Poletje je tu, in čeprav se po tednih slabega vremena nadvse veselimo sonca, bo kmalu nastopil čas, ko se bomo pred vročino skrivali v notranjih prostorih. Seveda si želimo, da bi ti ostali hladni. Za to ne potrebujemo vedno klimatske naprave. Njeno uporabo lahko vsaj zmanjšamo, če z nekaterimi ukrepi preprečimo, da bi se prostori zaradi prehajanja sončnih žarkov skozi okna močno segrevali.
Tokrat govorimo o možnostih zunanjega senčenja, ki so zaradi široke ponudbe na trgu precej raznolike in lahko najdemo primerno prav za vsak življenjski slog in stavbo. Pri izbiri senčil smo seveda pozorni na estetski vidik, s katerim prispevajo k podobi hiše, zlasti pa je pomembna funkcionalnost. Navadno izbiramo med polkni, roletami in zunanjimi žaluzijami, v zadnjem času pa se marsikdo odloči tudi za termoreflektivno folijo.
Zunanje senčenje je hkrati investicija v energijsko učinkovitost in varčnost, saj s preprečevanjem segrevanja prostorov manjšamo potrebo po njihovem hlajenju. Primerna zunanja senčila tako prispevajo k toplotni izolaciji stavbe.
Če želimo, da notranjost našega doma tudi v vročih dneh ostaja hladna, je pomembno, da preprečimo dostop sončnih žarkov skozi okenska stekla. Že pred stoletji so ljudje poznali izolativno funkcijo lesa, zato so lesena polkna postala ena prvih in še vedno izjemno priljubljenih možnosti senčenja. Poleg izjemne učinkovitosti lepo dopolnijo podobo hiše in ji dajo skoraj romantičen pridih. Ker les kliče po rednem vzdrževanju, pa je treba pri odločitvi za polkna vzeti v zakup tudi to, da bo v prihodnosti nekaj več dela z barvanjem in lakiranjem.
Z razvojem umetnih materialov se je pri roletah zgodila prava revolucija. Dobra zatemnitev, hkrati pa učinkovitost plastike kot toplotnega in zvočnega izolatorja sta spodbudili razmah te vrste senčil, ki še danes ostaja ena najbolj pogostih. Razvoj tehnologij danes omogoča tudi pametno upravljanje rolet, ki so lahko daljinsko vodene in vključene v sisteme pametnih hiš.
Izbira je pestra tudi med žaluzijami, ki so bile nekoč pogosteje montirane na notranjo stran oken ali celo med dve stekli, danes pa so, tudi zaradi estetskega napredka, pogosteje vgrajene na zunanjosti hiše, ki ji dodajo moderen pridih. Notranjih prostorov večinoma ne zatemnijo popolnoma in prepuščajo nekoliko svetlobe, so pa zelo učinkovite kot zaščita pred soncem in tako kot rolete tehnološko napredne.
V zadnjem času se vedno bolj uveljavljajo tudi termoreflektivne folije, ki so prilepljene na okenska stekla in zaradi odbojnega premaza zmanjšajo prepustnost sončnih žarkov v notranjost. Temperaturo v interierju lahko znižajo za nekaj stopinj Celzija, primerne pa so zlasti za prostore, kjer si ne želimo bolj vidnih senčil. Folija prehoda svetlobe ne bo močno ovirala, zato bodo prostori še vedno svetli, prav tako bo pogled skozi okna nemoten. Iz naštetih razlogov se vse več ljudi odloča za to ugodno in praktično rešitev, ki je izjemno minimalistična.
Senco pa lahko v notranjosti zagotovimo tudi tako, da sončne žarke prestrežemo, še preden prispejo do steklenih površin našega doma. Tako bo denimo pomagala osenčena terasa, naj bo s pergolo s streho ali preraščeno s plezalkami, ki bodo dajale prijetno naravno senco. Tudi tende iz tekstila, jadra in baldahini so učinkovita zaščita pred soncem, hkrati pa prijetna kulisa za poletno uživanje na vrtu.