Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Sobne rastline: Za praznike priljubljene rdeče cvetoče

Božično-novoletni čas za mnoge Slovence ni pravi, če njihovega doma ne krasi vsaj ena cvetoča sobna rastlina, in za večino je najbolj praznična izbira lončnica s cvetovi v enem od rdečih odtenkov. Še vedno je priljubljena klasika: božični kaktusi, ki so jih gojile že naše babice, in malce novejši božična in vitezova zvezda.
Foto: Sergey and Marina Pyataev/Shutterstock
Foto: Sergey and Marina Pyataev/Shutterstock
26. 12. 2022 | 10:13
4. 12. 2024 | 07:44
6:37

Vsaka ima svoje zahteve, nobeni pa ne ustreza toplo zakurjena dnevna soba, če želimo, da bodo dolgo cvetele in se krepile za prihodnje sezone.

Božični kaktus

Ko izbira sobnih rastlin še ni bila tolikšna kot danes, je bil božični kaktus med redkimi, ki so cvetele v prazničnem času. Naše babice so znale poskrbeti za to. Da bi zacvetel na začetku zime, potrebuje kratke dneve, počitek skoraj brez vode in precej nizke temperature. Te ne smejo nikoli pasti pod 10 stopinj Celzija. A ker so mnogi naši domovi skozinskoz topli, neogrevanih svetlih prostorov pa v njih skoraj ni, od jeseni naprej božični kaktus pri marsikom bujno raste, cveti pa ne. Če tudi pri vašem še nič ne kaže, da namerava narediti cvetne popke, poskusite s spodnjimi nasveti – bo pač cvetel sredi zime.

Jesenski počitek: Septembra umaknite rast­lino v svetel prostor, kjer bo imela na razpolago le naravno svetlobo. Pomemben je kratek dan, da bi v začetku decembra zacvetela. Prostor naj bo čim bolj hladen, kaktus naj ne bo nikoli neposredno na soncu.

 

Zalivanje: Od oktobra naprej ga zalivamo enkrat na mesec. V tem času mu najbolj ustreza temperatura okrog 15 stopinj Celzija podnevi, do tri stopinje manj ponoči. Po kakem mesecu bomo zagledali obarvane nastavke cvetov. Ko rastlina dela cvetne popke, se substrat ne sme presušiti. Ko začne cveteti, zalivamo pogosteje, a voda ne sme voda zastajati.

Temperatura, premikanje: Najdlje bo božični kaktus cvetel na hladnem, v istem prostoru, kot je nastavljal popke. Lahko ga prestavimo v hladnejši kotiček dnevne sobe, vendar bo v ogrevanih prostorih hitreje odcvetel. Rastlina včasih se zelo občutljivo odzove na premikanje – z odpadanjem popkov, včasih celo členastih listkov.

Spomladanski počitek: Po končanem cvetenju božični kaktus postopoma prenehamo zalivati. Mesecu in pol sušnega obdobja sledi presajanje. Po ledenih možeh ga lahko prenesemo na prosto, a mu moramo najti senčni kotiček. Če ostane v stanovanju, mu poiščemo prostor, ki ne bo pregret, naj ne stoji kje na soncu.

 

 

Vitezova zvezda
Pred novoletnimi prazniki nas skozi okna cvetličarn zapeljujejo vitezove zvezde (Hippeastrum, amarilis), ki imajo že oblikovano cvetno steblo. Te čebulnice občudujemo zaradi osupljivih zvezdastih cvetov. Njihova velikost ni prav nič presenetljiva, saj so velikanke tudi njihove čebule. Če želite izziv in vam je vseeno, če bo rastlina zacvetela šele po praznikih, kupite raje čebulico. Izberite lepo, zdravo in jo posadite v lonček, ki je le malo širši od čebule. Spodaj naj bo glinopor za drenažo, zgoraj do polovice čebule substrat. Prst navlažite in čez lonček poveznite za ped visok stožec iz kartona, da ustvarite temo. Ta bo spodbudila rastlino k tvorjen­ju cvetov. Čez kak teden preverite, kako visoko je cvetno steblo. Ko zraste okoli 8 cm, tulec odstranite. Lonček postavite v večji okrasni lonec, ki bo ohranjal stabilnost. Nekaj dni pustite rastlino še v manj svetlem prostoru, da se privadi na svetlobo. Ko poganjek doseže 10 cm, jo prestavite na čim bolj svetlo mesto, idealna je temperatura okoli 18 stopinj Celzija. Zalivajte šele, ko se substrat izsuši.

Božična zvezda

Ker so božične zvezde postale potrošno blago, ki ga je mogoče kupiti na vsakem koraku, marsikdo v praznični evforiji doma malce mačehovsko skrbi zanje, potem pa je že prepozno. Preberite, kaj so najpogostejši razlogi za rumenenje in odpadanje listov.

Slab nakup: Ne kupujmo rastlin, ki so bile že v trgovini videti utrujene in prosojne, imele kak rumenkast list, presušen substrat ali zelo majhen lonček, saj se takšne težko oskrbijo z dovolj vlage.

Prenizka temperatura, prepih: Za božično zvezdo so pozimi šok prepih in nizke zunan­je temperature, zato lončkov ne nosimo iz trgovine domov brez papirnega ovoja. Rastlina tudi ne sme stati ob balkonskih ali vhodnih vratih. To je eden od razlogov za odpadanje listov in cvetov.

 

Previsoka temperatura, suh zrak: Božična zvezda bo ostala v najboljši kondiciji, če bo med cvetenjem na stalnem mestu v prostoru s temperaturo med 18 in 20 stopinjami Celzija, blizu okna, a ne na neposrednem soncu. Če je temperatura previsoka, posebno če ima premalo svetlobe, stoji blizu ogreval in je zrak suh, začnejo listi rumeneti in odpadati. Za povečanje vlage jo postavimo v podstavek z mivko ali jo pršimo po listih.

Premalo zalivanja, izsušenost: Enkrat, dvakrat malce uveli rastlini, na katero smo pozabili, še lahko pomagamo, če lonček namočimo v vodo, če pa se to redno dogaja, si bo težko opomogla.

Preveč vode, gnitje korenin: Ko božična zvezda raste in cveti, jo zalivamo enkrat do dvakrat na teden, da je substrat dobro namočen. A to ne pomeni, da lahko v podstavku stoji voda – to povzroči gnitje korenin in odpadanje listov.

Če bo lepo preživela praznike: Ko božična zveza odcveti in odvrže obarvane liste, jo prestavimo v prostor, kjer je temperatura za nekaj stopinj nižja, zalivanje zelo zmanjšamo, še vedno pa jo rosimo po listih. Pogosteje začnemo zalivati šele spomladi, ko opazimo novo rast.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine