomljiva. Posebni standardi zagotavljajo, da jih ni mogoče odpreti z običajnimi vlomilskimi orodji, temveč je potrebnega več časa, truda in hrupa, da se tatovom odprejo na stežaj.
Poleg varnostne funkcije zagotavljajo boljšo toplotno izolacijo, da se toplota ne izgublja v okolico, in tudi boljšo zvočno izolacijo, kar je v zadnjem času pogosta zahteva kupcev, ki si želijo večjega miru pred hrupom ali pa ne želijo, da bi se jih slišalo po bližnji okolici. Protivlomna vrata zmanjšajo hrup za približno 40 decibelov. »Protivlomna vrata v osnovi niso protipožarna, po naročilu pa jih lahko opremimo z dodatno zaščito proti požaru. Taka morajo imeti pridobljen certifikat o protipožarnosti, na podlagi katerega se lahko vgradijo v objekte, ki zahtevajo protipožarna vrata,« pojasni Janez Peljhan iz podjetja Vovko.
Ker je hišo malo teže zavarovati zgolj z vrati, temveč je potreben vsaj še dober alarmni sistem, se za protivlomna vrata bolj odločajo lastniki blokovskih stanovanj, ki se lahko zgolj tako dovolj zaščitijo, da lahko mirno spijo. Vseeno pa to ne pomeni, da za lastnike hiš vhod v dom ni pomemben. Čeprav nekateri mislijo, da je dovolj, če na navadna vrata dodajo cilindrični vložek ali varnostni ščit, to ne bo zagotovilo bistveno večje varnosti, reši namreč zgolj manjši del problema. Dolgoročna varnostna rešitev so zato protivlomna vrata z jekleno zgradbo in certificiranimi varnostnimi elementi.
Tehnične podrobnosti
»Dobra protivlomna vrata so sestavljena iz jeklene osnove konstrukcije, obloge pa so lesene in se lahko oblikujejo po želji kupca,« Peljhan poudari, da zgolj jeklena konstrukcija zagotavlja visoko stopnjo varnosti. Velik poudarek je na visokotehnološki izdelavi, del katere so robotsko varjenje in laserske meritve odstopanj. »Protivlomna vrata morajo imeti vse potrebne certifikate in biti skladna z normativi vsaj tretjega varnostnega razreda, kar pomeni, da jih ni mogoče vlomiti z običajnimi orodji, ampak so potrebne posebne metode,« razloži sogovornik.
Eden najpomembnejših elementov je ključavnica. »Protivlomna vrata so celovit izdelek, ki že vključuje vse elemente, kot so ključavnica z 11-točkovnim zaklepanjem, kljuka, cilindrični vložek in varnostni ščit visokega razreda ter kukalo in poseben sistem, ki omogoča, da se vrata odprejo le za nekaj centimetrov, torej s podobno funkcijo, kot jo je imela v preteklosti varnostna verižica,« podrobnosti na vratih opiše Gregor Vrhovnik, medtem ko Janez Peljhan razloži varnostni vidik ključavnice: »V kakovostnih protivlomnih vratih je vgrajena posebna večtočkovna ključavnica, izdelana posebej za ta namen. Ključavnica omogoča hkratno zaklepanje vseh zatičev, na zunanji strani je varovana pred vrtanjem in lomljenjem cilindričnega vložka, ob poskusu vloma pa se aktivira blokada, ki sproži vse zatiče in ga tako prepreči.«
Kar precej kupcev se boji, da jim bodo monterji poškodovali stene in tla. Vendar se pri kakovostnih ponudnikih poškodbe bližnjih sten običajno ne dogajajo, saj vrata montirajo po suhomontažnem postopku. »Če je obstoječi podboj kovinski in zabetoniran, ga je nesmiselno odstranjevati, zato se nov podboj privijači nanj. Tako so vrata trdno pritrjena in vpeta v zid, da jih vlomilci ne morejo sneti. Novih vrat običajno ne varimo na star podboj, saj varjenje traja veliko dlje in je umazan postopek, po katerem ostane precej nesnage, predvsem pa moteč vonj, ki se lahko zažre v pohištvo in se ga še lep čas ne znebite,« tehnične podrobnosti suhomontaže pojasni Janez Peljhan.
Sama sestava protivlomnih vrat se v zadnjih letih ni bistveno spreminjala, pač pa se novosti nenehno pojavljajo pri sistemih zaklepanja. Z novimi tehnologijami nastajajo tehnološko dovršene ključavnice, na primer z odklepanjem na prstni odtis ali z brezstičnim ključem. »Vsi ti sodobni načini odklepanja pa so običajno kombinirani z mehanizmom ključavnice na motorni pogon, ki samodejno odklene vrata, kar ima bolj praktični kot varnostni učinek,« Gregor Vrhovnik pojasni, da želijo kupcem povsem olajšati uporabo, ter doda, da je pomemben tudi estetski vidik, zato je vrata mogoče naročiti v različnih barvah in izdelana iz različnega lesa.
-----
Cena protivlomnih vrat je od 1000 do 1200 evrov, seveda pa lahko z različnimi dodatki in kakovostnejšo izvedbo še precej naraste. Teža in debelina vrat sta povsem odvisni od tehnologije, ki jo uporablja posamezen proizvajalec. Sploh za vrata po naročilu ne moremo določiti enotne teže in debeline. Zato pa so dokaj standardizirana protivlomna enokrilna vrata za stanovanja. Večinoma tehtajo od 80 do 100 kilogramov, debela pa so približno osem centimetrov. Takšna imajo posebne tečaje, ki razbremenijo težo z vrat, zato je njihovo vsakodnevno odpiranje in zapiranje preprosto in lahkotno, hkrati pa tečaji preprečujejo povešanje.