Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Stavbno pohištvo

Komarniki: Brez mrčesa tudi pri odprtem oknu

Sezona komarjev in drugega mrčesa se je že dodobra začela, zato smo tokrat pod drobnogled vzeli komarnike. Pri treh domačih ponudnikih smo preverili, kakšne različice komarnikov so na voljo, na kaj je treba biti pozoren pri njihovi izbiri in ali so primerni za vse tipe oken in vrat.
Foto: Za velika balkonska vrata ali vrata na terasah so primerni drsni komarniki (na fotografiji) ali plise komarniki, ki se kot harmonika zlagajo na stran.
Foto: Za velika balkonska vrata ali vrata na terasah so primerni drsni komarniki (na fotografiji) ali plise komarniki, ki se kot harmonika zlagajo na stran.
M. W.
17. 6. 2018 | 09:14
22. 10. 2024 | 03:21
6:58

Komarniki zagotavljajo trajno in učinkovito zaščito pred nepovabljenimi gosti tudi pri popolnoma odprtem oknu, s čimer omogočajo vstop svežega zraka v prostor. Njihova uporaba je priporočljiva predvsem v prostorih, ki jih pogosteje zračimo oziroma puščamo odprte, hkrati pa želimo na naraven način, brez uporabe nevarnih kemičnih snovi, preprečiti prihod komarjev in drugih žuželk vanje. »Res pa je, da je prehod svežega zraka skozi mrežo komarnika manjši oziroma je zračenje počasnejše, kakor če bi bila okenska ali vratna odprtina brez njih,« pojasni Alenka Čibej iz podjetja Jelovica. 

Za namestitev komarnikov se odloča vedno več kupcev, tako novograditeljev kot lastnikov, ki to uredijo ob menjavi starega stavbnega pohištva. »Po naših izkušnjah je najpogostejši razlog za ta nakup potreba po mirnem spancu. Kadar primanjkuje finančnih sredstev, da bi komarnike vgradili v vseh prostorih stanovanja, jih stranke najprej kupijo za okna v spalnici,« iz izkušenj pove Žiga Habjan iz podjetja Tehrol.

Za balkonska vrata so primerni predvsem komarniki s samozapiralnim mehanizmom.
Foto:
Za balkonska vrata so primerni predvsem komarniki s samozapiralnim mehanizmom. Foto:
Različni sistemi

Komarniki se med seboj razlikujejo glede na tip oziroma način izvedbe ter glede na gostoto in material mreže. Nekatere izvedbe ob zračenju prostorov omilijo vnos cvetnega in drugega prahu v notranjost, na voljo so tudi močnejše mreže, ki so primerne za hišne ljubljenčke (mačke, pse, zajce ...), za zaščito pred večjimi vsiljivci si lahko pomagamo s kovinsko mrežico, najnovejše različice ob optimalnem zastiranju odprtine omogočajo tudi skoraj povsem nemoteč pogled skozi okno, pojasnjuje Anastazija Medle iz podjet­ja Senčila Medle.

Po besedah sogovornikov so komarniki primerni za vsa klasična okna in vrata, saj obstaja več različnih sistemov, s katerimi lahko rešijo posebne zahteve, tudi za zaščito oken nepravilnih oblik. Omejitve so predvsem pri merah, zato vsi tipi niso primerni za vsa okna, balkonska vrata ali panoramske stene, opozarja Čibejeva in dodaja, da »proizvajalec lahko določene modele izdela le do določene velikosti, razlog pa je običajno tehnične oziroma funkcionalne narave«.

Izkušnje uporabnikov
Špela in Andrej sta se pred kratkim lotila celovite prenove starejše vrstne hiše. Ob menjavi oken sta se odločila za vgradnjo komarnikov, ki jih zdaj uporabljata dober mesec. Z nami sta delila svoje prve izkušnje. »Živiva v Šiški, blizu Rožnika, in v okolici hiše je ogromno komarjev in večjih pajkov. Doslej sva imela nesnemljive komarnike, ki se za nekaj evrov dobijo v vsaki bolje založeni trgovini. Ob menjavi oken v pritličju pa sva se odločila komarnike namestiti na tri od štirih oken. Za zdaj se odlično obnesejo, želela bi si le, da bi bili bolj kompaktni, ne tako hitro uničljivi. Otroka z njimi nimata težav, se je pa psica že zaletela v velikega in najdražjega (sistem harmonike) na vratih terase. Prijatelja namreč nista vedela, da imamo komarnike, psica pa jima je stekla v pozdrav. Ker ga je strgala in zvila, smo ga morali poslati celo na servis. Cena popravila je znašala petino cene novega. Od takrat zelo pazimo, da ljudje ne hodijo več v hišo čez teraso,« z nasmehom pove sogovornica.

Kakor pojasnjuje Medletova, »na splošno velja, da so za balkonska vrata primerni komarniki, imenovani 'amerika vrata' s samozapiralnim mehanizmom. Če imamo hišne ljubljenčke, lahko vgradimo tudi nihajna vratca za neoviran prehod. Za večja drsna vrata so primerni t. i. drsni komarniki in tudi zelo uporabni plise komarniki, ki se kot harmonika zlagajo na stran. Rolo komarniki so pogostejši na oknih, medtem ko so cenejši fiksni primerni za okna, pri katerih je omogočen dostop od zunaj (zaradi čiščenja police ali zalivanja rož), nekatere fiksne izvedbe pa lahko montiramo na okna celo brez vijačenja.« Poleg samostojne montaže jih je mogoče vgraditi tudi v zunanja senčila – bodisi integrirane v roletnih omaricah ali pod zunanjimi žaluzijami.

Habjan opozarja, naj bodo kupci pozorni predvsem na kakovost, saj se ta na trgu precej razlikuje. »Odsvetujemo nakup fiksnih komarnikov, pri katerih je potrebno lepljenje pritrdilnih elementov na okenski okvir. Zelo težko oziroma skoraj nemogoče je potem odstraniti lepilo. Takšni so praviloma nekakovostni in ne zdržijo dolgo. Kakovosten komarnik ima aluminijast okvir, medtem ko samo mrežo, nalepljeno na okvir okna, odsvetujemo.«

Vgraditi jih je mogoče samostojno ali v zunanja senčila (integrirani v roletnih omaricah ali pod zunanjimi žaluzijami).
Foto:
Vgraditi jih je mogoče samostojno ali v zunanja senčila (integrirani v roletnih omaricah ali pod zunanjimi žaluzijami). Foto:
Montaža je preprosta

Komarnike je najbolj smotrno namestiti ob vgradnji ali menjavi stavbnega pohištva, saj je to lažje izvedljivo kot naknadna vgradnja. »Če o tem razmišljamo pravočasno, imamo na voljo več možnosti in lahko predvidimo rešitve, ki pozneje niso več mogoče oziroma zahtevajo dodatna dela. Tak primer so integrirani komarniki skupaj z izbranim senčilom (zunanjo roleto ali žaluzijo),« pojasni Medletova. 

Namestiti pa jih je mogoče tudi naknadno, na že obstoječa okna. Kljub temu da je po besedah sogovornikov montaža razmeroma enostavna, morajo biti nameščeni pravilno. »Komarniki in tudi okna izpolnjujejo svoj namen samo toliko, kolikor so dobro montirani,« opozori Alenka Čibej. Fiksne komarnike lahko ob upoštevanju navodil proizvajalca brez težav namesti kupec sam, medtem ko je za vse druge izvedbe potrebno določeno tehnično znanje, zato sogovorniki po svojih izkušnjah priporočajo strokovno montažo. 

Življenjska doba in vzdrževanje

Ob upoštevanju navodil za uporabo je tudi življenjska doba komarnikov bistveno daljša od garancijske, zagotavlja Anastazija Medle. Odvisna je predvsem od uporabnika: »Največkrat je treba zamenjati mrežo. Glede na to, da so druge komponente iz prašno barvanega aluminija, vzdrževanja skoraj ni (razen mehanskih poškodb, za katere so največkrat odgovorni uporabniki),« za konec pojasni Žiga Habjan.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine