3. 10. 2023 | Besedilo: Jerneja Jošar
Kolumna Jerneje Jošar: Čebulnice za lepo pomlad
3. 10. 2023 | Besedilo: Jerneja Jošar
Od narave se naučimo marsikaj, če jo znamo opazovati, poslušati. Ena od teh lastnosti je tudi potrpežljivost. In kako zelo mora biti potrpežljiv vrtnar, ko čaka na jeseni posajene čebulnice, ki zacvetijo šele naslednje leto spomladi!
Na vrtu je velikokrat tako, da moramo za svoje prihodnje užitke poskrbeti veliko prej. Predvsem mladim ali malo manj mladim začetnikom to predstavlja zagato. V tem času, ko je moja zelena hiška v Vrtnarski hiši polna različnih vrst in sort spomladi cvetočih čebulnic, torej tulipanov, narcis, okrasnih lukov in ostalih, se zunaj na vrtu in v loncih bohotno razkazujejo dalije. In ne boste verjeli, ali pač, stranke v vrtnariji povprašujejo po dalijah in ne po tulipanih! Pa saj je razumljivo, mar ne, človek vedno kupuje z očmi. In bujni zeleni grmički, odeti v raznorazno prečudovito cvetje, zamikajo marsikoga. No, ko razložim, da se gomolji dalij sadijo maja, da jih lahko občudujemo poleti in jeseni, in povabim stranko, da nas obišče takrat, ko bo hiška polna gomoljev dalij, me marsikdo čudno pogleda. In spomladi, ko je vrtnarska hiša odeta v cvetove tulipanov in narcis, jaz pa že imam na voljo gomolje dalij, ljudje sprašujejo po čebulicah tulipanov! Torej, ko cvetijo dalije, sadimo tulipane in ostale spomladi cvetoče čebulnice, ko cvetijo tulipani, pa sadimo poleti in jeseni cvetoče gomolje, čebule, brste, kot so dalije, lilije, gladijole. Potrpežljivost se vedno izplača, tako na vrtu, kot na splošno v življenju.
Torej poskrbite sedaj, da bo pomlad cvetoča že marca! Pobrskajte po spominu in si skušajte predstavljati vaš vrt zgodaj spomladi. Kje bi lahko dopolnili grede ali določene prostore, da bi v času, ko se večina rastlin šele počasi začne prebujati, vseeno lahko občudovali cvetlice. Zgodaj spomladi smo tako zelo željni prvih cvetov, barv, vonjav.
Da je zasaditev res lepa, ne varčujte pri količini. Naj bo v skupini vsaj dvajset, če ne trideset čebulic.
Morda pa boste sedaj ugotovili, da bi bilo krasno, če bi oblikovali še kakšno okrasno gredico s trajnicami. Čas je že primeren tudi za to. Ko oblikujete novo gredo, najprej izberite trajnice, tako, da bo v vseh letnih časih lepa. Če vam to ne gre od rok, poiščite strokovnjaka. Ne pozabite pa na to gredo vključiti tudi spomladi cvetočih čebulnic. Ko sem sama urejala gredo ob naši hiši, sem že, ko sem načrtovala zasaditve, upoštevala, da bodo trajnicam delale družbo tudi čebulnice. Trajnice cvetijo v različnih časovnih obdobjih, tiste najzgodnejše zacvetijo šele konec maja. S čebulnicami pa zagotovimo cvetje na gredi že marca!
Čebulnice sadimo na okrasne grede med trajnice na dva načina. Prvi je tak, da je učinek spomladi enak cvetočemu travniku, cvetlice so »razmetane« po gredi. Drug način pa je sajenje v večje skupine med trajnice. Pri prvem, ko sadite trajnice, jih sadite po pravilih, večinoma je to 25 do 30 cm narazen drugo od druge. V drugem primeru pa označite, kjer bi želeli skupine tulipanov, narcis in te predele pustite prazne. Vse naokoli posadite trajnice. Tukaj bi želela poudariti, da izberite vedno večjo količino čebulic za sajenje v skupine. Deset ni nič, oziroma ne da želenega učinka. Da je zasaditev res lepa, ne varčujte pri količini. Naj bo v skupini vsaj dvajset, če ne trideset čebulic.
!!galerija!!
Pri obeh načinih zasaditev najprej torej posadite trajnice. Ko so te posajene, nadaljujte s sajenjem čebulnic. Pri prvem načinu, ko želimo učinek cvetočega travnika, je pomembno, da izberete več sort, cvetočih v različnih obdobjih. Tako denimo sem sama za svojo gredo izbrala dve sorti narcis, prvo, ki zacveti že marca, in drugo cvetočo aprila. Gredo sem dopolnila še s petimi sortami tulipanov. Ja, sliši se veliko, a gredica je spomladi zato res čudovita, polna barv in oblik. Tudi sorte tulipanov sem izbirala glede na čas cvetenja, nekaj cvetočih aprila, nekaj od srede aprila do srede maja in nekaj maja. Sorte sem izbrala tudi tako, da so barvno usklajene, v mojem primeru so to rožnati odtenki z belo, da so oblike cvetov različne, in da so cvetlice različnih višin. Čebulice po gredi razporejamo po vrstnem redu, sorto za sorto. Najprej vzamemo eno sorto in jo enakomerno (bolj ali manj) razporedimo po celi gredi, potem vzamemo drugo sorto in naredimo isto in tako nadaljujemo. Ko so čebulice razporejene, jih posadimo.
Najprej posadite trajnice. Ko so te posajene, nadaljujte s sajenjem čebulnic.
Tudi pri drugem načinu, ko sadite čebulice v skupine, izberite v različnem času cvetoče in različnih višin. V tem primeru je učinek lepši, če v vsako skupino sadite po eno sorto. Med čebulicami pustite tri centimetre razmika.
Sadimo globoko za dve debelini čebulice.
Da pa ne bomo prikrajšali tistih, ki nimajo svojega vrta, imajo pa balkon, povejmo še nekaj o sajenju v lonce. Krasne zasaditve si lahko ustvarimo, če imamo na voljo nekaj loncev in čas, da posadimo čebulice. Posadimo lahko v vsak lonček eno sorto in lonce potem postavimo v smiselno postavitev glede na čas cvetenja in barvo, v večje lonce pa lahko posadimo tudi več sort, ki ne cvetijo sočasno.
Čebulice sadite v več plasteh, glede na čas cvetenja. Lonček najprej napolnite z vsaj 20 cm debelim slojem dobre prsti. Po površini razporedite najprej čebulice pozne sorte tulipana, drugo ob drugi. Pokrijte jih s slojem prsti in po njej razporedite čebulice zgodnje sorte tulipanov. Ponovno prekrijte s slojem prsti in zaključite z narcisami, ki cvetijo najprej. Zasaditev lahko zaključite z jesenskim cvetjem, kot je vresje, mačehe, jetičniki (hebe), ciklame, kalocefalus, mulenbekija … In zasaditev bo lepa že v jeseni in pozimi.
Ker sama naravnost obožujem cvetje, so zasaditve v loncih tudi vsepovsod okoli hiše. Pred vhodnimi vrati, ob zelenjavnih gredicah, na terasi … Tudi v Vrtnarski hiši je tako. Lansko leto sem poleg loncev zasadila še tri velika cvetlična korita. In ja, seveda, tako lepa so bila, da so ljudje spomladi želeli saditi čebulice tulipanov! Tako, da že zasedene grede na vrtu niso več izgovor, da si ne bi kupili tiste prečudovite sorte tulipana, v katerega ste se zaljubili na prvi pogled!
O AVTORICI
Jerneja Jošar je izkušena strokovnjakinja in avtorica priročnikov za vrt. Zrasla je v Prekmurju in tam je lahko v kotičkih svojega otroštva po cele ure preležala na trati in navzgor opazovala cvetlice in mali živi svet, ki mrgoli okrog nas. Tudi kot diplomirana inženirka agronomije, ki ureja in načrtuje vrtove po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin, za katero se je treba tudi učiti, je odličen zgled za to, kako lahko vrt predstavlja užitek, sprostitev ali meditacijo.