Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Andreja Jagra: Izbiranje talnih oblog

Še preden so na tla v hiši vlili estrih, sva midva že imela izbrane talne obloge, ki ga bodo krasile, ali bolje rečeno, pokrile. To je skoraj nujno, saj je za izdelavo estrihov potreben podatek o debelini talne obloge. Izbira talnih oblog je res velika, a je odločitev lažja, če vsaj približno veš, kaj si želiš in kaj potrebuješ.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Andrej Jager
29. 1. 2019 | 13:10
22. 10. 2024 | 05:35
6:38

Še preden sva obiskala prvo trgovino, sva prebrskala splet. Logično je, da zaradi različnih namenov prostorov tla v hiši ne bodo povsod enaka. Brez posebnega razmisleka je bilo odločeno, da bo v kopalnicah, shrambi, predsobi in kurilnici položena keramika. Nekoliko več razmisleka je bilo potrebno, da sva sprejela odločitev, kakšna bo talna obloga v kuhinji. Prostor se drži jedilnice in je povezan z dnevno sobo, torej je vse skupaj kot en prostor. Bova enotnost prostora razdelila s talno oblogo tako, da bodo tla kuhinje drugačna od preostalega prostora ali bomo po celotni površini vztrajali z eno talno oblogo? Edino, o čemer sva bila takoj poenotena, je bila odločitev, da bodo imeli prostori v mansardnem delu, razen kopalnice, vsi enotno talno oblogo.

Na koncu sva ugotovila, da univerzalne talne obloge, ki bi združevala vse prednosti talnih oblog in ne bi imela slabosti, ni.

Zdaj sva se morala samo še odločiti, kakšno talno oblogo položiti v prostore, za katere še ni bilo odločeno, da jih bo prekrivala keramika. Izkušnje ljudi so različne, argumenti v prid eni ali drugi talni oblogi so tehtni in jih je treba upoštevati. Na koncu sva ugotovila, da univerzalne talne obloge, ki bi združevala vse prednosti talnih oblog in ne bi imela slabosti, ni. Na koncu je posameznik tisti, ki primerja prednosti in slabosti posamezne talne obloge in se odloči za tisto, pri kateri dobre lastnosti pretehtajo slabe. Odločitev je pogosto pristranska in s tem ni nič narobe. Vsak se odloči tudi po svojem okusu.

Odločanje med parketom in vinilom

Za mansardo in spodnje prostore, razen kuhinje, za katero še nisva bila čisto prepričana, sva se odločala med parketom in vse bolj popularnim vinilom. Laminat se ni uvrstil v ožji izbor, saj deluje hladno in tudi bolj glasen je od parketa ali vinila.

!!galerija!!


Odločila sva se za parket. Že zdaj hodimo po njem in nam zelo ustreza. Prijeten občutek topline bo ob talnem gretju hiše prišel še bolj do izraza. Da je parket narejen iz naravnih materialov, ni imelo ravno odločilne vloge, saj je tudi vinil za zdravje sprejemljiv. Zdaj imamo klasično položen parket, ki se zadovoljivo čisti. Zavedava se, da bo z leti tudi barva drugačna, a naju to ne moti. Edina slabost parketa je občutljivost. Še najbolj od vseh alternativ je dojemljiv za praske. Tudi s tem sva se sprijaznila. Odločila sva se za gotovi trislojni parket, tako da bo tudi brušenje mogoče in smiselno, ko bodo otroci zrasli. Do takrat pa bo zrisan in poškodovan parket pač »imel dušo«.

Za vinil se nisva odločila predvsem iz enega razloga. Hladen je. Kljub talnemu gretju nisva čisto prepričana, da bi bil občutek pravi. Vse druge lastnosti, kot sta čiščenje in nega, pa bistveno prednjači pred parketom. Tudi možnost izbire vzorcev je bistveno večja kot pri parketu.

Za družino z majhnimi otroki v kuhinji keramika

Z nekoliko težkim srcem sva sprejela odločitev, da v kuhinjo dava keramiko. Nisva ravno privrženca keramike v bivalnih delih, a praktičnost je v tem primeru zmagala.

Kaj položiti v kuhinjo? V ožji izbor sta prišli dve možnosti. Prva je bila, da bi celoten prostor vključno s kuhinjo prekrili z že izbranim gotovim parketom. Za videz bi bila to najboljša možnost. Praktično pa vsaj za najin primer ni. Otroci so ravno tako veliki, da si že sami poskušajo točiti vodo v kozarec, zraven pa zalivajo tudi kuhinjski pult in tla. Tudi odraslim se nam včasih zgodi, da padeta nož ali lonec na tla. Zato sva z nekoliko težkim srcem sprejela odločitev, da v kuhinjo dava keramiko. Nisva ravno privrženca keramike v bivalnih delih, a praktičnost je v tem primeru zmagala. Parket bi bil prehitro preveč poškodovan glede na naš način bivanja, zato se zanj nisva odločila. Sva pa izbrala ploščice, ki so po barvi in strukturi skoraj enake parketu, tako da hude razlike ne bi smelo biti. Bova videla, morda bi tukaj lahko uporabila tudi vinil. Nekoliko več težav bi bilo sicer z izenačevanjem višine, a to bi že nekako.

Sicer je pa pri talnih oblogah tako kot pri vseh drugih stvareh pri gradnji. Sprašuj, pozanimaj se pri ljudeh, ki imajo uporabniške izkušnje.

Težko rečem, ali sva se odločila prav. Marsikdo lahko oporeka najinim odločitvam, zagovarja druge možnosti in ima po svoje prav. Ne bi pa se mogel strinjati, če bi nama kdo očital, da se z izbiro motiva. Materiali so si med seboj različni, poleg tehničnih specifikacij pa so tukaj odločilne tudi osebne preference uporabnika. Sicer je pa pri talnih oblogah tako kot pri vseh drugih stvareh pri gradnji. Sprašuj, pozanimaj se pri ljudeh, ki imajo uporabniške izkušnje. Pri talnih oblogah pa je to še toliko lažje, saj lahko večino možnosti, ki so na izbiro, tudi preizkusimo na obisku, v trgovini in seveda doma.

 Vse je izbrano, samo plačati je še treba. Čas je za nakupe, obdobje je pravo. In kdo pravi, da ti pri zapravljanju ni toplo pri srcu? Prijetno naju je pogrelo, ko sva ob »super« ponudbi za dobrih 133 kvadratov odštela približno 5000 evrov z DDV. Cena vključuje gotovi parket, material, polaganje in stranske letve.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine