Da bi prihranili čas, ki ga porabite za ločevanje perila pred pranjem, lahko v pralnico namestite tri koše za perilo. Nanje nalepite etikete: črno, belo, mešano. Oblačila različnih barv bodo tako ločena že pred pranjem, kam s kakšnim oblačilom pa bodo vedeli tudi otroci (sploh če boste etikete obarvali).
Nad mastne madeže s kredo ali pudrom
Mastnih madežev se lahko znebite z belo kredo (šolsko ali krojaško). Namažite jo na masten madež in počakajte nekaj minut. Postopek nekajkrat ponovite – tolikokrat, da madež izgine, oblačilo pa nato operite v stroju. Enako učinkovit bo otroški puder. Z obema sestavinama se lahko znebite tudi madežev, ki jih za seboj pustijo ličila.
Vreča za nogavice
Nekje v vašem domu je kup nogavic, ki še vedno iščejo svojo polovico. Da bi preprečili izgubljanje ali iskanje nogavic, kupite vrečo za pranje. Vsak član gospodinjstva naj dobi svojo vrečo, vanjo pa naj shranjuje umazane nogavice. Nogavice lahko operete skupaj z vrečo, po pranju pa jih lahko z vrečo vred daste v sušilni stroj. Na enak način lahko operete tudi plišaste igrače.
Za doma narejen pralni prašek potrebujete: sodo bikarbono, ki bo uspešna v boju proti vonjavam in nekaterim madežem; pralno sodo, ki bo uspešna v boju proti trdi vodi; milo za ročno pranje oblačil, ki bo uspešno v boju proti umazaniji, madežem in ne bo poškodovalo vašega pralnega stroja; sol, ki bo učinkovita v boju proti trdi vodi, in tudi madežem; alkoholni ali beli kis, ki bo mehčal perilo in pomagal pri vezavi sestavin za doma narejen prašek; in eterično olje, ki bo oblačilom dalo prijeten vonj, lahko pa deluje tudi antibakterijsko.
Za prašek oziroma tablete, ki jih boste dodali oblačilom v pralni stroj zmešajte: eno milo za ročno pranje perila, četrtino skodelice sode bikarbone, polovico skodelice pralne sode, četrtino skodelice soli, od ene četrtine do polovice skodelice belega kisa in od pet do deset kapljic eteričnega olja (6 kapljic sivke ali dve kapljici tangerine). Milo morate naribati, potem pa mu dodate vse sestavine. Kis dodajajte postopoma in nazadnje še eterično olje. Mešanico razporedite v silikonski model za ledene kocke in na soncu sušite vsaj 24 ur. Dobili boste več tablet za pranje, ki jih lahko shranite v stekleno posodo.
Doma narejen mehčalec lahko naredite iz alkoholnega kisa in eteričnega olja. V štiri litre alkoholnega kisa dodajte 30 kapljic eteričnega olja. Pred pranjem četrtino skodelice doma narejena mehčalca zmešajte s tremi četrtinami skodelice vode.
Skrčene puloverje ''povečajte'' z balzamom za lase
Puloverje, ki so se vam po pranju skrčili, za 15 minut namočite v vodo, v katero ste stisnili pest balzama za lase. Oblačilo nato razprite na ravni površini in ko se povrne v svojo velikost, ročno sperite.
Pred obešanjem ali sušenjem v sušilnem stroju sveže oprano perilo dobro stresite in raztegnite. S tem se boste izognili dodatnim gubam ter možnosti, da bi se perilo samo delno posušilo.
Perilo iz sušilnega stroja zložite takoj
Da bi se izognili gubam in zmečkanemu perilu, ga iz sušilnega stroja vzemite, ko je še toplo in zložite takoj. Če ga pogladite z roko, boste dosegli še več. Če sušilnega stroja nimate, potem sveže oprano perilo pred obešanjem stresite in raztegnite ter zložite in nekaj minut pustite počivati.
Beljenje perila s sodo bikarbono
Perilo lahko ohranjate belo tudi z belilom, a to je škodljivo okolju in tudi nežni otroški koži. Namesto belila lahko uporabite sodo bikarbono. Skodelico sode bikarbone stresete neposredno v pralni stroj in ne v dozirno posodo.
Kroglice iz aluminijaste folije
Oblačilom v sušilni stroj dodajte kroglice iz aluminijaste folije v velikosti manjše pesti. Na takšen način se boste znebili statične elektrike, uporabljate pa jih lahko tudi do šest mesecev.