Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Eko kotiček

Zakaj jajc ne smemo prati

Vsi smo že slišali, da so jajca občutljivo živilo, s katerim moramo skrbno ravnati, paziti na svežino in jih prav shranjevati. Mnogi ravnamo z njimi tako, kot so v kuhinji počele naše mame, in se sploh ne sprašujemo, zakaj. Ker smo se tako naučili, pred shranjevanjem jajc tudi nikoli ne peremo.
Foto: Evtushkova Olga/Shutterstock
Foto: Evtushkova Olga/Shutterstock
6. 9. 2022 | 12:53
22. 10. 2024 | 17:53
4:03

Če morda mislite, da gre za lase privlečeno kaprico, se motite. Narava je namreč poskrbela za dobro zaščito jajca, iz katerega naj bi se razvil zarodek (če je jajce oplojeno in valjeno). Poleg lupine, ki je sama po sebi porozna, opravljata pomembno vlogo pred vdorom mikroorganizmov v notranjost membrani, ki sta pod njo, prvi ščit pa je kutikula, s katero je prevlečena površina lupine.

Kutikule ne vidimo s prostim očesom

Kutikula je nevidna, izredno tanka beljakovinska plast, ki obda lupino jajca, tik preden ga kokoš znese, in se na zraku hitro posuši, s čimer prekrije skoraj vse pore na površini. Jajčna kutikula pa ni odporna proti vodi.

Če je jajčna lupina nepoškodovana, ostane tudi vsebina jajca neoporečna za prehrano, v nasprotnem primeru lahko vanjo vdrejo mikroorganizmi. »Jajca (lupina in vsebina) so lahko onesnažena z zdravju škodljivimi mikroorganizmi (npr. salmonelami), zato z vsakim jajcem ravnamo tako, kot da je z njimi onesnaženo,« opozarjajo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Seveda mora biti lupina jajc tudi na videz čista. V nadaljevanju preberite, česa pri dotikanju in pripravi jajc ne počnemo, da ne bi povzročili množenja bakterij in vdora v notranjost jajca.

Prerez kokošjega jajca, na vrhu je zračni mehurček. Foto: Achiichiii/Shutterstock
Foto:
Prerez kokošjega jajca, na vrhu je zračni mehurček. Foto: Achiichiii/Shutterstock Foto:


Napake pri shranjevanju jajc

  • Pranje, brisanje z vlažno krpo: Surovih jajc ne peremo v vodi niti jih ne brišemo z vlažno krpo, ker bi s tem uničili kutikulo in omogočili, da skozi pore v lupini v notranjost pridejo bakterije. Za boljšo predstavo povejmo, da je na čistem jajcu od 3000 do 3500 mikroorganizmov, na umazanem pa od 390.000 do 430.000, kot navaja Jasmina Slatnar, specialistka za živinorejo pri Kmetijsko-gozdarskem zavodu Ljubljana, v prispevku Ravnanje, razvrščanje in označevanje jajc kokoši nesnic za prodajo. Umazana jajca so tudi neprimerna za prodajo, zapiše, sicer pa jih je treba čim prej porabiti.
  • Toplo-hladno: Jajca iz istega razloga kot zgoraj tudi čim manj izpostavljamo velikim temperaturnim spremembam (iz hladilnika na sobno temperaturo pa spet nazaj v hladilnik), ker se njihova površina zarosi. Če so bila v trgovini v hladilniku, jih domov odnesimo v izolacijski vrečki za meso oz. zamrznjena živila. V hladilniku jih ne hranimo v vratih, saj so tam temperaturne spremembe ob odpiranju največje.
  • Previdno prijemanje toplih jajc: Da bi obvarovali zaščitno površino lupine, rejci nesnic jajca iz gnezd pobirajo le z dvema prstoma na topem delu; podobno ravnajmo tudi sami, če smo si omislili kokoške.
  • V hladilnik: Ker se kakovost jajc, ki so shranjena pri sobni temperaturi, v enem dnevu poslabša bolj kot pri jajcih, ki so teden dni shranjena v hladilniku, ta vedno hranimo v hladilniku, priporočajo na NIJZ.
  • Postavljanje jajc na špičko: Prehranski strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj je pomembno, da jajca v namenskih škatlah hranimo s špičastim delom navzdol: da rumenjak ostane v sredini jajca in da pride čim manj v stik z zrakom v mehurčku, ki nastane na njegovem širšem delu, topem delu. 

Takole, s »špičko« navzdol, so jajca prav shranjena na hladnem. Foto: next143/Shutterstock
Foto:
Takole, s »špičko« navzdol, so jajca prav shranjena na hladnem. Foto: next143/Shutterstock Foto:

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Preprost trik, kako do popolnega rumenjaka pri jajcih na oko

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine