Doma na cvetlični gredici, ki je obrobljala zelenjavni vrt, so cveteli tulipani z velikimi rumenimi, oranžnimi in rdečimi cvetovi. Pravzaprav se iz časov svojega otroštva ne spomnim drugih sort tulipanov kot teh z velikimi čašastimi cvetovi. Cveteli so neutrudno in omamno dišali. Spomnim se, da je nekoč, sredi najbujnejšega cvetenja tulipanov zapadel sneg. Peclji so se upognili pod težo snega. Šlo mi je na jok, mama pa me je potolažila, da jim ne bo hudega. In res, sneg se ni obdržal, tulipani pa so ponovno stali pokonci, kot da se ne bi nič zgodilo. Na gredi so vedno rasli samostojno, in ko so oveneli, je mama čebulice pobrala iz zemlje in na gredico posejala cinije in astre.
Minevala so leta in asortiman tulipanov se je obogatil s sortami s cvetovi čudovitih barv in oblik. Na področju oblikovanja zasaditev pa se ni spremenilo skoraj nič. Še vedno smo navajeni en del gredice nameniti tulipanom, in ko odcvetijo, jih poberemo iz zemlje in zamenjamo z enoletnicami. Jeseni, ko enoletnice ne kažejo več svoje lepote, grede očistimo in posadimo čebulice. Nekateri sicer gredo korak naprej in zasadijo čebulice na robove gred s trajnicami. Obstajajo pa lepše in trajnejše rešitve, ki poleg tega ne zahtevajo od nas veliko časa.
Sajenje med posamezne trajnice ali v pasove med njimi
Sama pri oblikovanju vrtov iščem čim bolj trajne rešitve, ki lastnika vrta kar najmanj obremenjujejo. Pomemben element takšnih rešitev so cvetoče zelnate trajnice. Z njimi lahko oblikujemo čudovite zasaditve, ki ne potrebujejo skoraj nič oskrbe. Da bodo grede lepe v vseh letnih časih, je potrebno načrtovanje in poznavanje trajnic. Ker pa se te začnejo razraščati šele aprila in maja, pridejo za ta čas kot nalašč tulipani in narcise. Ko odcvetijo, so trajnice že v vsej svoji lepoti in skrijejo listje čebulnic, ki sčasoma postane neugledno. Pri takšnih kombinacijah njihovih čebulic med sezonami ne izkopavamo.
V zasaditve jih lahko vključimo na dva načina. Sadimo jih v večje skupine, posajene v širše pasove praznega prostora med trajnicami. Ko čebulnice odcvetijo, v tem primeru ni gotovo, da bodo trajnice prekrile grdo listje tulipanov.
Sama zato raje uporabim drugi način: čebulice narcis in tulipanov sadim mešano eno po eno v prazne prostore med trajnicami. Vedno izberem vsaj dve sorti narcis, dve zgodnji sorti in dve pozni sorti tulipanov. Najprej po vsej gredi med trajnice enakomerno razporedimo eno sorto narcis, potem drugo, sledijo jim najprej ena sorta tulipana, druga, tretja in nazadnje četrta. Učinek grede je podoben travniški zasaditvi. Prednost tega načina je, da nam ni treba na novo načrtovati grede s trajnicami, izkopavati rastlin ter na novo zasajati, ampak lahko posadimo čebulnice na obstoječo gredo s trajnicami.
Zasaditve v loncih
Tudi zasaditve v cvetlične lonce so še vedno redke, čeprav so priložnost za vse, ki nimate vrta, imate pa balkon ali vsaj okensko polico. Ko sem kot študentka živela v študentskem domu, je bilo okno moje sobice vedno polno rož od zgodnje pomladi. Čebulice sem po cvetenju vsako leto vozila domov k staršem, da jih je mama posadila na vrt. In tako je v nekaj letih nastal kar zanimiv nabor cvetlic. Včasih sem jeseni posadila v lončke kar zvončke, včasih hrušice, tudi žafrane in pritlikave tulipane ali narcise.
Te nižje rastoče vrste čebulnic še sedaj sadim v majhne glinene lončke. Pri narcisah in tulipanih lahko izbiramo med botaničnimi vrstami, ki so visoke le do 20 cm, spomladanskih žafranov je veliko sort od rumenih, do modrih, vijoličastih, prižastih in belih, tukaj so še hrušice, ki so na voljo v modri in beli barvi ... Čebulice posadimo na gosto, tako da se med seboj dotikajo. Posebej privlačno deluje skupina več lončkov, zasajenih z enakimi cvetlicami.
Nižje vrste čebulnic je mogoče kombinirati z višjimi sortami tulipanov in narcis. Pri tem spodnji del okoli stebel višjih zapolnijo listje in cvetovi nižjih. Sama zelo rada uporabim hrušico, ki se z močno modro barvo poda tako k rumenim kot k belim narcisam in tulipanom vseh barv.
Ker je prav zdaj čas, da zamenjamo poletne zasaditve v koritih in loncih z jesenskimi, lahko vanje vključimo tudi kaj čebulnic. Lepe so mešane zasaditve, pri kateri kombiniramo trajnice, jesensko sezonsko cvetje, kot so denimo jetičniki (hebe), ciklame, kalocefalus, mulenbekija, vresje ter mačehe. Če potaknemo med rastline tudi nekaj čebulic spomladanskega žafrana ali hrušice, bo spomladi njuno cvetje zamenjalo neprezimno ciklamo.
Za kombinacije v loncih so dobrodošle tudi mačehe − od velikocvetnih, drobnocvetnih ter zadnjih nekaj let povešavih sort −, s katerimi ustvarjamo privlačne zasaditve. Ker dobro preživijo zimo, nam božajo dušo že februarja, ko cvetovi velikokrat kukajo kar izpod snega. Uporabite jih lahko kot lep zaključek zasaditve lonca s čebulnicami, da je le ta lep tudi jeseni in čez zimo, preden čebulnice poženejo. Ko pa te rastejo in se cvetovi vzdignejo nad preprogo z mačehami, je zasaditev popolna.
V večje lonce lahko posadite tudi kakšno grmovnico, okoliški prostor zapolnite najprej s čebulnicami, nato pa zasaditev zaključite s povešavimi mačehami.
V posodah čebulice v več plasteh
Kombinacije narcis in tulipanov v loncih so neskončne. Malo pa le poglejte, da se barvno ujemajo in da kombinirate sorte, ki cvetijo ob različnem času. V loncih premera 30 do 50 cm ne pretiravajte z različnimi sortami. Že dve sta dovolj, pa mačehe ali nižje čebulnice za zapolnitev spodnjega dela. Čebulice sadite v več plasteh, glede na čas cvetenja. Lonček najprej napolnite z vsaj 20 cm debelim slojem dobre prsti. Po površini razporedite najprej čebulice pozne sorte tulipana, drugo ob drugi. Pokrijte jih s slojem prsti in po njej razporedite čebulice zgodnje sorte tulipanov. Ponovno prekrijte s slojem prsti in zaključite z narcisami, ki cvetijo najprej ali mačehami. Na slikah boste videli nekaj čudovitih primerov. Če želite pozornost usmeriti samo na kakšno še posebej privlačno sorto tulipana, ga posadite v lonček samostojno, brez spremljevalnih rastlin.