Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

Svetovalnica: Na podstrešju bloka bi si uredila sobo - kakšen je postopek

Strokovnjakinja za gradbeno zakonodajo svetuje bralki, kako se lotiti preureditve podstrehe v večstanovanjski stavbi v dodatno sobo.
Foto: Procreators/Shutterstock
Foto: Procreators/Shutterstock
25. 10. 2023 | 09:50
22. 10. 2024 | 20:31
6:44

Pozdravljeni,

zelo bi bila hvaležna, če bi mi lahko pomagali z informacijo, kakšen bi bil postopek, da bi lahko realizirala gradnjo sobe na podstrešju v bloku.

Stanovanje sva kupila pred približno šestimi leti, vendar postaja premajhno. Nad najinim stanovanjem je podstrešje, kjer – domnevam - bi lahko naredila še kakšno sobo. V ZK lastništvo ni opredeljeno po enotah (je 8 stanovanj, od tega ima eno v lasti občina), le da smo vsi lastniki.

Kakšen bi bil celoten postopek, da bi projekt lahko realizirala, ker ne vem niti, kje bi začela?

Vnaprej hvala za kakršno koli informacijo.

Lep pozdrav.


Kaja

Spoštovani,

rešujete stanovanjski problem, pri čemer bi radi prišli do dodatne sobe nad vašim stanovanjem v sicer večstanovanjskem objektu. Nad vašim stanovanjem je podstrešje, za katero sedaj šele domnevate, da bi lahko bilo ustrezno za vašo investicijsko namero. 

Prvi korak je, da se morate najprej prepričati, ali je ta podstrešni prostor res primeren za namen ureditve dodatne sobe. Do tega podstrešnega prostora pa morate nekako priti, zato je drugi korak, preveritev možnosti, kje je možen dostop za umestitev stopnic. Treba bo izvesti stopnice in pri tem poseči v nosilni strop nad vašim stanovanjem.

PREBERITE ŠE: IZVEDBA BIVALNE PODSTREHE: IZKORISTITE PREDNOSTI, IZOGNITE SE NAPAKAM

Svetujem, da preden se uradno lotite postopkov pridobivanja novega prostora, najprej preverite zgoraj omenjena dejstva. Tukaj se posvetujte s strokovnjakoma arhitektom in gradbenikom. Oba vam bosta na podlagi strokovnega pregleda znala svetovati, kaj pomenijo posegi v ta del stavbe, kaj boste s tem pridobili in kaj pomeni to iz cenovnega, pa tudi tehničnega strokovnega vidika.

Ko boste prepričani, da je poseg smiseln in uresničljiv, morate s svojo namero seznaniti ostale etažne lastnike. Ti se morajo najprej strinjati, da so vam pripravljeni podstrešni prostor v ustreznem deležu prodati. Za oceno vrednosti podstrešne sobe pridobite uradno cenilno poročilo. To bo ustrezna pravna podlaga za odkupe od ostalih lastnikov, pa tudi podlaga za obračun davka od prometa nepremičnin na davčni upravi. Predlagam, da vam pogodbo za vsakega etažnega lastnika sestavi pravni strokovnjak. Pogodba mora biti napisana tako, da bo jasno razvidno, kaj sploh kupujete, v kakšnem stanju ter da bo mogoče po dokončani izvedbi spremeniti etažni načrt vašega stanovanja na način, da se bo skupna kvadratura vašega stanovanja ustrezno spremenila, pri čemer bodo ti podatki zabeleženi tudi v zemljiški knjigi.

Zaradi spremenjene namembnosti boste zaradi povečane bruto površine vašega stanovanja pri pristojni občini zaprosili za obračun komunalnega prispevka. Tega bodo obračunali po bruto površini novo pridobljenih površin stanovanja, pri tem bodo upoštevali Odlok o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo, ki ga je sprejela vaša občina.


Za samo gradbeno izvedbo boste za poseg v stropno ploščo potrebovali ob klasični rekonstrukciji gradbeno dovoljenje, v tem primeru boste potrebovali ustrezno projektno dokumentacijo, ki jo lahko izdela samo projektant. Morda boste zaradi dviga strehe in spremembe zunanjosti tako ali tako potrebovali gradbeno dovoljenje. Lahko pa s strokovnjakom preverite, ali je mogoče izvesti odprtino za stopnice v stropni plošči z mnenjem pooblaščenega strokovnjaka s področja gradbeništva kot t. i. »manjšo rekonstrukcijo«. V takem primeru je treba upoštevati, da so gabariti take odprtine omejeni.

Ob načrtovanju imejte v mislih, da morate pridobljene nove stanovanjske površine tudi ustrezno osvetliti. Če boste to izvedli npr.  s strešnimi okni, morda ne boste potrebovali gradbenega dovoljenja. Med najpomembnejšimi opravili je, da boste morali toplotni ovoj stanovanja spremeniti in vanj vključiti tudi novi prostor. To pomeni, da ga bo treba zelo dobro izolirati proti ostalemu podstrešju in zunanjosti. V sobo boste najbrž napeljali elektro inštalacije, kot tudi segment ogrevanja, ki predstavlja del strojnih inštalacij.

Čeprav se morda zgoraj opisani poseg razume kot zelo enostavna naloga, je v resnici poseganje v skupne dele stavbe ter izvedba vseh potrebnih gradbeno obrtniško inštalacijskih del strokovno zahtevna naloga.

PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: KLET V BLOKU BI SPREMENIL V SOBO - KAJ POTREBUJEM

Ne lotite pa se naloge, dokler se ostali etažni lastniki ne strinjajo. Pred vsakršnimi posegi zakonito pridobite pravno veljavno lastninsko pravico na skupnih površinah večstanovanjskega objekta, torej tistega dela, ki ga boste odkupili. Ker bo z vašim posegom na stavbi ali delu stavbe prišlo do sprememb, je to treba spremeniti in dopolniti v katastru nepremičnin. Najbolj pogoste spremembe so delitev stavbe ali dela stavbe, združitev stavb ali delov stavb, spremembe sestavin (atrij, parkirno mesto) dela stavbe in prizidava prostorov. Za vpis sprememb v kataster nepremičnin se obrnite na geodetsko podjetje ali projektanta, ki bo izdelal ustrezen elaborat. Po pravnomočni odločbi bodo podatki sporočeni tudi v zemljiško knjigo.

Uspešen postopek vam želim!

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine