Pozdravljeni,
trenutno se odločamo za energetsko sanacijo montažne hiše, ki je bila grajena v 70-letih. Ker smo v dilemi in vsi dosedanji mojstri niso znali obrazložiti uporabe izolacijskega materiala, bi vas prosil za nasvet. Trenutno je izolacija same stene hiše sendvič konstrukcija (zunanja fasadna azbestna plošča - medprostor - gips plošča - iziolacija iz umetne mase, ki je brizgana v panel - gips plošča in zaključna gips plošča). Na podstrehi imamo 15-cm steklene volne, ki ima na spodnji strani parno zaporo, med samo izolacijo - rolami ni posebej izvedene parne zapore. Podstrešje ni podeskano. Hvala.
Izraz »energetska sanacija« je večpomenski. Zajema vsaj tri področja. To je ovoj stavbe, ogrevanje (tudi hlajenje) prostorov in sanitarne vode ter kvaliteta bivanja. Sem uvrščamo vsaj prezračevanje, avtomatiko (pametna hiša) ter sanacijo toplotnih in zvočnih mostov. Sanacija lahko poteka na vseh treh sklopih, vi sprašujete za enega, to je ovoj. Pri ovoju imamo poleg fasade in stropa (kar vas zanima) še okna in toplotno izolacijo stropa v hladni kleti in/ali tlaka proti raščenemu terenu v primeru bivalnih kletnih prostorov. Praviloma se sanacije lotimo, ko hočemo rešiti en (ali več) problem. To je lahko plesen, visoki stroški ogrevanja, poletno pregrevanje ... Problemi lahko izhajajo tudi iz čustev ali prepričanj. Fasada je grda, kurilno olje ni ekološko, kurjenje s poleni mi gre na jetra ...
Pri svetovanju se skušam držati načela, da se mora investicija pri sanaciji sama pokriti s prihranki pri plačevanju energentov. Ker ne vem, kateri problem boste rešili s potencialno toplotno izolacijo fasade, vam ne morem dati kakšnega konkretnega nasveta. Vam pa zato svetujem dodatno toplotno izolacijo stropa proti hladni podstrehi:
1. Odstranite vso obstoječo izolacijo. Če je le možno, jo pustite na podstrehi
2. Poberite ves prah (sesalec) iz zgornje strani stropa
3. Položite parno oviro, ki MORA biti na vseh stikih zalepljena, saj je 100% zrakotesnost bistvo parne ovire.
4. Nazaj položite obstoječih 15 cm izolacije (1 sloj)
5. Za drugi sloj uporabite 15 cm steklene volne, pazite na prekrivanje stikov
6. Za tretji sloj uporabite zadnjih 10 cm (bolje ponovno 15 cm) steklene volne, pazite na prekrivanje stikov.
7. Zagotovite odvajanje vlage iz tega prostora (recimo line v obeh špicah)
8. Ne pozabite toplotno izolirati dimnika. To pomeni 15 cm debela steklena volna pol metra visoko od stropa. S tem se izognete hladilnemu rebru.
Opisana rešitev vam bo prihranila največ energije, doba vračanja je kratka, delo je enostavno, pogosto ga lastniki naredijo sami. Če pa boste kandidirali na subvencijo Eko sklada, bo to moral narediti registriran izvajalec.