Pralno-sušilni ali pralni in sušilni stroj

30. 8. 2012 | Besedilo: K. Ž.

pralni stroj, sušilni stroj, pralno-sušilni stroj

Ste se znašli v dilemi ali kupiti dva ločena stroja ali se odločiti za kombinirano različico? Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je pred kratkim naredila analizo, kakšne so prednosti in slabosti pralno-sušilnih strojev v primerjavi z dvema ločenima strojema.

Kot se je izkazalo, je kombiniran stoj primerna rešitev le v primeru, ko za dva ločena stroja nimamo prostora. Sam nakup pralno-sušilnega stroja je sicer res cenovno ugodnejši, a kombinirani stroji so energetsko zelo potratni, kar pomeni, da bodo stroški uporabe višji kot pri dveh ločenih strojih.

Pralno-sušilni stroj je v osnovi pralni stroj z dodanim sušilnim delom, ki je namenjen le občasnemu in ne vsakodnevnemu sušenju. Boben v sušilnem stroju je bistveno večji in nežnejši za perilo kot boben v pralno-sušilnem stroju.

Na kratko preletimo glavne ugotovitve ZPS, ki je stroje primerjala glede na racionalnost, porabo energije, rezultate pranja in zanesljivost.

Racionalnost

  • Pranje in sušenje v kombiniranem stroju potekata dalj časa, saj procesa potekata zaporedno.
  • Zmogljivost sušenja je manjša od zmogljivosti pranja, zato moramo v pralno-sušilnem stroju, ko je napolnjen do vrha, perilo sušiti v dveh delih oz. že v času pranja v stroj vložiti manj perila – le toliko, kot ga zmore stroj posušiti.

Poraba

  • Kombinirani stroji porabijo več energije kot pralni in sušilni, še posebej pa vode. Večina strojev namreč vodo potrebuje tudi za sušenje.

Rezultati

  • Rezultati pranja so primerljivi, medtem ko za sušenje to težko trdimo. Analiza je pokazala, da je perilo pri kombiniranih strojih po sušenju bolj zmečkano in neenakomerno posušeno kot v samostojnem sušilnem stroju.

Zanesljivost

  • ZPS ugotavlja, da so pralno-sušilni stroji glede na zanesljivost med vsemi gospodinjskimi aparati na zadnjem mestu. Okvare so običajno posledica tehnologije sušenja – voda namreč praviloma odplakne drobna tekstilna vlakna, ki se sproščajo pri sušenju, v kolikor pa to odplakovanje ni dovolj učinkovito, pride do okvar.
  • Popravila so praviloma dokaj pogosta, kar niti ni nenavadno, glede na to, da gre za dva stroja v enem.

Če povzamemo: za pralno-sušilni stroj se torej odločite samo v dveh primerih - če boste sušili le občasno ali če zaradi prostorske stiske ni mogoče imeti ločeno pralnega in sušilnega stroja. Razmislite pa tudi o postavitvi sušilnega stroja na pralni stroj. Boljši, tehnološko naprednejši kombinirani stroji namreč stanejo približno enako kot dva ločena stroja višjega cenovnega razreda, v svoji primerjavi zaključuje Zveza potrošnikov Slovenije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE