Noč čarovnic je mimo in buče počasi izgubljajo svoj začetni sijaj in napetost. Če nočete, da vam zgnijejo pred vhodom ali na kompostu, potem imate na voljo več načinov, kako jih lahko »reciklirate«.
Odrežite spodnji del buče in dobili boste nekakšno »posodo iz buče«. Obesite jo tako kot visečo lončnico in pustite ptičkom, da se do sitega najejo. Vanjo lahko stresete tudi semena.
Bučo lahko izrežete tudi tako, da dobite valj. Tega boste na drevesno vejo obesili lažje kot posodo.
Bučo spremenite v vazo z jesenskim cvetjem. Obrnite jo tako, da boste mimoidočim skrili strašni obraz, ki ste ga izrezali, in v bučo postavite šopek. Vanjo lahko postavite peno, da bo rezano cvetje lepše stalo, ali pa jo napolnite s prstjo in vanjo posadite sukulente.
Namesto, da jo vržete na kompost, lahko bučo zakopljete na vrtu. Na takšen način boste poskrbeli za gnojenje in morda celo kakšno novo bučo v toplejših mesecih leta.
Ne pozabite shraniti semen, ko boste izdolbli bučo. Semena lahko posušite in shranite za prihodnje leto ter jih nato posejete. Ali pa jih posolite in postavite v ogreto pečico ter pojeste kot prigrizek. Prej preverite, ali je buča primerna za uživanje.
Bučo lahko uporabite za eksperiment. V sredino postavite skodelico s sobo bikarbono. Čez zlijte kis in opazujte reakcijo. Da bo učinek penjenja še bolj dramatičen, lahko dodate nekaj barvila za živila.