
Digitalizacija gradbene panoge v Sloveniji je ključni korak za izboljšanje učinkovitosti, trajnosti in konkurenčnosti v gradbenem sektorju. To so na Zbornici gradbeništva in industrije gradbenega materiala na GZS prepričani že več let, poudarja njen direktor Gregor Ficko.
»Žal pa procesi uvajanja novih tehnologij, digitalnih orodij in metodologij za optimizacijo gradbenih procesov, ki bi zmanjševali stroške ter izboljšali kakovosti gradnje, potekajo prepočasi, tudi zaradi visokih stroškov na eni ter brezbrižnosti države na drugi strani. Zakaj brezbrižnosti države? Ker je digitalizacija gospodarskega sektorja ne zanima kaj dosti. Upamo, da se bo to s prihodom nove ministrice za digitalizacijo Ksenije Klampfer spremenilo,« še pojasnjuje Ficko.
Po njegovi oceni smo še najdlje pri uvajanju tehnologij BIM (Building Information Modeling oziroma informacijsko modeliranje gradenj), ki je eden izmed osrednjih elementov digitalizacije v gradbeni panogi. V Sloveniji je njegova uporaba v porastu in Ficko upa, da se bo ta trend nadaljeval. »Bo pa treba sprejeti ustrezno zakonodajo, ki bi kot v drugih državah EU določila pravila igre pri uporabi BIM in mu dokončno podelila status obvezne uporabe v projektih državnega pomena, kot predvideva že gradbeni zakon (GZ-1).«
Celoten članek lahko preberete na spletni strani delo.si.