Gremo v naravo - neguj gozd, neguj sebe je geslo nadaljevanja uspešne in odmevne kampanje Obnovimo slovenske gozdove. Do 15. oktobra bomo taborniki prek rodov in spletne strani www.gremovnaravo.si zbirali prijave prostovoljcev, ki se jim bodo pridružili 15. oktobra, po lokacijah po vsej Sloveniji.
Skupaj s predstavniki Zavoda za gozdove bodo prostovoljce naučili, kako strokovno izvedejo nego sadik, poskrbeli bodo za potrebno opremo in malico. Kot so poudarili na današnji novinarski konferenci v Ljubljani, je akcija namenjena vsem, ki si želijo sodelovati pri nadaljnjem odpravljanju posledic žledoloma in vsem, ki si želijo ponovnega stika z naravo in spoznavanja gozda kot dela življenjskega okolja.
"Želimo si, da ljudje spoznajo gozd kot del naravnega okolja. Ljudem želimo ponuditi možnost za zadovoljevanje potrebe po negovanju samega sebe - osebnega miru, harmonije, povezanostjo s samim seboj in drugimi ter hkrati nadaljevati s pomočjo obnove slovenskih gozdov," je poudaril tajnik Zveze tabornikov Slovenije Matic Stergar.
Pravilno in pravočasno izvajanje negovalnih ukrepov v gozdu je še posebej pomembno pri sanaciji gozdov, poškodovanih v naravnih ujmah, ki so prizadele slovenske gozdove v zadnjih letih, od katastrofalnega žledoloma v letu 2014, do velike razmnožitve škodljivcev - podlubnikov v letih 2015 in 2016, ki se bo, po napovedih, nadaljevala tudi v prihodnje.
Obnova gozda, bodisi s saditvijo sadik gozdnega drevja ali z naravno obnovo, je zgolj prva faza razvoja novega gozda. V nadaljevanju se tem ukrepom pridruži še nega mladega gozda, pa redčenje v malo starejših in v odraslih sestojih ter priprave zrelih sestojev na obnovo.
Sečnji poškodovanega in odmrlega drevja sledi najprej obnova gozda, ki poteka po naravni poti ali s saditvijo sadik gozdnega drevja. Pri naravni obnovi je pomembna priprava sestoja in gozdnih tal na obnovo, ki se je v saniranih gozdovih že začela.
Zaradi žledoloma bomo morali popolnoma obnoviti 14.000 hektarjev gozda, od tega približno 900 hektarjev s saditvijo sadik. Zaradi izredno močnega napada podlubnikov so se v letu 2015 površine gozda, kjer je potrebna obnova, povečale še za 2400 hektarjev, podoben trend pa gozdarji pričakujejo tudi letos in v naslednjih letih.