Zakonca Bogdan Mak in Petra Špes Mak želita tako oživiti opuščeno staro kmetijo, kjer ju poleg pridelave hrane zanima tudi izobraževanje in osveščanje prihodnjih rodov o pomenu ohranjanja in varovanja narave. V medenem parku bosta zato postavila učno pot, na kateri bodo lahko otroci in drugi ljudje spoznavali rastline in se učili o njihovem pomenu.
Temu sta namenila nekaj več kot 2,5 hektarja travnikov, kjer nameravata zasaditi 9500 sadik avtohtonih medonosnih rastlin. To število sta izbrala zato, ker predstavlja deset odstotkov prebivalstva Maribora z okolico. "Želeli smo za vsakega desetega Mariborčana zasaditi eno rastlino, da bi tako pokazali, da je mogoče na majhnem področju narediti spremembo. Če bi vsak pri sebi doma naredil spremembo pri varovanju in ohranjanju okolja, bi to lahko bila navzven velika sprememba," je povedal Mak.
Letos so začeli z zasajevanjem rastlin, v prihodnjih dveh ali treh letih pa naj bi sledila izgradnja ostale potrebne infrastrukture za učno pot. Javnost vključujeta že od samega začetka projekta. "Glavni namen projekta Zasadimo si je privabiti čim več ljudi, ki želijo zasaditi svojo rastlino," je pojasnil.
Na dosedanjih treh delovnih akcijah se je zbralo skupno okoli 200 ljudi iz vse Slovenije. Začeli so z zasajevanjem dreves, sledilo bo sajenje grmičevja in jagodičevja, na koncu še cvetja in trav. Naslednji dogodek je predviden 13. maja, ko naj bi zasadili labirint iz robid, 20. maja pa bo sledila zaključna prireditev z dnevom odprtih vrat.
Ljudje lahko pomagajo tudi z donacijami za nakup sadik, medtem ko bodo učno pot vzpostavili kasneje, ko bodo rastline, še posebej drevesa, dosegle določeno rast. "Konec prihodnjega šolskega leta bi želela sprejeti že prve otroke," je povedal Mak.
"Od opraševanja rastlin, ki ga po naravni poti omogočajo le čebele in druge žuželke, je odvisna naša prihodnost in prihodnost naših otrok. Prav je, da se temu posvetimo vsi, ki nam je mar za naš jutri," še sporočata zakonca Mak.