Bivališče je tudi in predvsem kraj prijetnega počutja, ki mora imeti poleg vseh tehničnih zahtev tudi oblikovalski dosežek, še bolje presežek.
Srečen je, komur uspe povezati hobi z delom. Očitno sem srečen človek, saj me fotografija – pomemben del mojih svetovalnih aktivnosti – spremlja od otroštva. Bolj kot »šklocanje«, manj kot fotografiranje z razmislekom in znanjem. Pred nekaj meseci sem si omislil zmogljiv fotoaparat in hitro ugotovil vrzeli v znanju. Začetni tečaj preko spletne platforme za avdio in video komunikacijo ZOOM je prišel kot naročen. Nova fotografska spoznanja so komplementarna z mojim pristopom in sploh razumevanjem energetskega svetovanja. Podobnosti je veliko, zato jih nekaj izpostavljam.
Vse dobre stvari so tri. Pri fotografiranju so to zaslonka, čas in občutljivost (ISO). Pri gradnji pa ovoj stavbe, ogrevalni sistem in vzdrževanje. Umno sestavljanje teh osnov pripelje do cilja. To je dobra fotografija in visoka kakovost bivanja. Osnove so predpogoj, ne pa zagotovilo kakovosti. Te se skrivajo v 1000 podrobnostih. Fokus, svetloba, zlati rez, barve, zorni kot, objekt, kompozicija … so pojmi fotografiranja in gradnje.
Henryju Fordu pripisujejo izjavo, da »je razmišljanje eno od najtežjih opravil, kar je verjetni razlog, da se le malo ljudi rado ukvarja s tem«. A razmišljanje je nujno v vseh segmentih našega življenja. Investitor mora razmisliti o mnogih sklopih in podrobnostih gradnje doma. Vsakodnevno mora sprejeti vrsto odločitev, optimalne so tiste, ki so plod razmisleka in tehtanja argumentov na podlagi verodostojnih informacij. Te dobi med svetovanjem.
Enako je pri fotografiji. Bojan Rupnik, moj učitelj fotografiranja, vedno poudari: »Pred proženjem uporabi glavo«. To pomeni izbor objekta, namen in sporočilnost fotografije, preverjanje nastavitev fotoaparata – teh je neskončno mnogo, le mojster zna uporabiti prave – izostritev, preverjanje posnetega in končna obdelava v temnici, kot se še vedno reče računalniškim programom za obdelavo slik. Rezultati novega znanja so vidni v galeriji.
S sončno svetlobo pride tudi toplota, ki poganja vse oblike življenja na zemlji. Pri fotografiranju je – razen v studiu – najbolj čislana difuzna svetloba zjutraj in zvečer. Pri bivanju je podobno. Dnevna svetloba je najvišje na lestvici vrednot. Seveda pa moramo poskrbeti, da je te svetlobe (bolj natančno sončnega obsevanja) vedno »ravno prav«. Pozimi sonce želimo, saj nam pasivno in brezplačno ogreva stanovanja. Poleti se pred njim ščitimo s senčili, ki preprečujejo pregrevanje stavbe.
Vse dobre stvari so tri: pri gradnji so to ovoj stavbe, ogrevalni sistem in vzdrževanje. Umno sestavljanje teh osnov pripelje do cilja.
Fotografija nas pritegne, če je harmonična in tehnično popolna. Enako je z lepo stavbo ali stanovanjem. Prav pri bivališčih ne smemo spregledati pomena dobrega oblikovanja in logične celote, ki so jo sposobni narediti arhitekti. Domovanja si ne delamo po načelu »samo, da se ne podre na glavo«. Bivališče je tudi in predvsem kraj prijetnega počutja, ki mora imeti poleg vseh tehničnih zahtev tudi oblikovalski dosežek, še bolje presežek. Tako, kot sem sam plačal stroške za fotografski tečaj, je smiselno plačati tudi stroške za energetskega svetovalca in arhitekta. Cena teh storitev je v mejah nekaj promilov investicije, korist pa dolgoročna.
Alpinisti plezajo na gore zato, ker so. Fotografi lovimo trenutke za večni zapis. V dobrih stavbah je življenje lepše in boljše. Vse to po enostavnem olimpijskem načelu: "Hitreje, višje, močneje".
Bojan Žnidaršič verjame, da je raznolikost življenjskih izkušenj (pre)potrebna podlaga za dobrega energetskega svetovalca. Formalno izobraževanje je začel kot kvalificiran zidar, nadaljeval kot gradbeni tehnik in diplomirani inženir urejanja krajine. Zaključil ga je na filozofski fakulteti kot andragoško specializacijo za predavatelja na višji strokovni šoli. Za svetovanje so pomembne tudi neformalne oblike. Najpomembnejši je certifikat energetskega svetovalca za gospodinjstva pa tudi mentorstva za debato, študijske krožke, moderiranje skupinskih procesov ter NLP-praktika. Od leta 1994 je ustanovitelj in direktor nevladne okoljske organizacije Vitra Cerknica ter avtor energetskega portala NEP Slovenija.