Težave s paradižnikom
Še pred kratkim smo se hvalili naokoli, kako lepo se razvijajo paradižniki, kako močna so stebla, listje pa temno zeleno brez enega samega madeža. Pred dnevi pa so začele prihajati do mene ne ravno lepe informacije o stanju paradižnika. Žal še vedno opažam, da veliko vrtičkarjev vsako pikico na listu paradižnika označi za krompirjevo plesen, ki je velikokrat ne moremo več zaustaviti in posevek paradižnika gre lahko kar čez noč v pogubo. Pa niso temne pikice vedno krompirjeva plesen. Letos opažam na vrtovih veliko črne listne pegavosti in okrogle listne pegavosti paradižnika.
Še pred desetletjem na vrtu nismo imeli toliko problemov s škodljivci in boleznimi.
Krompirjeva plesen – Phytophthora infestans
Prve napade opazimo najprej na spodnjih listih. Na listnih robovih se pojavijo majhne olivno rjavkaste lise nepravilnih oblik. Na spodnji strani lista so vidna siva trosišča. Lise se sčasoma večajo in zlivajo v večje madeže. Njihovo število se vztrajno veča, in če ne ukrepamo pravočasno, se hitro razširi tudi na stebla, kjer opazimo temne elipsaste pege. V zadnji fazi se kaže bolezen tudi na plodovih. Na zelenih plodovih so vidne temnejše vdrte pege, ki sčasoma postanejo bronaste barve, površina pa otrdi in razpoka. Rastline hirajo in propadejo. Pridelek je lahko v nekaj dnevih popolnoma uničen. Za boleznijo obolevajo paradižnik, krompir in jajčevec.
Črna listna pegavost paradižnika – Alternaria porri f. sp. solani
Na listih se pojavijo rjavočrne okroglaste do ovalne pege, obrobljene s svetlejšim robom. V notranjosti peg pa so nekje bolj nekje manj vidni koncentrični krogi. Počasi se pege večajo in se med seboj združujejo. Kmalu se začno listi zvijati, rjaveti in sušiti. Okužba se običajno pojavi najprej na spodnjih listih in se nato širi na zgornje liste in plodove. Pege se na plodovih najpogosteje pojavijo ob peclju, na vrhu plodu, še posebej pri sortah, ki imajo razbrazdan plod ali ugreznjen plod ob peclju. Tam se dalj časa zadržujejo rosa ali dežne kaplje, kar je ob toplem vremenu idealno za razvoj bolezni. V vlažnem vremenu se na pegah razvije žametasta črna prevleka. Okuženi plodovi začno ob pecljih pokati in gniti. Bolezen v ugodnih razmerah hitro napreduje in lahko se zgodi, da paradižnik propade, še preden dozorijo prvi plodovi.
Okrogla listna pegavost paradižnika – Septoria lycopersici
Na spodnjih, starejših listih se pojavijo sivkaste pege, obrobljene z rdečkastorjavim robom, različnih velikosti, s premerom od enega do pet mm. Na pegah opazimo ugreznjene črne točke. Okuženi listi se zvijajo, rumenijo in sušijo. Okužba napreduje od spodnjih listov navzgor, na višje, mlajše liste. Ob hudem napadu lahko odpade skoraj vse listje. Okužbe so vidne tudi na steblu in čašnih listih cvetov.
!!galerija!!
Vsestranski čaj iz rmana
Če težko ugotovite, za katero bolezen gre, je najbolj varno uporabiti rmanov čaj, ki pomaga tako pri glivah plesnivkah, kot pri pegavostih.
Rmanov čaj
Pet posušenih velikih socvetij rmana prelijemo z 1 l vrele vode in pustimo stati vsaj 15 minut. Tekočino odcedimo in razredčimo s toplo vodo v razmerju 1 : 3. Idealna temperatura čaja, s katerim škropimo je okoli 25°C. Vsakih sedem dni zalivamo po tleh ob rastlinah ali po njih ali škropimo rastline. Po priporočilih biodinamikov, če se le da, škropite ob dnevih za cvet.
Proti krompirjevi plesni uporabite česnov čaj
Mnogo pripravkov uporabljajo vrtičkarji za varovanje paradižnika pred krompirjevo plesnijo. Najbolj priljubljena sta soda bikarbona in mleko. Sama pa v ta namen velikokrat uporabim čaj iz česnovih strokov.
Česnov čaj lahko uporabite tudi, če se na vrtninah pojavljajo bolezni, kot so čebulna, kapusna, kumarna, solatna plesen, radičeva, pesna, grahova, paradižnikova pepelovka, pepelovka paprike in bučnic, bela rja križnic, fižolova rja, čebulna rja in česnova rja.
Česnov čaj
35 g česnovih strokov (pri mladem česnu uporabimo tudi liste) prelijemo z 0,5 l vrele vode. Pustimo stati čez noč. Škropimo po rastlinah.
Ko se zvijajo listi paradižnika
Marsikdo je te dni potarnal, da se listi paradižnika obnašajo nenavadno, da se zvijajo navznoter. Naj vas potolažim, da v večini primerov ne gre za bolezen, temveč je zvijanje listov posledica visokih temperatur − razen tam, kjer ta pojav spremljajo še dodatne težave. Denimo rumeni in svetlozeleni madeži na listih, dolgi in tanki ali kako drugače deformirani listi, rumeni madeži na plodovih, pritlikave rastline, ki zaostajajo v rasti. Vse to so znaki virusne okužbe. Če teh znakov ne opazite, je torej zvijanje listov samo način, da rastlina zmanjša izhlapevanje vode. Vzrok za zvijanje pa je lahko tudi odstranjevanje zalistnikov. Če je rastlina zelo dobro prehranjena, gre po odstranitvi zalistnikov vsa hrana v liste. Tam se nakopičijo sladkorji, kar povzroči zvijanje navznoter.
Slabo cvetenje fižola
Fižol tvori veliko listne mase, cvetov pa zelo malo ali sploh nič in posledično seveda tudi malo ali nič plodov − težava, ki mi jo letos vrtičkarji pogosto omenjajo. Za odpadanje cvetov sta pogosto krivi vročina in premalo vlage. Fižol pri temperaturah, višjih od 30 °C ,sploh ne cveti. Če je zacvetel prej, nato pa je pritisnila vročina, s temperaturami tudi nad 35 °C, pa cvetovi odpadejo. Odpadejo tudi plodovi, manjši od 4 cm. Četudi redno poskrbimo za zalivanje, žal to v primeru previsokih temperatur ne pomaga. Nadaljujte z oskrbo in ne obupajte. Saj se vreme zelo hitro spreminja.
Pri visokem fižolu pa je opaziti razlike med sortami. Marsikatere namreč ob dolgem dnevu, še posebej, če je tudi vroče, ne cvetijo. Cvetove začno nastavljati šele avgusta. Zato bodite potrpežljivi. Močnejši je ta pojav ob slabem kolobarju, pregnojenosti tal z dušikom in organskimi gnojili. Dodajamo magnezijeva listna gnojila v kombinaciji s fosforjem in kalijem.
Če smo med tistimi srečneži, ki nam posevkov ni oklestila toča, nima smisla, da se jezimo.
Bučke cvetijo, plodov pa ni
Dogaja se, da so rastline polne živo rumenih cvetov, plodov pa kar ni in ni. Da razvozlamo, kje je težava, moramo najprej vedeti, da imajo bučke na eni rastlini ločene moške in ženske cvetove. Če bolje pogledamo, vidimo razlike med njimi. Moški cvetovi so na dolgih tankih pecljih, v notranjosti so oblikovani prašniki. Ženski cvetovi so na krajših pecljih, dobro je vidna odebeljena plodnica, iz katere so bo razvil plod. V notranjosti je pestič. In vsa ta množica cvetov, ki jo vidimo, je žal velikokrat samo moškega spola. Vzroki za premalo ženskih cvetov so različni. Velikokrat smo krivci kar sami, ker bučke ob sajenju preveč pognojimo z dušikovimi gnojili, primanjkuje pa jim kalija in fosforja, tudi magnezija in kalcija. Tudi suša je lahko vzrok za premajhen nastavek ženskih cvetov ali pa ti zaradi nje odpadejo. Zato ob sajenju dodamo zmerno količino komposta, ko rastline začno cveteti, pa jih dognojujemo s kalijevimi in kalcijevimi gnojili. V suši zlivamo, tla okoli rastlin pa zastremo z zastirko, ki jih bo dalj časa ohranjala vlažna.
Na razvoj cvetov in oplodnjo lahko vplivajo tudi vremenske razmere, na katere pa žal nimamo vpliva. Če so temperaturna nihanja velika, rastline nastavljajo več moških cvetov kot ženskih. Če so temperature zelo visoke, ženskih cvetov sploh ni, plodiči takoj odpadejo. Ob zmernih temperaturah se ženski cvetovi začnejo razvijati prej. Ob prenizkih in previsokih temperaturah ali v daljšem deževnem obdobju je aktivnost čebel manjša, zato je opraševanje slabo. Če takšno obdobje traja dalj časa, si pomagamo sami – oprašujemo ročno.
Pomaga tudi, če so rastline bolj osvetljene. Velikokrat so veliki listi bučk tako gosti, da je del, kjer se razvijajo cvetovi, premalo osvetljen. Zato kakšen osrednji list odmaknemo, nič ne bo narobe, če ga odrežemo. Bolj osvetljene so rastline in grmi razprti, boljša je zasnova ženskih cvetov.
Če opazimo množico moških cvetov, ženskih pa ni, nekaj moških cvetov brez bojazni odstranimo. S tem bomo pospešili razvoj ženskih.
In navsezadnje, plodove redno pobiramo in ne pustimo, da bučka zraste do enormne velikosti. Čim bomo pustili kakšen plod dozoreti, bo rastlina dobila s tem znak, da je poskrbljeno za njeno potomstvo in prenehala nastavljati ženske cvetove. Z rednim pobiranjem mladih plodov pospešimo nastajanje ženskih cvetov.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: 5 zelenih kotičkov v srcu Ljubljane, kjer najraje prenašamo vročino