Za hišo imamo veliko zelenico, na kateri se igrajo naši in sosedski otroci. Na nekaj mestih trava manjka, drugje je slabe rasti. Slišal sem, da jo moram prezračiti. Kaj to pomeni in kdaj to naredim?
Roman iz Grosuplja
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Kjer se igrajo otroci in odrasli, je trata močno pohojena, kar pomeni, da se tla zbijajo in je koreninski sistem poškodovan. Da bi jo vrnili v normalno stanje, moramo slediti nekaj preprostim korakom.
Začnemo z gnojenjem, takoj, ko je dovolj toplo. Uporabimo specialno gnojilo za travo, da ta začne močno odganjati. Nato jo pokosimo na primerno višino, ki je okoli 4 cm. Ne kosimo je nizko, ker je po končani zimi v slabem stanju in si mora opomoči s pomočjo gnojil, vode in veliko svetlobe. Nato odstranimo odmrlo travo, kar storimo z železnimi grabljami in intenzivnim grabljenjem.
Zdaj je na vrsti zračenje. To pomeni, da z vilami naredimo luknje v tla, s čimer razrahljamo zemljo okoli koreninskega sistema travne ruše. Vile uporabimo na manjši površini, kjer jih zabadamo v tla in rahlo privzdigujemo, s čimer naredimo zračne žepe. Primerne so tudi votle vile, s katerimi izvlečemo iz tal tako zemljo kot nekaj trave. Zabadamo do 10 cm globoko, na vsakih 10 do 15 cm. Če imamo veliko parcelo, si priskrbimo strojni prezračevalnik, vertikulator. Ima posebne nastavke, ki luknjajo tla.
Zatem pridejo na vrsto kremenovi peski, ki jih posipamo po trati in z njimi napolnimo nastale luknje. Tako izboljšamo strukturo tal, kar pomeni, da je v tleh več por, v katerih se dobro zadržujeta voda in zrak, ki sta pomembna za delovanje mikroorganizmov in dobro rast koreninskega sistema trav. Dobra struktura tal pomeni tudi dobro odcednost, tako da se voda ne zadržuje predolgo v območju korenin. Zračenje brez dodajanja kremenovih peskov je slabo opravljeno delo, ker se zemlja spet sprime in sčasoma trava slabše uspeva. Kjer je zelenica res močno pohojena, je zračenje treba opraviti še v začetku jeseni, septembra. Če bomo trato šele zasnovali, začnemo sejati aprila, ko so tla dovolj ogreta (vsaj na približno 10 stopinj Celzija). Ko sejemo novo travo, je pomembno definirati sončne in senčne lege na njej. Upoštevamo tudi dele parcel, na katerih rastejo drevesa z bujno krošnjo. Za uspešno rast in razvoj trave sejemo primerno mešanico sort trav glede na lego. Po sejanju tla povaljamo, da se seme dobro sprime in vtisne v zemljo. Če nimamo na voljo valjarja, lahko uporabimo desko, ki jo polagamo po površini in s hojo po njej seme vtisnemo v zemljo. Po setvi zalivamo z nežnim curkom vode več dni zapored, saj bo seme le tako uspešno vzklilo. Vse sorte trav potrebujejo za kalitev od 14 do 28 dni. Jeseni lahko sejemo septembra.
Zastavite nam vprašanje
Skupaj s Plantellinimi agronomi bomo poskušali poiskati odgovore za vaše zadrege s področja okrasnega, zelenjavnega in sadnega vrta. Vprašanja sprejemamo do konca avgusta po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si in po klasični pošti na naslov Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, obakrat s pripisom Vrtna svetovalnica.