Sušenje perila pozimi

13. 2. 2015 | Besedilo: K. Ž.

perilo, sušilni stroj, sušenje perila

Kje in kako sušimo oprano perilo bistveno vpliva na njegov videz in na to, kako dolgo bomo določene kose oblačil lahko nosili. Zlasti pozimi sušenje perila predstavlja poseben izziv, še zlasti, če živite v majhnem stanovanju, kjer nimate posebej odmerjenega prostora za sušenje. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako sušiti perilo v sušilnem stroju in kdaj ga je bolje posušiti na zraku.

Sušenje na zraku

Pri vzdrževanju perila velja splošno pravilo: če oblačila lahko peremo pri visokih temperaturah, jih praviloma lahko tudi sušimo v sušilnem stroju. Kljub temu vedno preverite oznake in navodila za nego na notranji strani oblačil. Če ste v dvomih, kakšen način sušenja izbrati, se odločite za sušenje na zraku, saj bo tako življenjska doba oblačil daljša, prihranili boste nekaj energije in stroškov za strojno sušenje ter se izognili morebitnemu pretiranemu krčenju oblačil.   

Klasično sušenje perila resda ni kaka velika umetnost, velja pa opozoriti na pogosto napako, ki v teh zimskih dneh zadeva predvsem tiste, ki perilo sušijo v stanovanju (denimo na stojalu v dnevni sobi ali kopalnici). V srbi, kako bomo prihranili kak evro pri ogrevanju doma, skrbno zapiramo vsa okna in vrata ter ne zračimo prostorov, v resnici pa si delamo medvedjo uslugo. Med sušenjem perila v zaprtih prostorih se namreč v zrak sproščajo nekatere kemijske spojine, kot sta acetaldehid oz. etanalin benzen, ki lahko dražita kožo, oči in sluznico ter poslabšujeta stanje pri astmatikih. Kot pojasnjuje profesor Peter Howarth, ki se na southamptonski univerzi ukvarja z alergijami in dihali, je zračenje prostorov, kjer sušimo perilo, nujno, saj je to edini način, da zmanjšamo nivo hlapljivih snovi v zraku. »V nasprotnem primeru se lahko tudi pri ljudeh, ki sicer nimajo astme ali težav s kožo, pojavijo glavobol, suho grlo in razdraženost oči,« še dodaja.

Sušenje v sušilnem stroju

Preden oprano perilo zložite v sušilni stroj, skrbno preglejte vsak kos posebej in se prepričajte, da ste s pranjem odstranili morebitne madeže. Če boste perilo z madežem dali v sušilni stroj, bo le-ta tam skoraj zagotovo ostal za vedno, saj se bo zaradi visokih temperatur med sušenjem dobesedno zažrl v tkanino.

Vsak kos oblačil po pranju raztegnite in ga šele nato zložite v boben sušilnega stroja, saj bo perilo tako manj zmečkano, s tem pa boste tudi skrajšali čas sušenja. V stroj ne naložite preveč oblačil naenkrat, misleč, da boste tako prihranili čas. Dosegli boste ravno nasprotno: perilo se bo sušilo dlje, hkrati pa bo tudi bolj zmečkano.

Program oz. trajanje sušenja prilagodite občutljivosti tkanin in oznakam na oblačilih. Če bodo denimo bombažne majice v stroju predolgo, se bodo zelo verjetno skrčile. Najbolje je, če bombažna oblačila iz sušilnega stroja poberete ko so še nekoliko vlažna in jih do konca posušite na zraku.  

Da bi se izognili pretirano zmečkanemu perilu, tega takoj po končanem sušenju poberite iz stroja. Če to ni mogoče, sušilni stroj vključite za dodatnih 10 do 15 minut in nato perilo odstranite takoj, ko stroj konča z delom.

Perilo po končanem sušenju obvezno raztegnite. Jeans hlače se bodo med sušenjem zagotovo nekoliko skrčile, a če jih boste temeljito raztegnili takoj po sušenju, ko so še nekoliko vroče, bodo ponovno dobile svojo prvotno obliko in velikost. In nenazadnje: perila nikar ne zlagajte in pospravljajte v omaro, ko je še vlažno ali vroče, saj bo dobilo neprijeten vonj po plesnivem.

Vira: The Mirror in BHG.com

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE