Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Jerneje Jošar: Ko vreme nagaja

Avtorica več priročnikov o vrtnarjenju, ki v tedenski kolumni z vami deli svoj osebni odnos do vrtnarjenja in rastlin, kot jih doživlja na svojem ekovrtičku, pa tudi na tradiciji in stroki utemeljena spoznanja.
Jerneja Jošar
25. 7. 2018 | 09:20
22. 10. 2024 | 03:41
6:57

Hm, očitno sem ena izmed tistih, katerih paradižnik kljubuje napadalnim glivicam krompirjeve plesni.

Moj paradižnik se ne da

Naneslo je tako, da me nekaj dni ni bilo na vrtnarijo, na moj vrt. Ob sprehodu po vrtu me je navdušenje nad še vedno zdravimi paradižniki popolnoma prevzelo. Hm, očitno sem ena izmed tistih, katerih paradižnik kljubuje napadalnim glivicam krompirjeve plesni. Kljub temu, da grede z njim nisem zaščitila s plastično strehico. Streho nad paradižniki že lep čas nekateri kujejo v oblake, češ da bodo z njeno pomočjo rešili rastline pred krompirjevo plesnijo. Že večkrat, ko so bile vremenske razmere idealne za razvoj te glive, se tudi streha ni izkazala kot rešitev. Žal pri nekaterih tudi letos ne. A če se vrnem k svojemu paradižniku ... torej plesen je pretekle dni kosila vse naokoli. Pojavila se je tako tam, kjer je bil zaščiten s streho, kot tam, kjer so posevke redno škropili z naravnimi sredstvi. Eni z mlekom, drugi s sodo bikarbono, tretji z žajbljevimi pripravki. Pa ni nič pomagalo. Sama sem opazila na pritlehnih listih tu in tam kakšno pegico in list previdno odstranila, rastline pa takoj temeljito poškropila z žajbljevim čajem. Kaj je vzrok, da je moj paradižnik še zdrav, ne vem. Najverjetneje vse po malem ... zdrava tla, bogata s humusom, polna živih bitij, pravilna skrb za njih, zastirka, odporne sorte, krepke sadike in ne nazadnje širok kolobar. Bomo videli, kaj bodo prinesli prihodnji dnevi, saj zdaj, ko pišem te vrstice, spet dežuje, pa še ohladilo se je tako, da sem sem si morala nadeti jopico.


Kumarna plesen 

Navdušenje nad še vedno zdravimi paradižniki me je hipoma minilo, ko sem nekaj metrov stran zagledala klavrno podobo kumar. Hja, sama sem kriva, saj sem pred tednom dni opazila na listih prve znake kumarne plesni in nisem ukrenila nič. Pomanjkanje časa je tokrat odigralo odločilno vlogo in kumare so zbolele do konca. In to tiste, ki jih imam najrajši! Ljubke okrogle, rumene, sočne kumare tipa kristalno jabolko! Kako spoznamo to bolezen?

Bolezenska znamenja kumarne plesni opazimo na listih, ko so rastline že starejše in so ravno v fazi oblikovanja plodov, torej nekje junija in julija, odvisno, kdaj smo jih sejali in sadili. Na zgornji strani listov se najprej pojavijo okrogle  svetlo zelene pege, ki se počasi, a vztrajno večajo in zaradi omejenosti z listnimi žilami dobivajo oglato obliko. Tudi barva se spremeni iz svetlo zelene najprej v rumeno, nato v rjavo rdečo. Pege se med seboj združujejo, tako da je kmalu prizadet ves list, ki ima zaradi listnih žil videz mozaika. Na spodnji strani listov opazimo najprej vodene oglate pege, ki postopoma preidejo v umazano modro do vijoličasto sivo prevleko. Okuženi listi se hitro sušijo, lomijo in propadajo. Bolezen se pojavi na mladih listih šele, ko starejši listi odmrejo. Zaradi izgube listov je rastlina šibkejša, kar se odraža na slabšem nastavku cvetov in razvoju plodov. Gliva prezimi v obliki micelija na samoniklih in gojenih bučnicah. Trosi glive se z vetrom prenašajo na zelo dolge razdalje.

Kaj pa zdaj? Kumare sem nemudoma poškropila z žajbljevim čajem in še isti dan posejala nove. Kar v lončke, da bodo mladi poganjki na varnem pred polži. Na srečo v toplih dneh kumare hitro rastejo in kmalu bom lahko pobirala plodove. Do tedaj pa sem bom sladkala z »navadnimi« solatnimi kumarami sorte tanja, na katerih so šele zametki kumarne plesni in upam, da sem jih z žajbljevim čajem ukrotila, in mini mehiškimi kumaricami, ki so tudi letos tako rodne, da se nimam kaj pritoževati, pa še bolezni jih ne napadajo. 

Ne pozabite 
In da česa ne pozabite, je tukaj še seznamvrtnin, ki jih lahko sejete in sadite julija. Če se le da, se ravnajte poluninem setvenem koledarju. 

Setev
Korenina: korenje, rdeča pesa, poznakoleraba, črna redkev, strniščna repa
List: radič za rezanje, rukola, poletnasolata, radič, endivija, sladki komarček, zgodnje zelje
Plod: grah nizki, fižolnizki, kumare, sladka koruza

Presajanje
Korenina: pozna koleraba
List:pozno zelje, cvetača, ohrovt in listnati ohrovt, brstični ohrovt, poletnasolata, endivija, zimski por
Cvet: pozni brokoli

Polžja požrešnost

Vlažne razmere na vrtu pa niso samo vzrok za marsikatero bolezen, tudi polži so to poletje tako požrešni, da nam povzročajo sive lase. Meni so namreč že spomladi požrli skoraj vse sadike zgodnjega zelja, cvetače in brokolija, tako da zdaj, ko bi morala uživati v zeljni solati, žalostna sadim nove sadike kapusnic in stiskam pesti, da bo z njimi vse v redu. Da vsaj jeseni nadomestim poletni primanjkljaj tako zdravih grenčin v kapusnicah. Med zastirko sem pomešala bezgovo listje, ki bo pomagalo odganjati polže, okoli sadik sem potresla debel in širok sloj kavne usedline, ki sem jo pridno zbirala. Oboje, tako bezgovo listje kot kavno usedlino je treba redno obnavljati, vsakih nekaj dni, sicer ne bo učinka. Sadike sem tokrat zalila tudi s homeopatskim pripravkom. Seveda mi ne uide vsakodnevni jutranji pregled in pobiranje nadlege. Resnično upam, da bo vse skupaj pomagalo!

Bezgovo listje, pomešano med zastirko, pomaga odganjati polže.

Sluzavi požeruhi so pomalicali tudi mlade, komaj vzklile rastlinice endivije, ki sem jo posejala na gredo. Na srečo sem že posadila tudi nekaj sadik endivije, tako da ne bom dolgo brez nje, včeraj pa sem posejala novo seme, tokrat v setvene multiplošče, da vzgojim sadike na varnem.

Jutri pa me čaka še setev zimskega radiča, črne redkve in strniščne repe. In najbolje, da ne tvegam in tudi to posejem v lončke.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine