Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Mateje Tamše: Na kakšni temeljni plošči stoji naša hiša

Foto: Mateja Tamše
Foto: Mateja Tamše
Mateja Tamše
8. 3. 2022 | 07:47
22. 10. 2024 | 16:32
6:29

Ko smo se z različnimi ponudniki montažnih hiš pogovarjali o ocenah stroškov za izvedbo temeljne plošče, sva dobila okvirne številke od 11.000 do 14.000 evrov. Na žalost pa nama pri dogovarjanju za hišo ni nihče povedal, da je to, koliko denarja boš dejansko zares odštel za njo, odvisno še od mnogih drugih dejavnikov: dostopnosti parcele, zgradbe prsti na parceli, izkopa in tamponiranja dvorišča, morebitne izravnave parcele, gradnje škarp, potem pa je treba prišteti še izkope za priključke elektrike, telekomunikacij, kanalizacije, vode, pa tudi za toplotno črpalko in vse cevi, ki pridejo zraven. Če potem v račun vključiš še poletje 2021, ko so cene betona, železa, še posebej pa izolacijskega materiala ekstrudiranega polistirena (XPS) poskočile za dvakrat, si lahko predstavljate, da je bila vse skupaj že prava investicija.

Poraba energije za ogrevanje znaša manj kot 10 kWh/m2 na leto.

Preden se je začel izkop za temeljno ploščo, sva hišo nadgradila: iz skoraj nič-energijske hiše s porabo pod 15 kWh/m2 na to, da poraba energije za ogrevanje znaša manj kot 10 kWh/mna leto. To je v praksi zahtevalo nadgradnjo temeljne plošče z ene na kar dvakratno plast 12-centimetrskega stirodurja. Poleti 2021 je to investicijo podražilo za približno 9000 evrov, samo zaradi višjih cen materialov, še posebej stirodurja in železa.

Pri izvajalcu montažne hiše so nama v sklopu PZI pripravili tudi PHPP izračun ter naredili specifikacije temeljne plošče, tako da bo zadostila vsem zahtevam Eko sklada.

Naša temeljna plošča je "plavajoča temeljna plošča", kar pomeni, da tudi v primeru potresa do zdrsa ne pride.

Naša temeljna plošča je "plavajoča temeljna plošča", kompozit armiranobetonske temeljne plošče, toplotne izolacije in hidroizolacije. Z izbiro pravilnih materialov (hidroizolacije in toplotne izolacije) ter vgradnjo med posameznimi sloji na primer tudi v primeru potresa ne pride do zdrsa. Poleg tega je pri plavajoči temeljni plošči hidroizolacija zavarovana pred poškodbami tako, da je položena med dva sloja toplotnoizolacijskih plošč. Takšna rešitev nam prav tako omogoča nadaljevanje toplotnega ovoja stavbe od elementov montažne hiše do izvedenih elementov pod temeljno ploščo – v praksi je to videti, kot da je celotna hiša zavita v enoten izolacijski ovoj, brez kakršne koli prekinitve. Še več, s tako ploščo preprosto preprečimo nevarnost dvigovanja zemljine zaradi zmrzali pod temeljno ploščo, in sicer tako, da zemljino nekoliko izoliramo tudi zunaj oboda stavbe.

Pri gradnji montažne hiše je kakovost izvedbe temeljne plošče zelo pomembna, vsaka neravnina namreč lahko kasneje vpliva na stene montažne hiše, zaradi morebitnih naklonov se lahko naredijo razpoke in podobno. Poleg tega lahko omenim še, da sva imela v pogodbi z izvajalcem hiše dogovorjeno, da morava na dan montaže zagotoviti gradbinca, ki bo omogočil spodlivanje temeljne plošče v primeru, da bi bilo to potrebno, iz česar si lahko izračunamo pomembnost natančne izvedbe. Tudi preboji za instalacije morajo biti izvedeni do centimetra natančno, saj lahko vsaka nepravilnost pomeni dodatne stroške. Če si predstavljate, da se stene hiše res postavijo na temeljno ploščo kot lego kocke, je to za pravo mesto vseh naprav v hiši in odvodov bistvenega pomena.


Kakovost izvedbe temeljne plošče je zelo pomembna, saj lahko vsaka neravnina kasneje vpliva na stene montažne hiše, zaradi morebitnih naklonov se lahko naredijo razpoke in podobno.

Zdaj, ko gledam za nazaj, moram reči, da sva imela pri izbiri gradbinca res izjemno srečno roko, sploh s tem, da nama ga je uspelo dobiti v času, ko smo njegove storitve potrebovali. Ko sva se spuščala v iskanje nekoga, da ti naredi tako tehnološko zahtevno temeljno ploščo, ne da bi sama vedela, kaj sploh potrebujeva, in brez poznanstev na tem področju, sva bila res res kot slepi, ki išče gluhega, v čisti temi. Še najbolj smiselno se mi zdi, da glede takih zadev zaupaš priporočilom strokovnjakov, ki z izvajalci delajo in vedo tudi, kako delajo. Pri prevzemu temeljne plošče nadzornik izvajalca hiše ni imel niti ene pripombe na njeno izvedbo, izkazalo pa se je, da tudi spodlivanja na dan montaže nismo potrebovali. Prav tako so izvedbo plošče pohvalili izvajalci estrihov, ki navadno izravnajo morebitne neravnine, če je to potrebno, v nadaljnjih fazah gradnje.

Poleg temeljne plošče nam je isti gradbinec naredil izkope za vse priključke, zagotovil vse cevi ter uredil priklop na kanalizacijo. Ko podrejo gradbeni oder, pa bo lahko nadaljeval izvedbo zadnjega sloja izolacije v območju podzidka, betoniranje terase, izvedbo jarka okoli hiše, stopnice pred hišnimi vrati ipd. Teh del se potem še kar nabere, preden sva se v to spustila, si ne bi nikoli mislila.

Za kakršna koli vprašanja v povezavi z našim projektom gradnje sem seveda na voljo tudi na profilih, ki so navedeni pod mojo predstavitvijo v kolumni. S čim nadaljujemo naslednjič? Tokrat naj to ostane še presenečenje.

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine