Sušenje perila na soncu je že stoletja tradicionalna metoda, ki se je ohranila kljub sodobnim tehnološkim napredkom. Ima številne prednosti za okolje, našo denarnico in zdravje. Koristi pa tudi perilu, saj imajo sončni žarki precej dobrih učinkov za naše tkanine. A lahko so tudi škodljivi. Zato se velja pri sušenju perila na svežem zraku držati nekaterih pravil.
Sončni žarki imajo naravno dezinfekcijsko moč, ki iz perila pomaga odstraniti bakterije, vonjave in celo madeže. Ultravijolična (UV) svetloba uničuje mikroorganizme, kar pripomore k bolj svežemu in čistemu perilu. Po sušenju na soncu bodo oblačila naravno dišala sveže, kar je še posebej prijetno pri posteljnini, brisačah in otroških oblačilih. Z izbiro naravne metode sušenja prispevamo k zmanjšanju obremenitve okolja, saj se izognemo porabi elektrike, ki bi jo za delovanje potreboval sušilni stroj.
V sušilnem stroju bi bila oblačila izpostavljena tudi trenju, kar lahko poškoduje tkanine. Sušenje na soncu omogoča nežno sušenje pri nižjih temperaturah, kar lahko življenjsko dobo oblačil podaljša. Prav tako se tako izognemo morebitnemu krčenju, ki ga lahko povzroči sušenje na vročem zraku sušilca. Kljub številnim prednostim, pa je pri sušenju na zraku treba vedeti predvsem spodnje.
Že res, da ultravijolična svetloba pomaga razkuževati in beliti oblačila, a hkrati povzroča tudi bledenje barv. Če boste na direktni svetlobi sušili na primer črno perilo, lahko to že po enem sušenju postane rjavkasto. Barve bodo postale blede, bela oblačila pa lahko celo porumenijo. Da se izognete bledenju oblačil, perilo na zraku sušite v senci. Že res, da bo sušenje tako trajalo nekoliko dlje časa, bo pa veliko bolj prijazno do vaših oblačil.