Druščina se očitno dobro počuti skupaj.
5. 12. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Julijana Bavčar
Orhideji se je zmešalo
5. 12. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Julijana Bavčar
Sobivanje z orhidejami ni nujno fotogenično. O tem se lahko prepričate po priloženih fotografijah. Svojih pet falenopsisov, katerih listne rozete se nagibajo vsaka po svoje, sem prestavljala po stanovanju − da bi se vam pohvalila z enim, ki se mu je letos zmešalo in je naredil cvetno steblo pol metra više kot običajno.
Za zdaj 125 cm stebla
Ne morem reči, da sem strastna gojiteljica orhidej, saj v stanovanju s suhim zrakom niti ni možnosti za to. So mi pa všeč beli falenopsisi, vsakih nekaj let kakšnega kupim in navadno mi cvetijo od božiča do poletja. Ko to vidijo, mi prijatelji podarijo še kakšnega. Zdaj jih je pet, eden starejših, ki ga imam kakšnih osem let, že precej visi iz lončka, ker se nagiba proti svetlobi. Doslej je vsako zimo napravil po dve cvetni stebli hkrati. Do »ovinka«, do tam, kjer se upogne in potem na vodoravnem delu razvije cvetne popke, doslej nobeno ni seglo več kot 45 cm nad lonček. Letos pa je prvo cvetno steblo kar raslo in raslo, tako da sem po vrtnarijah dolgo iskala metrsko oporno paličico, ki seveda ne sme biti predebela. Preden se je steblo upognilo, sem mu le uredila stabilno oporo. Do mesta, kjer se ukrivi in začne nastavljati cvetove, je zdaj visoko 85 cm, potem je pa še 40 cm, ki nosijo cvetove. Ta del še raste. Iz rozete poganja še eno steblo in prav zanima me, ali se bo kosalo s prvim.
!!galerija!!
Resda gre za orhidejo z večjimi cvetovi, premera približno 8,5 cm, vendar ob nakupu to ni bila ena tistih gigantskih, »kaskadnih«, kot jih poimenujejo v prodaji. Pravzaprav je bilo lani cvetenje manj obilno in kratkotrajnejše, ker so vse moje sobne rastline med prenovo parketa več tednov bivakirale v spalnici na tleh v pičli svetlobi.
Falenopsisi so iz leta v leto večji − če jim okolje ustreza
Za fotografiranje sem lončke z orhidejami prestavljala, da bi bilo videti, kakšna je »zmešanka« v razmerju z drugimi predmeti. Njihovo običajno okolje seveda ni pisalna miza daleč od okna, temveč rastejo na mizici ob zahodnem francoskem oknu v dnevni sobi. Nerodno je, da je blizu stenski radiator in da pozimi v stanovanju higrometer skoraj nikoli ne pokaže več kot 30 odstotkov zračne vlažnosti. Falenopsisov ne pršim, le vsak teden ali še redkeje jih malo zalijem, toliko, da voda ne stoji v okrasnem lončku. Recimo, da jih pognojim enkrat na leto, ko lončke s substratom za četrt ure namočim v vodo s tekočim gnojilom.
Zakaj se je moji orhideji letos »odtrgalo«, sem želela preveriti pri agronomu Tomažu Jevšniku, soustanovitelju podjetja Ocean orchids v Dobrovniku in direktorju proizvodnje v njem. Po njegovih besedah niso takšne izjeme pri nekaterih sortah nič nenavadnega, tudi sami morajo iz »serije« orhidej, gojenih za trg, kakšno izločiti. »Značilno pa je, da so falenopsisi, če jim rastno okolje ustreza, s starostjo čedalje bujnejši, iz rozete iz leta v leto odganjajo večji listi in tudi cvetno steblo je močnejše.«