Spoštovani,
imamo parcelo, po kateri je služnostna pot za sosede do druge parcele - uporabljamo isto služnostno pot. Zanima me, ali mi sosed lahko prepove dostop do moje parcele, ne glede na to, da služnost koristi tudi tretji sosed (po moji in sosedovi parceli)? Lahko jaz v tem primeru temu tretjemu sosedu prepovem dostop do njegove parcele?
Služnost sicer uporabljamo več kot 15 let in skoraj cela služnostna pot poteka po moji parceli, le 5 do 7 m je od soseda.
Kako naj rešimo situacijo, da bomo lahko vsi dostopali do svojih parcel?
Hvala.
Pozdravljeni,
na temo služnosti sem že večkrat odgovarjala na vprašanja, kar kaže na to, da je kar nekaj sosedskih odnosov neurejenih. Kar se tiče služnosti, ločimo dve obliki, in sicer stvarno služnost in osebno služnost. Razlika je v služnostnem upravičencu. Pri stvarni služnosti je služnost vezana na nepremičnino in so služnostni upravičenci lastniki nepremičnine. Pri osebni služnosti pa je služnost vezana na določeno osebo in zato preneha s smrtjo služnostnega upravičenca. Vaše vprašanje se nanaša na služnostno pot, ki je opredeljena kot stvarna služnost. Če sem pravilno razumela vprašanje, vam sosed ne dovoli uporabljati poti, ki vodi od vaše parcele preko sosedove parcele do vaše druge parcele. Sosed ima na vaši parceli vpisano služnost, vi pa služnosti očitno nimate urejene.
Služnost je natančno urejena v Stvarnopravnem zakoniku in se jo lahko ustanovi na tri načine. Lahko se sklene pogodba, ki se overi pri notarju in vpiše v Zemljiško knjigo, lahko se jo vpiše v Zemljiško knjigo na podlagi upravnih ali sodnih odločb ali na podlagi priposestvovanja. Za priposestvovanje morajo biti izpolnjeni določeni pogoji, ki so različni glede na to, ali gre za pravo ali nepravo priposestvovanje. Pravo priposestvovanje nastopi, ko priposestvovalec v dobri veri izvršuje služnost že vsaj 10 let. Dobroverni priposestvovalec je tisti, ki utemeljeno misli, da služnostno pravico ima oziroma da jo je pridobil na veljaven način. Dobra vera mora obstajati ves čas trajanja priposestvovalne dobe - 10 let. Nepravo priposestvovanje pa nastopi, ko priposestvovalec nima dobre vere in zato zakon določa drugačne pogoje za priposestvovanje. Eden izmed pogojev je, da je priposestvovalec izvrševal služnost na pošten način vsaj 20 let in da lastnik služeče stvari takšni služnosti ni nikoli nasprotoval. Pomembno je tudi, da priposestvovalec nikoli ni izrabil zaupanja lastnika služečega zemljišča ali celo uporabil silo ali zvijačo.
Služnost na podlagi priposestvovanja se vpiše v Zemljiško knjigo, ko so izpolnjeni vsi zakonsko določeni pogoji. Služnost se vpiše na podlagi pogodbe o priznanju služnosti ali na podlagi enostranske izjave lastnika služeče nepremičnine, da priznava služnost. Če lastnik služeče nepremičnine služnosti ne priznava, lahko služnostni upravičenec vloži tožbo na ugotovitev služnosti.
Če se konkretno vrnem na vaše vprašanje, pa bi vam svetovala takole. V Zemljiški knjigi preverite, katere služnosti so vpisane in katere ne. Sicer sem razumela, da sosed služnost ima vpisano, vendar bi bilo morda dobro preveriti. Če služnosti niso urejene, jih uredite s pogodbo, ki jo overi notar. Z njo se dogovorite, kje bo služnostna pot potekala in kdo so služnostni upravičenci. Če ste vi edini, ki nimate urejene služnosti, potem predlagam, da se o tem s sosedom dogovorite. Če ne bo prišlo do konsenza, pa lahko zahtevate ureditev z vložitvijo tožbe, saj imate pravico do nujne poti, če svoje nepremičnine brez služnosti ne morete uporabljati ali pa preverite, če morda ne izpolnjujete pogojev za priposestvovanje.
Upam, da sem vam odgovorila na vprašanje in boste znali poiskati pravo pot za rešitev težav s sosedi.