Kako urediti čebelam prijazen vrt?

Po vrtovih že lahko opazimo čebele, ki brenčijo na cvetočih drevesih in prvih spomladanskih cvetlicah. V Sloveniji imamo okrog 150 tisoč čebeljih družin. Na njihovo število vplivajo zimske vremenske razmere, obremenjenost okolja s fitofarmacevtskimi sredstvi (FFS) in razpoložljivost čebelje paše. Ker so čebele nujne za naš blagor, lahko z zasaditvijo različnih medovitih rastlin na vrtu poskrbimo za njihovo ohranitev.

Na Čebelarski zvezi Sloveniji pojasnjujejo, da lahko čebelam pomaga vsak. Najbolj jim bomo pomagali s sajenjem medovitih rastlin, predvsem avtohtonih. Na cvetlični in zelenjavni vrt, na balkone in v cvetlične lončke posadimo medovite rastline, ki dajejo čebelam medičino in cvetni prah.

!!galerija!!


Pomembnejše rastline za čebele so: leska, zvončki, trobentice, žafrani, vrbe, telohi, rese, divja češnja, vse začimbnice (mačja meta, dobra misel) in dišavnice, sadno drevje, oljna ogrščica, akacija, lipa, javor, kostanj, sončnica, ajda, felacija in druge. Koristne so tudi: skalni grobeljnik, avbercija, zvočnica, nageljčki, plamenka, grenik, jesenska astra, rudbekija, orlica, srčki, potonika, plahtica, ivanjščica, lilija, maslenica, ostrožnik, ameriški slamnik, rman, jetičnik, jesenska anemona, kamnokreč, šmarnica, krvomočnica, hosta, hermelika, homuljica, jeglič, netresk, sivka in številne druge, še navajajo na Čebelarski zvezi Slovenije. Če imamo na vrtu veliko prostora, lahko zasadimo tudi večje medovito grmičevje (vrnice, lešnik, ribez, kosmulja) in drevesa (lipa, divja češnja, pravi in divji kostanj, evodija, japonska sofora, cigarovec, tulipanovec, amorfa).

PREBERITE ŠE: Medovite trajnice: vsaka kapljica nektarja in košček cvetnega prahu štejeta

Čebelje drevo

Evodiji ponekod po svetu pravijo kar čebelje drevo, njegova domovina pa sta severna Kitajska in Koreja. Drevo je poznano tudi med našimi čebelarji. Cveti v drugi polovici julija in v avgustu, ko pri nas skoraj ni drugih pašnih virov. Cvetovi so majhni, beli in združeni v socvetja s premerom od 10 do 15 centimetrov. Drevo se dobro prilagodi na različne tipe zemlje, obrezovanja pa skoraj ne potrebuje (razen na začetku, da dobimo želeno obliko drevesa). Evodija je dobrodošla v vsakem sadovnjaku ali na vrtu, saj s svojimi cvetovi privablja veliko koristnih žuželk.

PREBERITE ŠE: Evodija ali čebelje drevo

Skrb za vrt

Čeprav bi radi videli, da je naš vrt brez škodljivcev in plevela, mora pri uporabi raznih kemičnih sredstev nujno pomisliti tudi na vpliv na širše okolje in skrbi za čebele. Izogibati se moramo sredstev, ki bi lahko vplivala na populacijo čebel in paziti, da insekticide uporabljamo samo takrat, ko v bližini ni cvetočih rastlin in ko čebele ne izletavajo iz panjev (zgodaj zjutraj in zvečer).

Čebelji hotel

Če hočete biti čebelam še bolj prijazni, lahko na svojem vrtu postavite čebelji hotel. V njem si bodo pridne delavke lahko oddahnile in se skrile pred dežjem.

Za izdelavo ene oblike čebeljega hotela potrebujete plastenko, ki ji odrežete vrh in dno, da dobite plastični valj. Vanj vstavite odrezane kose trsja ali bambusa (v sredici je luknjica ali tunel). Te zložite tako, da so luknjice obrnjene proti odprtinam plastenke. Hotel nato obesite vsaj en meter od tal, vhoda pa naj ne zastira drugo rastje. Hotel naj bo na suhem. Pozimi (od oktobra do februarja) boste morali hotel umakniti v suh in neogrevan prostor (lopo, pod nadstrešek), na prosto pa ga boste ponovno lahko postavili marca.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE