Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Svetovalnica: Se lahko podaljšanja balkona lotim v lastni režiji, brez projektanta

Arhitektka odgovarja na vprašanje bralke, ki bi želela povečati svojo teraso. Zanima jo, ali lahko vlogo za podaljšanje vloži kar sama, brez projektanta.
Foto: moreimages/Shutterstock
Foto: moreimages/Shutterstock
30. 12. 2022 | 11:07
22. 10. 2024 | 18:39
9:05

Pozdravljeni!

Prebrala sem Vaš članek glede podaljšanja balkona. Balkon je trenutno dolg 7 m, širok je 1 m.

Rada bi razširila/podaljšala balkon na skupno širino 3 m. Se pravi, da bi bil dolg 7 m in širok 3 metre.

Projektanti so zelo zasedeni ali pa zelo dragi. Zanima me, ali bi lahko sama vložila vlogo za podaljšanje balkona? Najela bi le statika za izračun statike balkona.

Pod balkonom ne bo nič, rada bi imela le širši balkon.

Hvala za prijaznost in odgovor.

Lp


bralka

Spoštovana bralka,

pišete, da bi radi razširili obstoječi balkon iz sedanje širine 1 m na novo širino 3 m. Se pravi, da bi nove dimenzije balkona namesto sedanjih 7 m x 1 m znašale 7 m x 3 m.

Balkon je praviloma konzolne izvedbe in v vašem primeru se bo taka balkonska konzola znatno povečala. Tak poseg predstavlja poseg v nosilno konstrukcijo obstoječe stavbe, izveden mora biti strokovno in omogočati prvenstveno varnost in statično trdnost in stabilnost. Po drugi strani pa mora biti tudi skladen s prostorskim aktom, ki velja v vaši občini. Seveda je pravilno, da se za tak poseg predhodno dogovori strokovna izvedba s pooblaščenim strokovnjakom. V tem primeru bo to strokovnjak s področja gradbeništva. Vsekakor pa bo treba predhodno urediti in preveriti tudi ostale skladnosti, kot pišem zgoraj, skladnost z vsemi določbami izvedbenega prostorskega akta.

Torej ne bo dovolj, da zgolj najamete statika ter interno samo z njim dogovorite samo izvedbo. Pri vašem posegu gre za 2 m povečanje enega od horizontalnih gabaritov stavbe, kar pa je izven meje manjših toleranc in to pomeni, da boste za tako povečanje gabaritov, pa tudi zaradi posega v samo nosilno konstrukcijo potrebovali gradbeno dovoljenje. Gre torej za rekonstrukcijo v obstoječo stavbo, pri kateri boste povečali zunanje dimenzije balkona, s tem pa tudi zunanje dimenzije stavbe. Pri tem boste posegali tudi v prostor odmikov od sosednjih zemljišč in če so ti manjši, kot določa prostorski akt, boste morali tudi to urejati s sosedi mejaši, ki bodo v takem primeru v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja imeli status stranskih udeležencev.

Projektant oz. pooblaščeni strokovnjak, ki deluje v okviru projektanta, bo pripravil strokovno ustrezno dokumentacijo. Preveril bo, ali območje posega morda posega v katerega od varovalnih pasov in v tem primeru pridobil tudi ustrezno mnenje. Prav tako bo preveril, če je treba pridobiti tudi mnenje katerega od sosedov mejašev. Za ta poseg bo pridobil tudi mnenje o skladnosti posega s prostorskim aktom občine, v kateri se izvaja poseg. Ob oddaji zahtevka na pristojni upravni organ bo enako potrebno oddati tudi zahtevek o določitvi komunalnega prispevka. Tudi če gre samo za povečanje balkona, bo morda občina določila dodatno plačilo zaradi povečanja površine, skladno z odlokom o določitvi komunalnega prispevka, ki velja v tej občini. Komunalni prispevek bo treba plačati pred izdajo gradbenega dovoljenja, morda pa bo občina izdala potrdilo, da plačilo ni potrebno. Naj prijazno opozorim, da bo upravni organ ob tem postopku nedvomno preveril tudi, da je sama stavba, na kateri se bo izvajal poseg, tudi če je še tako majhen, zakonito zgrajena ter da se na njej niso zgodili posegi, ki niso bili dovoljeni. V praksi je mnogo primerov, ko investitorji šele v primeru, ko želijo izvajati neke posege na stavbi, ugotovijo, kaj vse je potrebno predhodno na taki stavbi še urediti.

Gradbeni zakon namreč navaja, da se lahko gradbeno dovoljenje izda samo za posege, ki se izvajajo na zakonito zgrajeni stavbi.

Pred izdajo gradbenega dovoljenja vam bo upravni organ obračunal še gradbeno takso, ki je odvisna od višine investicije ter se obračuna skladno s tarifo iz Zakona o upravnih taksah. Najnižja možna taksa znaša 58,91 EUR in je določena za vrednost investicije do 13.000 EUR. Najbrž bo znašala višina takse prav v vašem primeru, saj naj bi bila predvidoma ocena stroška izvedbe povečave balkona v okviru take investicije.

Samo vlogo oziroma zahtevek za izdajo gradbenega dovoljenja lahko vložite na upravnem organu na način, da izpolnite predpisan obrazec oz. zahtevek. Vse obrazce lahko dobite na spletni strani.

Obrazci so razvrščeni za različne namene,  pripravljeni so v excel obliki, izpolnjevanje je preprosto. Vi, spoštovana bralka, boste za svoj primer, izpolnili na primer obrazec priloga 11A, saj gre za zahtevek za izdajo gradbenega dovoljenja za manj zahtevni objekt.

Vlogo lahko torej vložite samo ali pa preko pooblaščenca. Običajno zaradi kompleksnosti postopkov oz. veliko dodatnih zahtev s strani upravnih organov to v investitorjevem imenu vodi projektant.


Do sprejema Pravilnika o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri gradnji objektov, se še naprej uporabljajo obrazci v skladu s Pravilnikom o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov (Uradni list RS, št. 36/18, 51/18 – popr., 197/20 in 199/21 – GZ-1). Za zahteve po GZ-1, za katere obrazci še niso izdelani oziroma so neskladni z zahtevami zakona, se neposredno uporabi zakon in se zahteve podajo tudi brez uporabe obrazcev.

Samo strokovno izvedbo izvedbe povečanja vašega balkona pa bo opredelil v načrtu s področja gradbeništva pooblaščeni strokovnjak, oz. pooblaščeni inženir statik, kot ga poimenujete. Ta bo predhodno ocenil, ali se s posegom v vašo stavbo samo gradbeno tehnično stanje stavbe ne bo poslabšalo. V primeru, da to ne predstavlja problema, bo pripravil strokovno izvedbo podaljšanja / povečanja balkona v projektu za izvedbo (PZI). Investitor ali njegov pooblaščenec izpolnjeno zahtevo podpiše in odda na pristojen organ. Gradnja se lahko začne na podlagi pravnomočnega gradbenega dovoljenja in prijave začetka gradnje, ki je oddana vsaj 8 dni pred začetkom gradnje. Vlagatelji lahko vlogo oddajo tudi po elektronski pošti, vendar s skupno omejitvijo poslanih datotek na 8 MB. Sicer pa se vloga klasično odda na vložišče pristojnega upravnega organa s tiskanim in podpisanim zahtevkom ter prilogami oz. projektno dokumentacijo, naloženo na digitalnem nosilcu.

Po izvedbi del bi praviloma skladno z zakonodajo morali pridobiti še uporabno dovoljenje, kar se seveda v vašem primeru povečanja balkona sliši smešno. Je pa seveda smiselno, če elite, da imate dokumentacijo urejeno in popolno. To pomeni, da so vsi posegi na sami stavbi tudi uradno evidentirani. Postopek pridobitve uporabnega dovoljenja je enostaven. Če ni bilo sprememb pri sami izvedbi, se to navede v obrazcu za pridobitev uporabnega dovoljenja. Sam projekt oz. izjavo, da so izvedena dela skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem morata podpisati projektant in nadzornik. Uporabno dovoljenje naj bi upravni organ izdal na predpisanem obrazcu ob predhodnem plačilu upravne takse hitro, če upoštevamo gradbeni zakon v 15 dneh po oddaji popolnega zahtevka za izdajo uporabnega dovoljenja. Tega roka v praksi upravni organ ponavadi ne uspe ujeti, vendarle pa se postopki vendarle odvijejo hitreje kot ostali. Morda ostaja edini kaveljc, da je treba samo stavbo evidentirati v kataster nepremičnin. Če stavba doslej ni imela uporabnega dovoljenja, lahko to naredite po dokončanju vseh del.

Želim vam uspešno izvedbo projekta in upam, da boste že v naslednjem letu uživali na svoji novi pridobitvi.

Vsem bralcem želim uspešnih projektov ter vse dobro v novem letu 2023.

Lep pozdrav.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine