Na vrtnicah se vsako leto pojavijo črne pege in lise, vendar ne na vseh, samo na določeni sorti pred hišo. Na vrtni strani se spopadam z drugačnimi težavami: pri tamkajšnjih vrtnicah se na listih pojavljajo oranžne pege. Kako lahko preprečim pojav teh bolezni?
Ana iz Metlike
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Najpogostejše bolezni, ki ogrožajo vrtnice, so: črna listna pegavost, pepelovka, šipkova rja, siva plesen in peronospora. Večina bolezni se pojavlja v toplem in vlažnem vremenu. Na vaših sta črna listna pegavost in rja – to so oranžne pege na listih. Učinkoviti in naravni ukrepi so: redno pregledovanje in odstranjevanje obolelih cvetov, listov ali celo stebel. Okuženi deli rastlin ne sodijo na kompost, saj se bolezen s tem le širi. Redno preventivno škropimo z naravnimi sredstvi za krepitev rastlin. S sredstvom iz njivske preslice škropimo enkrat na teden. Škropljenje je priporočljivo ponoviti po močnem dežju. To sredstvo uporabljamo, ko so vrtnice v polnem cvetenju in rasti. Ne pozabimo na spomladansko in jesensko škropljenje z bakrovim sredstvom. Takrat, ko z njim škropimo sadno drevje, temeljito poškropimo tudi vse vrtnice. To je osnova vsega škropljenja. Če pa se bolezen pojavi in je v polnem razmahu, potem med naravnimi škropivi izberemo takšno, ki vsebuje oomicete. Poenostavljeno povedano so to glive, ki napadajo – parazitirajo druge (bolezenske) glive. Lahko pa uporabimo tudi registrirano fitofarmacevtsko sredstvo, za nakup katerega potrebujemo izkaznico. In ne pozabimo, da škropimo malo pred sončnim zahodom, ko se koristne žuželke odpravijo spat.
Takoj ko mi vrtnice začnejo brsteti, se nanje naselijo uši. In to na poganjke s cvetnimi popki. Z njimi so potem težave vso rastno sezono. Poleg uši so na vrtnicah tudi gosenice, ki uničujejo liste na vsem grmu. Ali obstaja naravno sredstvo, s katerim bi škropila proti škodljivcem?
Marina iz Krškega
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Uši so škodljivci, ki jih na vrtnicah najpogosteje opazimo. Pomembno jih je takoj uničiti, ker se hitro razmnožujejo. Najbolje je, da škodljivce zatiramo pred cvetenjem, saj s tem preprečimo, da bi se populacija prekomerno namnožila. V fazi cvetenja moramo biti pozorni, da insekticidne pripravke, tako naravne kot sintetične, uporabljamo v večernem času. Drugače hitro poškodujemo ali celo ubijemo koristne žuželke. Med naravne pripravke sodi piretrin, pridobljen iz rastline bolhača. Vedno škropimo dvakrat v tridnevnih presledkih, da uničimo vse škodljivce. Piretrin pokonča tako uši kot gosenice. Gosenice so aktivne v nočnem času in ne v vročih dneh, saj se skrijejo med goste liste ali v zemljo. Uši je pomembno uničiti tudi zato, ker lahko prenašajo bolezni, predvsem virusne, z rastline na rastlino. Rastline opazujemo vsak dan, da ob napadu takoj ukrepamo. Če cvetove vrtnic uporabljamo v kuhinji, si zapomnimo, da ima naravni piretrin le tridnevno karenco, poleg tega na sončni svetlobi hitro razpade.