Ponudba na trgu je velika, zato je pred nakupom novega pralnega stroja smiselno premisliti, kakšnega si želimo. Razlike med modeli so precejšnje in tehnologija je vse naprednejša. »Razlike so opazne v zmogljivosti (kapaciteti), številu programov, obliki bobna, povezljivosti in energijski učinkovitosti,« povedo sodelavci produktnega marketinga v podjetju BSH Hišni aparati.
Nove generacije pralnih strojev imajo veliko bolj napredne rešitve za pranje in dosegajo izrazito višji izkoristek energije kot v preteklosti. »Zadnja leta so prinesla pomemben napredek pri grelnikih vode, ki so bolj učinkoviti, motorji so v novejših modelih inverterski, kar pomeni velike prihranke pri električni energiji in trajanju motorja. Spremenila se je tudi zasnova pralnih programov, zato se je poraba vode prilagodila količini oblačil. Novejši stroji namreč zaznajo količino oblačil, ki jih peremo, in temu prilagodijo program. Ne smemo pa pozabiti niti na učinkovitejše detergente, ki zdaj svoje delo dobro opravljajo tudi pri nižjih temperaturah ali celo pri pranju s hladno vodo,« je pojasnil produktni vodja v Hisense Europe za področje pralnih in sušilnih aparatov Aleš Bricelj.
Po njegovih besedah so največji napredek prinesli ravno inverterski motorji, ki omogočajo dolgotrajno delovanje brez stroškov vzdrževanja, garancijska doba je pogosto deset let. Poleg tega porabijo precej manj energije in se ne segrevajo, zaradi česar se je skrajšal program pranja, ki je lahko tudi bolj dinamičen in učinkovit. »Inverterski motorji so tišji in zaradi tega so tudi pralni stroji postali precej tišji,« še pojasni Bricelj in doda, da novodobni modeli že omogočajo kakovostno pranje z malo vode. »Učinkovito omakanje oblačil zaradi oblike bobna in pravilna uporaba učinkov dinamike vrtenja bobna omogočata, da z manj vode dosežemo enakomerno omočenost oblačil. V zadnjih letih se je spremenilo tudi dovajanje vode do bobna, ki je lahko bolj učinkovito s sistemom jet tehnologije, pri katerem se oblačila omočijo tudi z zgornje strani.« V BSH k temu še dodajo, da imajo sodobni pralni stroji že vgrajeno funkcijo zaznave količine in nekateri tudi vrste perila (odvisno od proizvajalca in posameznega modela) ter temu ustrezno prilagodijo potrebno količino vode. Tako lahko denimo v pralnem stroju z zmogljivostjo 9 kg operemo tudi manj perila, stroški porabe energije pa zaradi zmogljivosti ne bodo večji.
Strokovnjaka iz Gorenja smo povprašali, zakaj v pralnih strojih še ni toplotne črpalke, kot je to značilno za sušilne stroje. »Toplotna črpalka se uporablja pri sušilnih strojih zaradi velikih prihrankov pri energiji, saj omogoča učinkovito segrevanje zraka z zelo majhno porabo električne energije. Pri porabi recimo 800 W električne energije je izhodna moč toplotne črpalke tudi do dvakrat večja, kar pomeni, da je moč segrevanja zraka 1600 W ali več. Pri pralnem stroju ne bi bilo takšnih prihrankov, ker se tam zahteva hitro segrevanje vode, ki ga dosežemo s potopnimi grelniki. Pri sušenju je potrebno segrevanje zraka večino časa, ko stroj deluje, medtem ko pri pralnem stroju vodo segrevamo manj časa, jo pa takrat zelo hitro. Toplotne črpalke se uporabljajo tudi za ogrevanje hiš in prostorov, ravno zaradi svoje velike energijske učinkovitosti, a njihova velikost in tudi cena povzročata težave pri vgradnji v druge naprave.«
Na kaj moramo biti torej pozorni pri izbiri novega pralnega stroja? V BSH odgovarjajo, da je priporočljivo upoštevati kupno moč, prostorske zmožnosti in s tem izbiro aparata ustreznih dimenzij, se glede na število članov v gospodinjstvu odločiti za zmogljivost pranja v kilogramih ter preveriti porabo energije. »Glede na energijsko učinkovitost so pralni stroji razvrščeni na lestvici od A do G – od najmanjše do največje porabe energije. Aparati so opremljeni z novo energijsko nalepko, ki vsebuje številne podatke in QR-kodo, ki vodi do evropske podatkovne zbirke za označevanje energijske učinkovitosti (EPREL). V njej so registrirani vsi aparati, ki potrebujejo energijsko nalepko,« še povedo v BSH. Na energijski nalepki za pralne stroje so navedeni podatki: poraba električne energije (energijska učinkovitost se meri v kilovatnih urah (kWh) na 100 ciklov v programu ECO 40–60), poraba vode v litrih na cikel (v programu ECO 40–60), učinkovitost ožemanja, ki je prikazana z ikono ožetega oblačila, zmogljivost aparata v kilogramih, glasnost delovanja in podatek o času delovanja. Tudi Bricelj poudari, da je zelo pomemben dejavnik pri nakupu čim višji energijski razred. »Po možnosti priporočam energijski razred A, ki zagotavlja cenovno zelo ugodno pranje, vsaj po porabi energije. Dobra izbira so stroji s tehnologijo pare, zaradi katere lahko uporabljamo manj mehčalca in pripomore pri dezinfekciji oblačil ter k manj zmečkanim oblačilom po koncu pranja. Če razmišljamo o dražjem pralnem stroju, je smiselno izbrati takšnega z avtomatskim odmerjanjem detergenta, saj bomo imeli dodatne prihranke še pri detergentu, ki je lahko eden večjih stroškov pri pranju oblačil.«
Če gume ne brišemo oz. ne vzdržujemo redno, se na njej naberejo vodni kamen in nečistoče, zaradi katerih ne tesni.
Glede na neuradne informacije serviserjev pralnih strojev različnih blagovnih znamk se najpogosteje pokvarijo ležaji, krtače na motorju (če ne gre za inverterski motor) in grelniki. Serviser Miro Bliznac iz servisa Ribič team iz Nove Cerkve pravi, da potrošnega materiala pri pralnem stroju načeloma ni. »Na primer: zaradi nepravilnega vzdrževanja gume vrat lahko začne puščati pri vratih. Če namreč gume ne brišemo oz. ne vzdržujemo redno, se na njej naberejo vodni kamen in nečistoče, zaradi katerih ne tesni. Okvare pogosto nastanejo zaradi tujka v aparatu, kot so kovanci, žeblji, vijaki, žičke od nedrčka itd., ki lahko poškodujejo boben – kad, grelnik, črpalko … Preventivni pregledi pralnih strojev zato niso smiselni. Napake namreč niso vidne. Za daljšo življenjsko dobo pa je priporočljivo stroj redno vzdrževati in čistiti.« V BSH pritrjujejo mojstru, saj pravijo, da na dolgotrajnost brezhibnega delovanja vplivata pravilna nega aparata ter tudi pogostost pranja oziroma število pralnih ciklov, ki se je v zadnjem času povečalo. Največje napake, ki jih delamo uporabniki, je po Bliznačevih besedah poleg tujkov v stroju in nerednega čiščenja tudi čezmerna uporaba pralnih sredstev: praškov, mehčalcev, gelov, tekočin. »Ta sredstva so namreč izredno agresivna in uničujejo tesnila, gume vrat, cevi …«
Pralno-sušilni stroji so optimalna rešitev predvsem za manjša stanovanja, kjer nam primanjkuje prostora za postavitev dveh aparatov (pralni in sušilni stroj), ali zelo majhna gospodinjstva. Po besedah sogovornikov pa se moramo zavedati, da je pri njih zmogljivost sušenja običajno manjša od zmogljivosti pranja. »Pralno-sušilni stroj nima pomanjkljivosti pri pralnem delu, zato je nakup dobra odločitev, če sušilne funkcije ne bomo veliko uporabljali, saj bomo prihranili prostor in denar v primerjavi z nakupom dveh ločenih strojev. Pomanjkljivosti teh strojev so pri sušilnem delu, saj so tam narejeni veliki kompromisi, da sta lahko obe funkciji združeni v standardnem ohišju pralnega stroja,« pojasni Bricelj, medtem ko Bliznac opaža, da pri kombiniranih aparatih ni dovolj prostora za sušenje in se drobni delci s perila zadržijo v stroju. »Ti delci se med pranjem vrnejo v boben in ostanejo na perilu. Ravno zato je treba večkrat zagnati prazen stroj, da se očisti.«
Med največje napake, ki jih delamo uporabniki, poleg tujkov v stroju in nerednega čiščenja sodi tudi čezmerna uporaba pralnih sredstev.
Ko tako na hitro pomislimo, se zdi, da je življenjska doba novih pralnih strojev precej krajša od tistih, ki so jih imele naše babice. Je res tako? »Trajanje pralnih strojev vodilnih proizvajalcev se ni bistveno spremenilo, se je pa spremenil trg, saj so zdaj na voljo tudi cenovno zelo ugodni pralni stroji, pri katerih pa so potrebni nekateri kompromisi,« je prepričan Bricelj. Serviser Bliznac iz izkušenj pravi, da je težko primerjati stare aparate z novejšimi. »Predvsem zaradi pogostejše uporabe strojev in močnejših oziroma agresivnejših sredstev za pranje. V nekaterih gospodinjstvih namreč perejo tudi večkrat na dan, medtem ko se je nekdaj veliko redkeje.«